موزه لوور در ایران بازگشایی شد

موزه لوور در ایران بازگشایی شد
نمایشگاه تاریخ موزه لوور در تهران با آثار تاریخی کشورهای مختلف جهان بازگشایی شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، 56 اثر از فرهنگ های مختلف جهانی با بازگشایی موزه لوور در تهران به نمایش گذاشته می شود.

نمایشگاه موزه لوور در تهران حاصل رایزنی رئیس جمهور ایران طی سفر به فرانسه است و متعاقبا پس از برگزاری نمایشگاه موزه لوور در تهران یک نمایشگاه با آثار قاجاری در فرانسه به نمایش گذاشته می شود.

نمایشگاه موزه لوور در تهران از سه شنبه 15 اسفند برای بازدید عموم دایر و تا 18 خرداد این نمایشگاه برپا خواهد بود.

 

در چهارچوب این نمایشگاه موقت که برای مدت ۴ ماه در موزه‌ی ملی ایران دایر است، بیش از ۵۰  اثر از تمدن‌های باستانیِ چهار گوشه‌ی جهان از موزه‌ی لوور فرانسه به ایران منتقل شده است؛ آثاری از غرب آسیا، اروپا، شمال آفریقا و همچنین مجموعه‌ نقاشی‌هایی ساخته‌ی دست هنرمندان بزرگ اروپا.

ایده برگزاری چنین نمایشگاهی به سال ۱۳۹۴ شمسی برمی‌گردد. در آن سال در پی سفر ژاک لوک مارتینز، مدیر موزه لوور به تهران، توافقات اولیه برای نمایش مجموعه آثاری از موزه لوور در ایران انجام شد.

 

جبرائیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران توضیح دادند که این مجموعه از هشت بخش موزه لوور انتخاب شده و در چهار بخش اصلی با عناوین تولد یک مجموعه، تولد یک موزه، رویای جهانی شدن و یک موزه زنده، در موزه ملی ایران برگزار می‌شود. از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به پیکره «ابوالهول» از سنگ بازالت مربوط دوره‌ی «فرعون هاکور» اشاره کرد که از بخش عتیقات مصر باستان در موزه لوور انتخاب شده است.

 

لازم به ذکر است که نمایشگاه موزه لوور در تهران، تاریخ شکل گیری لوور را در گذر زمان نشان می‌دهد.


بانک آینده به عنوان بانک خصوصی ایرانی و دو شرکت فرانسوی توتال و رنو حامیان اصلی این نمایشگاه فرهنگی و بزرگ در ایران هستند.


آرش میلانی مسئول طراحی این نمایشگاه بوده و با توجه به حساسیت موضوع اشاره کرد که با توجه به رعایت استانداردها و جلب رضایت موزه لوور برای اولین بار، چنانچه در آینده قرار بر برگزاری مجدد نمایشگاهی در این سطح در ایران باشد، به مراتب نگرانی‌های کمتری برای موزه لورر وجود خواهد داشت.

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی ایران استقبال بسیار زیادی از این نمایشگاه کرده و با اظهار امیدواری از دیپلماسی فرهنگی اشاره کردند که ما آثار فرهنگ و تمدن درخشان خود را بیشتر برای جهانیان نشان خواهیم داد؛ چرا که زبان فرهنگ از هر وسیله دیگری نافذتر و موثرتر است.

 

این نمایشگاه شامل ۵۶ اثر از فرهنگ های باستانی، رم، یونان، بین النهرین، هنر کلاسیک اروپا و... است که علاقه‌مندان تا آخر خرداد ماه سال ۹۷ می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کنند.

 

 

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۴۳
کجارو،خبرگزاری تسنیم |
تعداد بازدید : ۲,۹۴۴
کد خبر : ۸,۶۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.