شگفتی طبیعت سوادکوه

جنگل انجیلی افسونگر ایران، مسیری به سوی بهشت

جنگل انجیلی افسونگر ایران، مسیری به سوی بهشت
اگر شما هم جزو افرادی هستید که به مناطق جنگلی علاقه مند هستید در بخش ایرانگردی امروز پیشنهاد شگفت‌انگیزی برای شما داریم. روستایی زیبای ولیلا در منطقه زیرآب که از توابع سوادکوه مازندران است، یکی از زیباترین طبیعت های بکر و دست نخورده را در خود دارد.

جنگل های انجیلی که نام خود را از درختانی به همین نام گرفته اند، در این منطقه به چشم می خورد. جنگلی با درختان تنومند، بسیار آرام و افسونگر که شما را به یک سفر آرام دعوت می کند.

جنگل انجیلی


بهترین مسیر دسترسی به این منطقه از جاده ی فیروزکوه است. از این جاده خود را به شهر زیرآب برسانید و مسیر را به سمت روستای اتو ادامه دهید. از میان روستا بگذرید و تا زمانی که به جاده خاکی برسید مسیر را ادامه دهید. در دو راهی بعد از روستای اتو، مسیر سمت چپ به شما را به روستای ولیلا می رساند. وقتی به روستای ولیلا رسیدید به مسجد کوچک روستا نزدیک شوید. روبه روی مسجد جاده ای خاکی قرار دارد که شما را به جنگل های انجیلی می رساند.

جنگل انجیلی


درختان انجیلی یا دمبرآغاجی، درختان با چوب بسیار سخت هستند. این درخت که به افتخار گیاه شناس آلمانی با نام علمی Friedrich Parrot شناخته می شود، جزو درختان بومی ایران محسوب می شود. علاوه بر سواحل جنوبی دریایی خزر، در منطقه ی آستارای جمهوری آذربایجان و لنکران نیز این درختان دیده می شوند. درختان انجیلی جزو درختان بلند قامت و ارتفاع آنها حتی به 25 متر نیز می رسد. در جنگل های انجیلی ایران البته بلندترین درختان به 15 متر می رسند. درختان انچیلی تقریبا در سرتاسر جنگلهای هیرکانی ایران در نوار جنوبی دریای خزر گسترده هستند.

جنگل انجیلی

جنگل انجیلی

شگفت انگیزترین قسمت این درختان، برگهای آنان است. برگ درختان انجیلی در فصل بهار به رنگ بنفش مایل به قرمز، در تابستان سبز تیره و درخشان و  در پاییز زرد و نارنجی مایل به قرمز هستند، منظره ای فوق العاده ای را ایجاد می کنند. بعد از راهپیمایی در جنگل های انجیلی می توانید از آبشار زیبای ولیلا نیز دیدن کنید. البته این آبشار ارتفاع زیادی ندارد اما زیبایی این آبشار وصف ناپذیر است. در حین پیاده روی به تنه درختان انجیلی دقت کنید. در برخی اوقات درختانی با یک تنه واحد خواهید یافت که گویی یک درختند اما در اصل درختان از هم مجزا هستند.

 

جنگل انجیلی


بهترین زمان برای دیدن جنگل های انجیلی اوایل اردیبهشت تا اوایل دی ماه است. البته دیدن جنگل های انجیلی در دیگر ماه های سال نیز جذابیت خاص خود را دارد اما با توجه به شرایط جوی رفتن به این منطقه بسیار سخت خواهد بود.
۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۴
لست سکند |
تعداد بازدید : ۴,۴۲۲
کد خبر : ۹,۴۲۷

نظرات بینندگان

حسین فخاری نیا
۱۳۹۷/۰۵/۲۱
4
0
0

خیلی خوب بود


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.