وقتی پوست پر از خال می شود+ علت

وقتی پوست پر از خال می شود+ علت
اگر شما هم میخواهید علت زیاد شدن خال ها روی صورت و بدن را بدانید و جلوی افزایش آن ها را بگیرید با ما همراه باشید.
 
 
به گزارش بهداشت نیوز: خال؛ لکه‌ها یا زایده‌های رنگی دراندازه و شکل‌های مختلف هستند ومعمولا به رنگ قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره و یا مشکی دیده می‌شوند. رنگ خال به دلیل وجود سلول‌های مخصوص است که با تولید رنگ دانه، رنگ ویژه‌ی خال را به وجود می‌آورند. خال‌ها در هرجایی از بدن و به شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت، گروهی یا منفرد می‌توانند دیده شوند. یکی از انواع خال که شایع‌تر می‌باشد، خال‌های ملانوسیتی است درواقع یک تومور خوش خیم حاصل از تکثیرسلول‌های رنگ دانه ساز ملانوسیتی است که درواقع یک تومور خوش خیم حاصل از تکثیرسلول‌های رنگ دانه ساز (ملانوسیت) محسوب می‌شود. علت زیاد شدن خال
 
خال‌ها اغلب در طول ۲۰ سال اول زندگی به وجودمی آیند؛ ولی ممکن است تا ۴۰ سالگی و یا بیشتر هم ظاهر شد نشان ادامه ادامه یابد. به این نوع خال‌ها، خال‌های اکتسابی می‌گویند و بیشتر اشخاص تعدادی از این خال‌ها را روی بدن خود دارند. در مورد نادری نیز خال‌ها از زمان تولد وجود دارند که به آن‌ها، خال‌های مادرزادی گفته می‌شود و در حدود یک درصد نوزادان هنگام تولد دارای آن می‌باشند.
 
علت افزایش خال‌های صورت و بدن
 
دست کم بیست نوع بیماری وجود دارد که موجب ایجاد خال روی پوست می‌شود و دلایل گوناگونی دارند:اختلالات هورمونی، ضعیف بودن سیستم ایمنی پوست در مواجه با باکتری ها، چربی، نورآفتاب، خوردن قرص ضد بارداری، آلوگی خون به دلیل مصرف زیاد مواد ناسالم و سرخ کردنی و .. ,، ولی در کل خال‌ها ضایعات پوستی مسطح و یا برجسته‌ای هستند که در اثر افزایش یا عملکرد غیرطبیعی سلول‌های رنگدانه ساز پوست و به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت‌های آن به وجود می‌آیند. خال‌های مادرزادی در موقع تولد ممکن است بسیار کم رنگ باشند و به همین دلیل روی پوست معلوم نشوند.
 
روش‌های برداشتن خال
 
برای برداشتن خال سه روش سوزاندن، لیزر و جراحی وجود دارد. در روش سوزاندن به وسیله اتصال جریان برق، خال سوزانده می‌شود. این روش بیشتر برای برداشتن خال‌های ریز و سطحی کاربرد دارد.
 
در روش جراحی که پرکاربردترین روش برای برداشتن خال است خال از عمق پوست به همراه کمی از اطراف آن برای عود نکردن خال خارج می‌شود، این روش برای خال‌های بزرگ و برجسته که عمق زیادی در پوست دارند مناسب است.
 
لیزر کردن مانند سوزاندن است، اما از امواج لیزر استفاده می‌شود و نباید بیماران تصور کنند به هیچ عنوان جای خال با لیزر کردن باقی نمی‌ماند بنابراین فقط خال‌های ریز و سطحی را می‌توان با لیزر برداشت.
 
خال‌ها به تنهایی یا به صورت گروهی می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. نکته مهم اینکه آن‌ها یک شکل نیستند. برخی همسطح و بعضی برجسته و گوشتی؛ همچنین ممکن است همرنگ پوست و یا به رنگ صورتی، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره و حتی آبی مایل به سیاه، یکنواخت و یا نقطه نقطه باشند. خال‌ها می‌توانند گرد یا بیضی و یا شکل نامنظم داشته باشند. گاهی روی بعضی خال‌ها چند تار مو دیده می‌شود.
 
 
۱۷ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۵۲
پارسینه |
تعداد بازدید : ۱۱,۸۶۶
کد خبر : ۹,۹۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.