بهره‌گیری از تجربیات بازنشستگان مانع از تکرار خطاهای جبران ناپذیر اقتصادی اجتماعی می شود

بهره‌گیری از تجربیات بازنشستگان مانع از تکرار خطاهای جبران ناپذیر اقتصادی اجتماعی می شود
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: بهره‌گیری از تجربیات بازنشستگان فرهیخته از تکرار خطاهای جبران ناپذیر اقتصادی اجتماعی جلوگیری می کند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: بهره‌گیری از تجربیات بازنشستگان فرهیخته از تکرار خطاهای جبران ناپذیر اقتصادی اجتماعی جلوگیری می کند.


به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، جمشید تقی زاده در جریان مراسم تجلیل از بازنشستگان نمونه استان خوزستان که با حضور سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار خوزستان در اهواز برگزار شد، گفت: بازنشستگان از سرمایه‌های گرانسنگ و ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند. فرهیختگان و غرورآفرینی که در کمال صداقت سی سال از بهترین روزهای زندگی خود را در سنگر خدمت سپری کردند و به تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران کمک کردند.

تقی زاده با بیان اینکه بازنشستگی فصل تازه ای از حیات و آغازی بر زندگی جدید است گفت: این دوران پایان دوره بهره مندی از تجربیات این عزیزان نیست بلکه آغاز فصل جدیدی است تا این قشر فرهیخته و ایثارگر اندوخته های علمی و تجربیات ارزشمند خود را به نسل امروز که شاغلین هستند منتقل کنند.

وی تأکید کرد: باید این امکان به شکل شایسته ای فراهم شود تا بازنشستگان از گردونه فعالیت های اجتماعی کنار گذاشته نشود بلکه به عنوان بخشی از سرمایه های بزرگ جامعه ایران از حضور و نقش‌آفرینی موثر آنها در اتاق‌های فکر و فرآیندهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی استفاده بهینه شود.

تقی زاده با اشاره به بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص بازنشستگان گفت: بازنشستگان نیروهای فعال کشور در زمان های نه چندان دور هستند که عمر جوانی خود را برای اعتلای کشور و آبادانی این سرزمین سپری کرده اند و این شرایط کنونی بازنشستگان همواره به صورت یک الگو در مقابل دیدگان کارکنان و شاغلین فعلی دولت قرار دارد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری همچنین گفت: نباید به بازنشستگان به هیچ عنوان بی اعتنایی و بی احترامی یا بی توجهی شود، این وضعیت، آیینه فردای کارکنان امروز است.

تقی زاده اظهار داشت: دستگاه‌های دولتی باید به صورت اساسی به مسئله بازنشستگان به خصوص افرادی که تحت پوشش سازمان های تامین اجتماعی و صندوق های بیمه بازنشستگی هستند توجه جدی و ویژه کنند و به آنها رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: تأکید مقام معظم رهبری بر تکریم این قشر فرهیخته و ممتاز جامعه اهمیت تجلیل از بازنشستگان را به خوبی نشان می‌دهد؛ افرادی که سالها خالصانه و با تعهد به جامعه خود خدمت کردند و اکنون ذخیره ای ارزشمند برای کشور هستند.

وی تاکید کرد: معتقدم بهره‌گیری از تجربیات بازنشستگان فرهیخته، ما را از تکرار خطاهای جبران ناپذیر اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و... باز میدارد. پس علاوه بر اینکه بهبود معیشت بازنشستگان باید به صورت جدی مورد توجه مجلس و دولت قرار گیرد در خصوص ارتقای منزلت اجتماعی آنان نیز لازم است که همه دستگاه‌های اجرایی و عمومی کشور به سهم خود اقدامات ویژه انجام دهند.

وی با بیان اینکه تکریم از بازنشستگان یکی از برنامه‌های مهمی است که به پاس خدمات این عزیزان هر ساله در روز خانواده و تکریم از بازنشستگان در سراسر کشور اجرا می‌شود، گفت: امیدوارم فرهنگ تکریم از بازنشستگان، پیشکسوتان و بزرگان جامعه به عنوان ولی نعمتان جامعه تبدیل به یک فرهنگ عمومی در کشور شود؛ چراکه تکریم این افراد از دید خانواده و جامعه می تواند نسل جوان را به احترام به نسل های قبل تر تشویق کند و این رفتار به الگو برداری و تکرار برای نسل های امروز و فردای ایران خواهد انجامید.

تقی زاده تصریح کرد: ما به عنوان خادمان شما عزیزان تلاش داریم با توسعه فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی و اقتصادی و همچنین با اجرای طرح و برنامه هایی در جهت رفاه حال بازنشستگان به ویژه ترمیم حقوق، ارائه خدمات درمانی با کیفیت در قالب بیمه تکمیلی، پرداخت تسهیلات بانکی وام ضروری و وام مسکن و همچنین ایجاد اشتغال برای فرزندان شما عزیزان در شرکت های تابعه صندوق و همچنین اجرای برنامه های فرهنگی در قالب تورهای سیاحتی و زیارتی و حمایت از فعالان اقتصادی در زمینه سرمایه گذاری و مشارکت در بخش انرژی، صنعت معدن، حمل و نقل و گردشگری و صنایع غذایی گام های جدی و اساسی برداریم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه اظهار داشت: با توجه به شرایط اقتصادی امروز لازم است به پدیده سالمندی در جامعه توجه ویژه ای داشته باشیم؛ چرا که در آینده نه چندان دور جمعیت ما به سمت سالمندی حرکت می‌کند. بر اساس گزارش نهادهای بین المللی در این حوزه هم اکنون نسبت جمعیت در سن کار ۱۵ تا ۶۵ سال به جمعیت سالمند یعنی ۶۵ سال به بالا حدود ۱۲ به یک است که اگر ۳۰ سال آینده این روند رشد جمعیت و سالمندی جمعیت ادامه یابد نسبت ۲ به ۱ را به همراه خواهد داشت.

تقی زاده اظهار داشت: اگر اصلاحاتی در صندوق‌های بازنشستگی صورت نگیرد و رشد جمعیت سالمندان همچنان افزایش یابد به طور قطع صندوق‌های بازنشستگی با مشکلاتی در پرداخت مستمری بازنشستگان مواجه خواهند شد. آمارها اکنون نشان می‌دهد که ۹ درصد از جمعیت کشور یعنی حدود ۷,۵ میلیون نفر را سالمندان تشکیل می دهند.

وی افزود: این پدیده خاکستری به سرعت در حال افزایش است و این نشان می دهد که پیش بینی ها نسبت به افزایش جمعیت سالمندان در سالهای آتی قطعی است.

تقی زاده اظهار داشت: این زنگ هشداری برای متولیان و مسئولان کشور است تا تصمیم های عاجلی برای جلوگیری از تبعات و آثار احتمالی افزایش جمعیت سالمندی در کشور و اثر آن بر عملکرد صندوق های بازنشستگی اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: این مسئله را نباید فراموش کرد که طی چهار دهه گذشته برخی از تصمیم ها و قوانین تصویب شده یا اجرا شده، بار مالی سنگینی را بر دوش صندوق های بازنشستگی تامین کرده است و همین مسئله سبب شده است تا تعادل بین منابع و مصارف بر هم خورده و صندوق‌ها در اجرای مأموریت‌ها و تعهدات خود با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.

تقی زاده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران دولت تدبیر و امید که همواره مدافع و حامی بازنشستگان و صندوق های بازنشستگی بوده اند خواست: با تصویب قوانین راهگشا و اختصاص منابع و بودجه های لازم بخشی از چالش‌های موجود پیش روی صندوق های بازنشستگی را مرتفع کنند که در این خصوص اولین گام می تواند در بخش همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سال ۹۸ صندوق بازنشستگی کشوری اجرا شده و اصلی‌ترین مطالبات بازنشستگان را تا حدی برطرف نماید.
۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۲۸
روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۱۸۱
کد خبر : ۹,۶۶۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید