با این تست خانگی می‌فهمید که دیسک کمر دارید یا نه

با این تست خانگی می‌فهمید که دیسک کمر دارید یا نه
فتق یا بیرون زدگی دیسک یک اصطلاح پزشکی وسیع است که تغییرات خاص در دیسک کمر را توصیف می کند. برای بررسی این مشکل در ابتدا لازم است خود دیسک تشریح شود.
دیسک ساختاری است که بین مهره های ستون فقرات در بدن قرار دارد. دیسک مشابه یک بالش یا صفحه نرم برای استخوان عمل می کند. بخش خارجی دیسک از غضروف فیبری سخت (حلقوی) تشکیل شده که از برخورد در سه جهت مختلف تشکیل می شود. در بخش میانی دیسک، یک هسته ژلاتینی وجود دارد (بعضی افراد ساختار دیسک را مشابه یک نان شیرینی ژله ای تشریح می کنند). در عمل دیسک حرکت استخوان ها و مهره های بدن را امکان پذیر می کند و به عنوان یک حایل و ضربه گیر بین استخوان ها فعالیت می نماید.

در حالت عادی، این سیستم به خوبی فعالیت لازم را انجام می دهد. اما زمانی که فرد دچار مشکل فتق دیسک شود، حلقه خارجی دیسک دچار فرسایش می شود و هسته ژلاتینی به خاطر این آسیب از محل خود خارج می شود.

در فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک، دیسک از محل اصلی خود بیرون می زند و روی عصب نخاع فشار وارد می کند. در این حالت فشار وارد شده می تواند باعث ایجاد درد پایین کمر یا درد، بی حسی، یا ضعیف شدن پاها شود.

 

دیسک کمر


اغلب، علائم فتق دیسک با انجام فعالیت های خاص یا قرار گرفتن در بعضی شرایط تشدید می شود. اگر شما به مشکل فتق دیسک در ناحیه ستون فقرات مبتلا باشید، احتمالاً:

- درد شما ممکن است با نشستن، خم شدن، و کشیدن بدن تشدید شود.

- درد ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب یا پس از باقی ماندن در یک موقعیت مشخص برای یک دوره طولانی تشدید شود.

- در این حالت ممکن است نیاز به تغییر وضعیت بطور مکرر وجود داشته باشد.

- در این شرایط فرد ترجیح می دهد به جای نشستن در حالت ایستاده قرار گیرد.

تست خانگی برای تشخیص فتق دیسک کمر

خیلی از افراد نگران این هستند که نکند بیرون‌زدگی دیسک کمر داشته باشند و در آینده درد آن را نتوانند تحمل کنند اما با این تست می‌توانید بفهمید که بیرون‌زدگی دیسک کمر دارید یا خیر:

روی سطح صاف دراز بکشید و پاهایتان را بالا بیاورید. اگر بین زاویه ۳۰ تا ۷۰ درجه درد شدیدی در ناحیه کمر احساس کردید، شما مشکل بیرون‌زدگی دیسک کمر دارید.

 

۲۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۱۷
تبیان |
تعداد بازدید : ۲۴,۰۱۱
کد خبر : ۹,۱۳۷

نظرات بینندگان

مراد
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
0
0
2

خوب من تمام این تست ها انجام دادم وهیچ محدویتی دردی نداشتم ولی کمر درد وخشکی کمر دارم علت چی

پشتیبانی محتوا
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
0
1
5

با سلام و احترام لطفا از طریق لینک زیر با پزشک سایت مطرح نماییدhttp://www.payesh8523.ir/fa/medicaladviceaنام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.