چند پیشنهاد برای نو نوار کردن باغچه

چند پیشنهاد برای نو نوار کردن باغچه
اگر اهل باغبانی در منزل هستید و نگهداری از گیاهان می تواند برای شما یک سرگرمی و لذت دلخواه باشد، دست به کار شوید. پیش از هر اقدامی اول تصمیم بگیرید که چه کاری می خواهید انجام دهید. باغچه، گلخانه (پاسیو)، بالکن، پشت بام، حیاط، راه پله ها، پارکینگ و حتی گوشه اتاق می تواند محلی برای پرورش گیاهان باشد.رسیدگی به گیاهان خانگی لذتی توصیف ناپذیر دارد که فقط باید تجربه کنی تا بدانی. می گویند روح آدم های بزرگ با باغچه نسبت دارد!
هفته هاى پایانى سال که همه چیز نو می شود، بهترین فرصت برای کسانی است که می خواهند خانه را میزبان گل و گیاه و درخت کنند و از همسایگی با آنها لذت ببرند.تا با خانه ای زیبا و سرسبز به استقبال سال نو بروند.


باید گفت پرورش گل و گیاه در خانه برای بسیاری وسوسه انگیز است. باغبانی شغل هزاران ساله اجداد ماست و آن طور که روان شناسان تاکید دارند طبیعت با جان و روان ما آمیخته شده و به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه حال ما را خوب می کند.

علاوه بر آن رسیدگی به گیاهان خانگی لذتی توصیف ناپذیر دارد که فقط باید تجربه کنی تا بدانی. می گویند روح آدم های بزرگ با باغچه نسبت دارد! وسوسه نگهداری از انواع گیاهان بیشتر به دلایلی نظیر نابلدی در رفع نیازهای مختلف گل ها و درختان، کمبود جا، نداشتن وقت و دردسرهای احتمالی این کار نادیده گرفته می شود و آخر سر به تکثیر انبوه انواعی از گیاهان آپارتمانی می انجامد که زحمت کمتری برای نگهداری آنها وجود دارد.

تازه شاداب نگه داشتن همان ها هم از عهده هر کسی برنمی آید. طبیعت بسیار متنوع است و امکان تنوع را هم مهیا می کند. در چنین شرایطی نباید خود را به نگهداری از تعدادی گیاه آپارتمانی محدود کنیم چون با کمی ابتکار و به قول معروف دل دادن به کار می توان طبیعتی هرچند مختصر را میهمان خانه کرد که سرشار از تنوع، زیبایی و لذت باشد.


وسایل باغبانی را آماده کنید

وسایل باغبانی مختصری تهیه کنید. بیلچه و قیچی باغبانی از واجبات هستند و بهتر است از انواع مرغوب تهیه شوند. زیر و رو کردن انبوهی از خاک با بیلچه ای که دست را خسته و زخمی می کند، می تواند شما را یک بار برای همیشه از باغبانی در منزل متنفر کند. پیش از خرید نهال ها و گیاهان درباره سلامت آنها تحقیق کنید. از مشاوره با کسانی که در حوزه باغبانی و نگهداری گیاهان سابقه و تجربه دارند، غافل نشوید. می توانید مطالب مفیدی در اینترنت بیابید.روش ابتکاری برای گل کاری باغچه
 
بستگی به این دارد که شما کدام یک از این امکانات را در اختیار دارید. اگر باغچه دارید، می توانید به پرورش درختان مثمر یا غیرمثمر فکر کنید. پرورش میوه ها را فراموش نکنید چون تجربه ای لذت بخش است و به روان انسان آرامشی  پله ها یا منحصر به فرد می بخشد. اگر فقط را ه گوشه ای از اتاق را در اختیار دارید باید به فکر پرورش گیاهان گلدانی و بوته ای یا فقط انواع گل ها باشید. 

می توانید به شیوه های ابتکاری هم فکر کنید.می توان یک یا چند موزاییک کف حیاط را برداشت و یک باغچه کوچک مهیا کرد که حتی برای پرورش درختان میوه نیز مناسب است. گلدان ها را از نظر اندازه و جنس از انواعی انتخاب کنید که مناسب مکان استقرار و همچنین نوع گیاهانی باشد که قصد دارید درون آنها بکارید. گلدان های فلزی، سفالی، پلاستیکی، فیبری و پیتی هر یک  مزایا و معایبی دارند که برای نوع خاصی از گیاهان و شیوه نگهداری آنها مناسبند. 


گلدان ها را می توان در هر جایی از بالکن گرفته تا یک جای دنج از پارکینگ خانه راه پله و حتی گوشه قرار داد. اما پیش از تهیه و استقرار آنها باید بدانید چه نوع گیاهی می خواهید پرورش دهید. محل گلدان ها از نظر میزان نورگیری و رطوبت و همچنین شرایط جوی مهم است. گیاهان آپارتمانی در مقابل نور زیاد یا وزش باد و ریزش باران مقاوم نیستند. اگر می خواهید درخت بکارید هدف خود را پیش از تهیه نهال ها مشخص کنید. درخت را برای چه می کارید: میوه و سایه آن، زیبایی حیاط و باغچه، عطر گل هایش یا هر منفعت دیگر. 

درخت موز بکاریدبرای پرورش هر نوع گیاهی هیچ محدودیتی وجود ندارد. حتی برخی از انواع گیاهان و گل ها را می توان در محیط مرطوب حمام نگهداری کرد. مساله  اصلی شناخت نیازهای انواع گیاهان است. کسانی هستند که در آب و هوای خشک تهران درختان پرتقال یا بوته های تمشک می کارند و میوه هم می گیرند. 

می توان در گلخانه منزل درخت موز هم پرورش داد به شرطی که بتوانید به نیازهای آن برای رشد و میوه  دهی رسیدگی کنید. ملکی انگور، توت سفید، شاتوت، گردو، زیتون، خرمالو، هلو، سیب، گیلاس و آلبالو را برای کاشت در هوای تهران یا شهرهای معتدل و کوهستانی مناسب هستند.

سبزی کاری کنید

می توانید سبزیجاتی نظیر شاهی، تره، انواع ترب از جمله تربچه قرمز، ریحان، پونه و... را در باغچه یا گلدان های جعبه ای بکارید و به صورت روزمره از آنها استفاده کنید. سبزیجاتی نظیر ریحان و شاهی به سرعت رشد می کنند و می توان برگ های تازه آنها را بارها سر سفره گذاشت و از خوردنشان کنار افراد خانواده لذت برد.

 فلفل دلمه ای و سبز، بادنجان، گوجه فرنگی و حتی توت فرنگی هم در باغچه یا گلدان رشد می کنند و محصول می دهند. جز توت فرنگی که به کرت بندی و آبیاری مناسب نیاز دارد، باقی سبزیجات با روش کاملا ساده و با کمترین مراقبت عمل می آیند.آفت گیاهی 

با آفت چه کنیم

گاهی یک مشکل بزرگ برای گیاهان برای مثال آفت زدگی با نوع خاصی از حشرات یا قارچ ها با یک راه حل ساده برطرف می شود. خاک نشیمن؛ کانون گرم خانه اتاق نشیمن، بخش مرکزی رفت و آمد و زندگی افراد خانواده در خانه است. در فضای نشیمن که به طور معمول بزرگ ترین فضای خانه است، افراد خانواده گرد هم جمع می شوند، صحبت می کنند، تلویزیون تماشا می کنند و از میهمان ها و دوستان نزدیک پذیرایی می کنند.

مناسبی برای باغچه و گلدان ها مهیا کنید. برخی گیاهان به خاک سبک و پوک نیاز دارند و برخی دیگر به خاک رسی و ماسه ای. اواخر زمستان و اوایل بهار از زیر و رو کردن خاک، اضافه کردن کودهای مناسب و همچنین هرس گیاهان غافل نشوید. برای هرس حتما از افراد باتجربه کمک بگیرید. می توانید گل هایی نظیر لاله را در گلدان های کوچک پرورش بدهید و به دیگران هدیه کنید. اگر روش تکثیر گیاهان زینتی را یاد بگیرید ،می توانید گیاهان تازه تکثیر شده را هم به عزیزانتان هدیه بدهید. 

کمبود آهن در خاک

یک مشکل عمومی کمبود آهن در خاک یک مشکل عمومی محسوب می شود. چنین مشکلی به همراه خشکسالی چند سال اخیر تهران را از شهر چنارستان به شهر زردستان! تبدیل کرده است. موضوع دیگر کاهش قدرت جذب آهن در خاک است که موجب می شود اضافه کردن انواع کودهای شیمیایی آهن نیز سرسبزی و طراوت را به گیاهان بازنگرداند. 

آهن عنصری است که سبزی و طراوت گیاهان را موجب می شود. اگر باغچه ای دارید که رنگ درختانش با زردی پیوند خورده به فکر تامین آهن خاک باشید. یکی از شیوه های موثر برای این کار دفن کردن برگ های خشکیده کاج سوزنی در باغچه و سپس تامین آهن از طریق کودهای شیمیایی است.

بالا رفتن میزان اسیدیته خاک قدرت جذب آهن در آن توسط ریشه ها را کاهش می دهد و این شیوه خاک را قلیایی  می کند. می توانید از باقیمانده پوست میوه  ها پس از پوسیدن به عنوان کود برای باغچه و گلدان استفاده کنید. یک پیشنهاد  بهار و تابستان فصول کاشت انواع سبزیجات است. 

پیشنهادات نهایی برای گل کاری منحصر به فرد درحیاط اگر حیاط خانه شما نیز باغچه دارد و هنوز اقدامى براى خرید گل هاى آن نکرده اید یا گل هاى تهیه شده کماکان در جعبه هاى مخصوص خود در کنارى باقى مانده اند پیش از کاشت، به پیشنهادات زیر نیز توجه کنید:

1 - پیش از انجام هر اقدامى ابتدا نقشه باغچه را از لحاظ شکل قرارگیرى درختان، گل ها و گیاهان موجود و همچنین فضاى خالى آماده کاشت بر روى کاغذ طراحى کنید. اکنون با توجه به شرایط حاضر و موقعیت آن فضا و همچنین با در نظر گرفتن خصوصیات و نیازهاى درختان و گیاهان موجود و همچنین مورد نظر براى کاشت، مرحله تهیه فرا مى رسد ولى پیش از آن ابتدا طرحى از نحوه کاشت گل ها و گیاهان بهارى انتخابى نیز بر روى همان نقشه اصلى طراحى کنید و پس از دستیابى به نتیجه نهایى اقدام نمایید.

2 - سعى کنید از گل ها و گیاهان متنوع (از نظر نوع و رنگ) جهت کاشت استفاده کنید.

3 - کوزه ها و گلدان هاى سفالى گلى و به طور کلى هر ظرفى که داراى ظاهرى زیبا و مناسب براى کاشت گل و گیاه است را حتى اگر شکسته باشد بیرون نریزید. با قرار دادن آنها در باغچه به فرم ها و حالت هاى مختلف و کاشت گل و گیاه در داخل آنها، براى باغچه نمایى متفاوت و زیبا ایجاد کنید.

4 - تخته سنگ هاى کوچک و بزرگ، کنده درخت ها و عناصر طبیعى از این قبیل مى توانند جلوه اى خاص به باغچه شما ببخشند، پس در کنار کاشت گل ها و گیاهان، فضایى هم به قرار دادن این گونه عناصر اختصاص دهید.

5 - اگر شرایط باغچه شما از نظر وسعت و تعدد گیاهان موجود به گونه اى است که امکان کاشت گل هاى بهارى وجود ندارد، مى توانید با توجه به محیط حیاط و فضاى موجود، گلدان هاى متنوع و متعددى (از نظر نوع کاربرد، ابعاد، شکل و حتى جنس) تهیه کنید و گل ها را در آنها بکارید. حال با توجه به نوع گلدان ها مى توانید آنها را بر روى زمین قرار دهید یا در صورت دیوارکوب بودن به دیوار نصب کنید یا از میله هاى نرده بیاویزید.

6 - مجسمه هاى تزئینى گلى، سفالى، زرین و حتى سنگى، عناصر مناسبى براى هرچه زیباتر کردن باغچه در کنار گل ها و گیاهان محسوب مى شوند.

7 - با نصب جاگلدانى هاى جعبه اى شکل پلاستیکى، چوبى یا آهنى به حفاظ و یا سکوى پشت پنجره ها، بستر مناسبى براى کاشت گل هاى رنگارنگ بهارى و نماى زیبایى براى ساختمان محل زندگى تان فراهم کنید.

8 - از نرده هاى دور دیوار حیاط خانه تان به جاى داربست براى رشد گیاهان رونده درون باغچه و یا گلدان استفاده کنید.

 

۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۲۶
باشگاه خبرنگاران |
تعداد بازدید : ۴,۰۳۳
کد خبر : ۸,۶۶۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.