به استقبال فصل بهار بروید

۵ مرحله آماده سازی گل‌ها و گیاهان برای فصل بهار

۵ مرحله آماده سازی گل‌ها و گیاهان برای فصل بهار
دقت داشته باشید در هنگام جدا سازی خاک به ریشه‌های گل‌ها و گیاهانتان آسیبی وارد نشود. یک روش دیگر برای غنی کردن خاک این است که شما سطح خاک را کمی شخم بزنید و سپس کمپوست مورد نظر را به همراه برخی از کود‌های مغذی با خاک مورد نظر مخلوط کنید، پس از این مرحله حتما آب کافی پای گل و یا گیاه خود بریزید تا گل‌ها و گیاهان با تنش زیادی روبرو نشوند.
با توجه به نزدیک شدن فصل بهار ما با تغییرات آب و هوایی جدیدی روبه‌رو خواهیم شد، از این رو لازم است که خود را برای فصل جدید آماده کنیم. در این بین کسانی که به پرورش گل و گیاه در باغچه و یا درون گلدان‌ها مشغول هستند، باید شرایط جدیدی در اختیار گل و گیاهان خود قرار دهند. در ادامه این مطلب شما را با ۵ مرحله آماده سازی گل‌ها و گیاهان برای فصل بهار آشنا می‌کنیم.
 

گل‌ها و گیاهان در طبیعت توانایی بازسازی خود در هنگام بهار را دارند، اما گل‌ها و گیاهانی که در باغچه و یا گلدان‌ها پرورش داده می‌شوند با توجه به شرایط غیر طبیعی که در آن به سر می‌برند، لازم است تا برخی از موارد در مورد پرورش آن‌ها اجرا شود. از این رو هر شخصی که به پرورش گل‌ها و گیاهان مشغول است، باید مواردی چون؛ هرس کردن، کاشت دانه‌ها و نهال جدید، عوض کردن خاک، غنی کردن خاک و جمع کردن علف‌های هرز را انجام دهد.

تمام گیاهان بیمار و مرده را حذف کنید

اولین گام برای تمیز کردن گل‌های و گیاهان این است که تمام گونه‌هایی که مرده و بیمار هستند را از گلدان و یا باغچه حذف کنید. وقتی شما مشغول جدا سازی گل‌های مرده و یا شاخه‌های خشکیده هستید، بهترین فرصت را برای جدا سازی برخی گیاهان هرز و یا برخی مواد جامد غیر مربوط از روی خاک و یا شاخه گیاهان خود دارید. جالب است، بدانید که هر گونه شاخه و یا گیاه مرده می‌تواند یک کمپوست خوب برای گیاهان زنده باشد، اما نباید از یاد ببرید که اگر گیاه خشک و دچار بیماری شده باشد، بهتر است که از آن برای تهیه کمپوست استفاده نگردد. معمولا از روی شکل ظاهر می‌توان بیمار بودن و یا سالم بودن گیاهان را تشخیص داد. یکی از عوامل گسترش بیماری در بین باغ و یا گلدان استفاده از گیاهان بیمار به عنوان کمپوست است. از این رو سعی کنید؛ گیاه و یا گل مرده را بسوزانید و یا به شکل مناسب دور از باغ زیر خاک دفن کنید تا از انتشار بیماری آن در میان گل‌ها و گیاهان جدیدتان جلوگیری کرده باشید. در هنگام تمیز کردن و جدا سازی گل‌ها و گیاهان مرده و خشک شده، حتما از یک جفت دستکش باغبانی استفاده کنید تا پوست دستت در هنگام جابجایی گیاهان خشکیده آسیب نبیند.

علف‌های هرز را با دقت جدا کنید

پس از تمیز کردن گیاهان مرده و سایر موجودات از باغ و یا گلدان‌ها، وقت آن رسیده که علف‌های هرز را نیز حذف کنید. بسته به خاک به کار رفته در گلدان و یا باغ، علف‌های هرز می‌توانند تمام سطح خاک را بپوشانند. معمولا با فرا رسیدن فصل بهار علف‌های هرز رشد چشم گیری پیدا می‌کنند و اگر این گیاهان هرز از روی بستر خاک کنده نشوند، می‌توانند بیشترین مواد مغذی خاک که قرار است در اختیار گل‌های‌تان قرار بگیرد را جذب کنند، از این رو باعث ضعیف شدن گل‌ها و گیاهان می‌شوند. با این شرایط پیش از آنکه علف‌های هرز به حداکثر رشد خود برسند، باید از روی بستر خاک گلدان و یا باغ جمع آوری شوند تا آسیب کمتر به گل‌ها و گیاهان وارد شود. در هنگام جدا سازی علف‌های هرز از روی بستر خاک دقت کنید تا آن‌ها به خوبی از ریشه جدا شوند؛ چرا که علف‌های هرز اگر از ریشه جدا نشوند، توانایی بسیار بالایی برای دوباره جوانه زدن و رشد مجدد دارند. همچنین در هنگام جدا سازی حتما از یک ابزار استفاده کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها از ریشه جدا شده‌اند. البته این علف‌های هرز می‌توانند کود مناسبی برای گیاهان‌تان باشند به شرط آنکه آلوده و یا بیمار نشده باشند.

جداسازی گیاهانی که فضای زیادی را اشغال کرده اند

بسیاری از مردم علاقه دارند که گل‌ها و گیاهان چند ساله را در باغ و یا گلدان خود پرورش دهند. همان طور که می‌دانید این گل‌ها و گیاهان پس از گذشت ۲ الی ۳ سال حجم بسیار بالایی را اشغال می‌کنند، در چنین شرایطی وقت آن می‌رسد که شما کمی از حجم آن‌ها را کم کنید؛ به طور مثال گل‌ها و یا گیاهانی که داری پا جوش و یا گیاهچه هستند را از گیاه اصلی جدا کنید و در گلدان و یا در یک بخش خالی باغ‌تان بکارید با این کار علاوه بر تکثیر گیاه اصلی به آن فرصت می‌دهید تا رشد و نمو بهتری انجام دهد. حتی شما می‌توانید بخش‌های جدا شدنی گل و یا گیاه را به صورت هدیه در اختیار دوستان و یا اقوام خود قرار دهید. نکته جالب در هنگام تکثیر گل‌ها و گیاهان این است که شما می‌توانید به وسیله آن‌ها در آمدزایی کنید. این پا جوش‌ها و یا گیاهچه‌ها می‌توانند برای شما درآمدزایی نیز داشته باشند، فقط کافیست آن‌ها را در معرض فروش قرار دهید. بی‌شک کسانی هستند که دوست دارند گیاه و یا گل مربوطه را خریداری کنند.

زیبا کردن محیط خانه و باغ با گل‌های بهاری

ابتدای بهار فصل بسیار مناسب برای تکثیر گل‌های بهاری زود رس است. از این رو شما می‌توانید با خریداری چند نمونه از گل‌های بهاری زودرس و زیبا محیط باغ و یا خانه‌تان را زیبا کنید. به طور معمول گل‌های بهاری در ابتدای بهار شکوفه می‌دهند و این شکوفه‌های زیبا و رنگارنگ می‌تواند جلوه بسیار زیبا به خانه و یا باغ‌تان بدهند. همان طور که می‌دانید امروزه این گل‌های زود بازده به وفور در گل فروشی‌ها یافت می‌شوند؛ شما حتی می‌توانید بذر و یا دانه این گونه گل‌ها را خریداری کنید و در مکان‌هایی از باغ و یا گلدان بکارید و با کمی مراقبت می‌توانید آن‌ها را به گل‌های زیبا و جذاب تبدیل کنید. استفاده از این روش در اوایل بهار که معمولا محیط هنوز سر سبز و زیبا نیست، می‌تواند جلوه بسیار زیبای به خانه و یا باغ تان ببخشد.

افزودن کمپوست و خاک مناسب پای گل‌ها و گیاهان

وقتی گل‌ها و گیاهان از خواب زمستانی بیدار شوند، نیاز به تغذیه مناسب دارند. از آنجایی که در اواخر فصل زمستان خاک گلدان و یا خاک باغچه‌ها به مقدار زیادی مواد مغذی خود را از دست می‌دهند، باید با خاک غنی جایگزین شوند تا گیاه شما در حین رشد بهاری دچار کمبود تغذیه نشود. در چنین شرایطی اگر گل‌های شما نسبت به گلدان فعلی خود رشد زیادی کرده باشد، ابتدا باید یک گلدان جدید و بزرگ‌تر تهیه کنید و با توجه به نوع گل و یا گیاه خود خاک مغذی مورد نیازش را در اختیارش قرار دهید. در مورد باغچه‌ها، شما می‌توانید ۵ الی ۸ سانتی متر از خاک روی باغچه را جدا کنید و سپس خاک غنی شده با کمپوست و مواد مغذی را جانشین خاک برداشت شده کنید.

دقت داشته باشید در هنگام جدا سازی خاک به ریشه‌های گل‌ها و گیاهانتان آسیبی وارد نشود. یک روش دیگر برای غنی کردن خاک این است که شما سطح خاک را کمی شخم بزنید و سپس کمپوست مورد نظر را به همراه برخی از کود‌های مغذی با خاک مورد نظر مخلوط کنید، پس از این مرحله حتما آب کافی پای گل و یا گیاه خود بریزید تا گل‌ها و گیاهان با تنش زیادی روبرو نشوند.

نکته: در هنگام جدا سازی شاخه‌های خشکیده از گیاه اصلی سعی کنید با یک ابزار دقیق این کار را انجام دهید. شکستن شاخه خشکیده با دست می‌تواند به تنه اصلی گل و یا گیاهتان آسیب وارد کند.

منبع: homestead-acres

 

 

۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۴۱
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۱,۸۶۶
کد خبر : ۸,۶۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.