از کارمندی تا کارآفرینی

​ هویه‌کاری شغلی ناشناخته اما با درآمد مناسب

​ هویه‌کاری شغلی ناشناخته اما با درآمد مناسب
خیلی ها را می شناسیم که بعد از بازنشستگی ، دست روی دست می گذارند و روزها را بیهوده می‌گذرانند؛ اما برخی دیگر به دنبال کاری می‌روند که هم سرگرمشان کند و هم بتوانند از آن منبع درآمد جدیدی داشته‌باشند.نسرین نهضتی نمونه‌ی یکی از همین افراد است

برش هایی از جنس پول

هویه کاری از آن دست کارهایی است آدم را یاد گذشته می اندازد، سالها پیش این هنر به یکی از پرطرفدارترین کارها تبدیل شده بود و به دلیل ارزان بودن وسایل ابتدایی برای شروع کار مورد توجه خیلی ها قرار گرفته بود؛ کاری که هم سرگرمی به حساب می آید و هم می توانید از آن ماهیانه حدود ۲ تا ۳ میلیون تومان درآمد داشته باشید.

برای آموزش، هزینه نکردم

خیلی ها را می شناسیم که بعد از بازنشستگی ، دست روی دست می گذارند و روزها را بیهوده می‌گذرانند؛ اما برخی دیگر به دنبال کاری می‌روند که هم سرگرمشان کند و هم بتوانند از آن منبع درآمد جدیدی داشته‌باشند.

نسرین نهضتی نمونه‌ی یکی از همین افراد است. « هویه کاری را از روزهای نوجوانی دوست داشتم، کاری بود که آن موقع ها حسابی روی مد بود و همه سراغ آن می‌رفتند، من هم کم و بیش همان روزها شروع کردم، آنقدر علاقه داشتم که مدام به دست دوست و آشنا نگاه می‌کردم تا زیر و بم کار را متوجه شوم، با همین پیگیری و تلاش ها توانستم اصول آن را یاد بگیرم و کم کم شروع کنم.

همین شد که برای آموزش این کار هیچ هزینه‌ای نکردم، هرچه بود از علاقه ای که داشتم شکل گرفت و ادامه پیدا کرد. اما از آنجا که کارمند بانک بودم ، به هویه کاری به عنوان شغل نگاه نمی کردم تا اینکه بازنشسته شدم و از سال ۷۵ به صورت جدی وقت و تمرکزم را روی این کار گذاشتم و تصمیم گرفتم از این هنر برای اشتغال زایی خانم های دیگر هم استفاده کنم.»

از کار در خانه شروع کردم

تصمیم‌های جدی همیشه به نتیجه می رسد، مخصوصا وقتی با تلاش و پشتکار آن را ادامه بدهی و هدف مهم تری جز کسب درآمد داشته باشی، کاری که خانم نهضتی به خوبی از پس آن بر آمده. « اوایل از کار در خانه شروع کردم، یک هویه و شابلون تنها چیزهایی بود که احتیاج داشتم و چون خودم مهارت لازم را کسب کرده بودم مشکلی از بابت کار حرفه ای نداشتم، شروع کردم به طراحی کارها و فروش آن به دوستان و آشنایان، وقتی توانستم بازار خوبی برای فروش پیدا کنم تصمیم گرفتم کارم را گسترش بدهم و آن را به یک کارگاه منتقل کنم و نیرو بگیرم.

سال ۸۰ بود که یک کارگاه کوچک گرفتم و با ۲ نفر کار را کلید زدیم. خدا را شکر بیش از چیزی که فکر می کردیم توانستیم سفارش بگیریم و همینطور روز به روز کارمان گسترش پیدا کرد. همان موقع هم برای شروع کار به دو خانمی که برایم کار می کردند هویه و شابلون دادم و سفارش ها را با وسایلی که در اختیارشان قرار دادم انجام می‌دادند. این شروع کاری بود که من برای آن رویای بزرگتری در ذهنم داشتم.»

از فنی و حرفه‌ای مجوز بگیرید

وقتی کاری خوب جواب می دهد و از نظر اقتصادی به سوددهی معقولی می رسد، طبیعتا زمان آن رسیده است که آن را گسترش بدهیم و با ایجاد اشتغال برای افراد دیگر، علاوه بر کمک به چرخه‌ی اقتصادی، کار خودمان را هم رونق بدهیم. «سال ۹۳ بعد از اینکه مطمئن شدم این کار از نظر اقتصادی و سود دهی به حدی رسیده که می‌شود روی آن سرمایه گذاری کرد و افراد بیشتری را مشغول به کار کرد تصمیم گرفتم به دنبال گرفتن وام بروم. از آن جا که من این کار را  به صورت کاملا تجربی یاد گرفته بودم ، مدرکی نداشتم  اما برای گرفتن وام نیاز به یک مدرک داشتم،

به همین دلیل به سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کردم و با شرکت در آزمون و قبولی در آن، مجوز را دریافت کردم.  برای راه انداختن کارگاه حتما باید یک مجوز هنری از فنی و حرفه ای داشته باشید که هویه کاری در زیر مجموعه ی صنایع دستی تعریف شده است. هزینه ی کلاس های فنی و حرفه ای برای این رشته حدود دویست هزار تومان است که بعد از پایان دوره و شرکت در آزمون ،‌می توانید مدرک آن را کسب کنید و چه در خانه و چه در کارگاه با این مجوز شروع به کار کنید.

برای گرفتن مجوز مشاغل خانگی در هر رشته ای که فعالیت می کنید علاوه بر داشتن مدرک معتبر  گذراندن آن دوره  در مراکز معتبر، نیاز به مجوز از وزارت تعاون دارید. این مجوز را من با همکاری فنی و حرفه ای از وزارت تعاون گرفتم. بعد از گرفتن کارگاه و تهیه وسایل، مجوز فنی حرفه ای ام را به وزارت تعاون بردم. از آنجا برای بازدید کارگاه آمدند و بعد از تایید آن توانستم مجوز مشاغل خانگی را بگیرم.»

آموزش رایگان به شرط کار

خیلی ها هستند که تمام فکر و ذکرشان از راه انداختن یک کار، فقط کسب درآمد است، اما در کنار آنها کسانی هم هستند که به کارآفرینی و ایجاد اشتغال برای اقشار آسیب پذیر فکر می کنند.

خانم نهضتی در این باره می گوید: « وقتی کارگاه را راه انداختم هدفی بزرگتر از کسب درآمد داشتم، دلم می خواست برای خانم هایی که با مشکل کار مواجه هستند کار مفیدی انجام بدهم. برای همین هم در کارگاهم به صورت رایگان به افراد آموزش هویه کاری می دهم، البته به این شرط که بعد از آموزش پیش خودمان کار کنند و سفارش هایی که به آن ها می دهیم انجام بدهند و دستمزدش را بگیرند البته از کسانی که نمی خواهند برای ما کار کنند، هزینه آموزش را می‌گیریم  که این هزینه را هم بنا به توان مالی آن ها در نظر گرفته‌ایم. مثلا کسی که پنجاه هزار تومان برای یادگیری هزینه می‌کند ممکن است ماهی پانصد هزار تومان درآمد داشته باشد و کسی که دوره کامل را می گذراند ممکن است تا یک یا دو میلیون هم درآمد داشته باشد. البته همه‌ی این ها بستگی به میزان سفارشی دارد که در ماه می گیرد و نمی‌شود برای این کار دریافتی ثابتی در نظر گرفت.»

با دویست  هزار تومان شروع کنید

یکی از دغدغه‌ی افراد برای شروع یک کار، میزان سرمایه‌ی اولیه‌ای است که نیاز دارند، ، رقم‌های میلیونی خیلی‌ها را از شروع کار منصرف می کند، اما هویه کاری از آن دست کارهایی است که می توانید با هزینه ی بسیار پایین آن را کلید بزنید. « برای شروع این کار در ابتدا نه به کارگاه احتیاج دارید و نه هزینه‌ی زیاد، تنها چیزی که می خواهید یک دستگاه هویه و شابلون های مورد نظرتان است.

برای تهیه دستگاه هویه از پایین‌ترین قیمت که صد هزار تومان است می توانید شروع کنید و هر شابلون را هم می توانید به قیمتی حدود بیست هزار تومان تهیه کنید. به همین دلیل این کار جزو مشاغلی به حساب می آید که هزینه‌ی اولیه‌ی آن برای شروع زیر پانصد هزار تومان است و به همین دلیل هرکسی با هر توان مالی می تواند سراغ این کار بیاید. اما باز هم اگر کسی نتواند همین مقدار را هم هزینه کند می تواند با مراجعه به کارگاه ما ، آموزش رایگان ببیند.

کلاس های ما در سه ترم ده جلسه ای برگزار می شود که از جای کارت و عینک در جلسه اول تا ست کامل عروس در جلسه آخر می رسد که در طول آموزش هم کلیه ی وسایل آموزشی را  در اختیار هنرجوها قرار می دهیم و نیازی نیست که برای تهیه وسایل هزینه کنند. برای اشتغال به کار  هم ما هویه و شابلون ها را در اختیارشان می گذاریم تا برای خود ما کار کنند و سفارش ها را هم به ترتیب از ما دریافت کنند و بعد از اتمام آن، به ما تحویل دهند و دستمزدشان را دریافت کنند.»

نبض بازار

همه چیز فقط تولید محصول نیست، این که بتوانی محصولی را که تولید می کنی در بازار به فروش برسانی قدم بزرگ تری برای رسیدن به موفقیت است که اگر بتوانید آن را بردارید به هدف زده اید. « وقتی کارگاه راه افتاد و میزان سفارش هایی که می گرفتیم از یک حدی فراتر رفت به این فکر افتادم که خودم برای عرضه‌ی محصولم به بازار اقدام کنم، برای همین هم یک مغازه اجاره کردم و در آن محصولاتمان را ارائه دادم. بعد از آن بود که بیشتر و بیشتر شناخته شدیم و هرچه بیشتر جنس هایمان فروخته می‌شد  مشتری های بیشتری به سراغمان می‌آمدند. تا اینکه کم کم مغازه داران دیگر هم به ما سفارش دادند و کارمان تا جایی پیش رفت که در نمایشگاه های صنایع دستی که برگزار می شد شرکت می کردیم و از آن جا هم مشتری هایی پیدا کردیم که خیلی هایشان از شهرستان بودند و امروز به خیلی از شهرستان ها مثل اهواز، گرگان یزد و… محصولاتمان را ارسال می کنیم و دیگر خودمان با برندی که داریم نمایشگاهی از محصولاتمان می گذاریم.

علاوه بر این توانسته ایم به خیلی از بازارهای خارجی هم دسترسی پیدا کنیم از جمله لبنان و الجزایر. در کارگاه من به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۷۰ نفر مشغول به کار هستند که خیلی هایشان الفبای هویه کاری را در کارگاه ما یاد گرفته اند و حالا همکارمان شده اند. برای ما که یک واحد کارگاهی بزرگ به حساب می آییم و وارد بازار صادرات هم شده ایم و سفارش هایی که می گیریم بسیار زیاد است ماهیانه بین سی تا پنجاه میلیون درآمد دارد.

به طور کلی بگویم برای کسی که بخواهد در خانه این کار را شروع کند، بعد از راه افتادن دستش و آموزش کامل با حداقل سفارش‌ها می تواند به صورت میانگین تا دو میلیون تومان درآمد ماهیانه داشته باشد که برای خانم های خانه دار که می خواهند در خانه کار کنند رقم معقولی به نظر می رسد.»

 

 

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۵۱
پولدارشو |
تعداد بازدید : ۱,۹۶۵
کد خبر : ۸,۳۸۹

نظرات بینندگان

ام البنین هادی
۱۳۹۶/۱۱/۲۲
0
0
0

سلام.خسته نباشید بازنشسته ای از کاشان هستم . در کاشان هم این امورش وجود دارد؟اگر نیست چگونه می توانم با شما جهت راهنمایی بیشتر تماس بگیرم.ممنون


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.