شمعدانی

شمعدانی
نام رایج: شمعدانی معمولی نام علمی: pelargonium hortorum نام خانواده: Geraminaceae شمعدانی ها در واقع، گیاهانی هستند با خاستگاه آفریقایی و استرالیایی که حدود ۲۰۰ گونه ‌دارد. بعضی گونه‌های آن در شمال آمریکا و استرالیا انتشار دارند و عده‌ای نیز به مناطق مدیترانه‌ای وارد شده‌اند.

مشخصات مورفولوژیکی: شمعدانی ها در واقع، گیاهانی هستند با خاستگاه آفریقایی و استرالیایی که حدود ۲۰۰ گونه ‌دارد. بعضی گونه‌های آن در شمال آمریکا و استرالیا انتشار دارند و عده‌ای نیز به مناطق مدیترانه‌ای وارد شده‌اند. گونه‌های مختلفی نیز به صورت گیاهان زینتی در پارکها کاشته می‌شوند که باغبانان معمولاً آن را، به جای پلارگونیوم و به غلط، ژرانیوم می‌نامند. گلها در این جنس کاملاً صفات ویژه خود را دارند و در بخشی از نهنج آنها که با سطح پشتی گل ارتباط دارد منفذ و دهانه‌ای یافت می‌شود که آغاز حفره‌ای ممتد و لوله‌ای شکل در داخل دمگل است و در واقع جانشین دیسک به شمار می‌رود. این گیاه برگهای بزرگ، کرکدار و کروی دارد گل ها بزرگ و به رنگ سفید، قرمز و بنفش و به شکل گل آذین چتر ساده روی ساقه ظاهر می شوند .

 

 Untitled


Untitled

Untitled

 

Untitled

   نیازها:

نور: این گیاه برای رشد بهینه نیاز به نور متوسط تا زیاد دارد بنابراین پنجره های جنوبی و غربی و شرقی برای این گیاه مناسب است باید دقت نمود آفتاب شدید و نور مستقیم خورشید موجب سوختگی برگ ها و پژمردگی آن می باشد.

دما: این گیاه برای رشد بهینه نیاز به دمای معمولی دارد . شمعدانی به سرما حساس است و دما در زمستان برای این گیاه نباید کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد گردد.

خاک و تغذیه: مخلوطی از خاک جنگلی ، تورب و ماسه، برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مناسب می باشد. این خاک باید بدون ماده آهکی باشد. در فصل رشد جهت رشد بهینه گیاه می توان هر دو هفته یکبار گیاه را با کود شیمیایی اسپری نمود.

نیاز آبی: در شمعدانی های گلدانی باید طوری به گیاه آب داد که خاک گلدان کاملا خیس شود و بعد از آن هروقت خاک کاملا خشک شد باید آبیاری شود. خاک باید از زهکش مناسب برخوردار باشد.

آفات و بیماریها: این گیاه فاقد آفات و بیماری های خاص می باشد.

روش تکثیر: این گیاه را براحتی می توان از طریق قلمه و تقسیم بوته و بذر در اواخر زمستان و اوایل بهار تکثیر نمود.

تعویض گلدان:. بر حسب ضرورت گلدان و خاک این گیاه را می توان هر دو سال یکبار در فصل بهار تعویض نمود.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۳:۰۲
تعداد بازدید : ۱,۸۷۷
کد خبر : ۹۷۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید