تجلی اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی در بازنشستگی

تجلی اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی در بازنشستگی
باتوجه به اینکه پرورش و کشت گل محمدی بیش از 30 میلیارد یورو در دنیا گردش مالی دارد، کشور ما می‌تواند بالاترین مرجع تولید و بهترین تولیدکننده این گیاه در دنیا باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا  در هیچ قسمت از صنعت پیشرفت نخواهیم کرد مگر آنکه نوآوری را در آن صنعت ایجاد کنیم که صنعت کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نسیت.در این میان می‌توان به نهادینه کردن توسعه فرهنگ کشت گیاهان دارویی، که به اشتغال‌زایی و درآمد‌زایی خوبی منتهی می‌شود، اشاره کرد.

باتوجه به وجود دانش تولید داروهای گیاهی در ایران، دراین زمینه جزء کشورهای پیشتاز هستیم چراکه قدمت داروهای طب سنتی و تنوع گیاهان در کشور زیاد است، و با توجه به مشکل اشتغال که به روستاهای ما رخنه کرده است، باید بتوانیم با کشت گیاهان دارویی درصدد رفع مشکل اشتغال روستاییان باشیم.

طرح کشت گیاهان دارویی، الگویی مناسب برای اشتغال‌زایی جوانان

ایران در زمینه داروهای گیاهی جزء سه کشور برتر دنیا قرار دارد. ایران، هند، چین و یونان جز کشورهایی هستند که در طب سنتی مهارت زیادی دارند. کشور ما در هزار و 270 گونه، گیاه دارویی انحصار دارد که در هیچ جای جهان یافت نمی‌شود.

هر هکتار کشت گیاهان دارویی چون گل گاو زبان، برای حداقل 150 تا 300 نفر ایجاد اشتغال می‌کند و از سوی دیگر 160 میلیون تومان در هر هکتار درآمدزایی دارد.

باید توجه ویژه‌ای به محصولات گیاهی همچون آویشن، گل گاو زبان، زعفران، گل محمدی و ... شود و البته باید گل‌های زینتی را به دلیل اینکه کم آب هستند نیز کشت کنیم چراکه با این کار علاوه بر بیابان زدایی، اشتغال‌زایی ایجاد می‌شود و درآمد را از شهرها به روستاها منتقل می‌کند.

با تبدیل گیاهان به دارو به کمک متخصصان کشور علاوه بر درآمدزایی، اشتغال روستاییان، حفظ منابع آبی کشور، بیابان زدایی و... می توان به زمینه صادرات هم فکر کرد.


پرورش و کشت گل محمدی باتوجه به اینکه بیش از 30 میلیارد یورو در دنیا گردش مالی دارد در کشور ما می‌تواند بالاترین مرجع تولید و بهترین تولید کننده گل محمدی در دنیا باشد، چرا که این پتانسیل در ایران وجود دارد و البته در زمینه تولید گل، گلاب، اسانس‌ها و طعم دهنده‌ها نیز می‌توانیم پیشتاز باشیم.

عزت‌الله صالحی متولد 1337 از روستای لاسم شهرستان آمل پرورش دهنده گل محمدی است که با کارآفرینی توانسته زمین بلا استفاده خود را تبدیل به باغ گلی زیبا و شروع به اشتغال‌زایی کند.

وی 10 سال در جهاد سازندگی آمل به‌عنوان مدیر جهادسازندگی و 20 سال در تشکیلات آب و فاضلاب روستایی آمل، محمودآباد، استان مازندران و کارشناس آبیاری و تکنسین راه و ساختمان فعالیت داشته است.

صالحی درباره شروع کار خود به خبرنگار ما گفت: یکی از دلایل اصلی برای پرورش گل محمدی، موقعیت جغرافیایی منطقه روستایی لاسم است که بعد از تحقیقات در این منطقه و بررسی موقعیت آن به این نتیجه رسیدم که پرورش گل محمدی هم از لحاظ موقعیت و هم از لحاظ درآمدزایی مناسب است.

وی انگیزه شروع به کارش را ایجاد اشتغال‌زایی عنوان کرد و افزود: بعد از بازنشستگی تصمیم گرفتم یک کار تولیدی جدیدی را شروع کنم که هم زمینه اقتصاد مقاومتی وهم اشتغال‌زایی را فراهم کند.

انتظار حداقلی از مسؤولان در حمایت از تولیدکنندگان

این کارآفرین موفق آملی هدف از پرورش گل محمدی را شرایط اقتصادی مناسب این کار خواند و اظهار کرد: اسانس و کیفیت گل محمدی نسبت به مناطق پست‌تر ارجحیت دارد به همین دلیل در این منطقه که سال‌ها بلا استفاده بود، شروع به فعالیت کردم.

صالحی هزینه اولیه برای شروع این کار را 40 میلیون تومان عنوان کرد و ادامه داد: از سه هکتار زمین شروع به کارکردم که در صورت فراهم بودن شرایط مالی به چهارهکتارهم قابل توسعه است.

این بازنشسته جهاد سازندگی در مورد پرورش گل محمدی بیان کرد: یکی از مزایای کار پرورش گل محمدی این است که با یک بار کشت در صورت سازگاری با محیط تا 15 سال می‌تواند بازدهی داشته باشد و از سال سوم به بعد گل‌دهی و رشد آغاز می‌شود.

وی زمان گل‌دهی این گیاه را از سال سوم به بعد عنوان کرد و افزود: زمان گل‌دهی از اول تیر تا آخر تیر ماه یعنی یک ماه دوره گل‌دهی است که به لحاظ موقعیت زمانی و شرایط اقلیمی منطقه گاهی متفاوت می‌شود.

صالحی عمده مشکل خود در این کار را آبیاری اصولی دانست و عنوان کرد: آبیاری باید به شکل قطره‌ای باشد که کاری راحت‌تر و با بازدهی بهتر است. مشکل دسترسی نداشتن آسان به زمین کاشت گل محمدی مشکل دیگری است که در زمان کاشت و برداشت داریم همچنین وجود دام در مناطق اطراف به علت نبود حصار، خسارت زیادی برای محصولات به وجود می‌آورد.

این کارآفرین آملی با بیان اینکه 2 نیروی کار ثابت دارم، بیان کرد: البته در زمان کاشت و برداشت محصول نزدیک 70 نفر نیروی کار لازم است.

طبیعت مازندران بزرگترین خاستگاه تولید و اشتغال

وی با توصیه به افرادی که در فکر پرورش گل محمدی هستند، اظهار کرد: علاقمندان برای پرورش این گیاه در وسعت کم شروع کنند و بعد توسعه دهند و قبل از آن مطالعه دقیق درباره منطقه مورد نظر داشته باشند و حتما در آبیاری به موقع دقت کنند.

صالحی به جوانان جویای کار گفت: کارشناسان رشته کشاورزی، منطقه خود را بهتر بشناسند و از اندوخته علمی خود برای کارهای تولیدی و کشاورزی استفاده کنند. هزاران هکتار زمین در این اطراف وجود دارد که بلا استفاده ماندند که می‌توان پروژه‌های بزرگی در دل این زمین‌ها به وجود آورد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جوانان بهتر است به کارهای سخت دست بزنند و مسئولان در هدف‌گذاری و شناخت استعدادها به این افراد کمک کنند.

گل محمدی دارای خواص فراوانی از جمله ضد دیابتی، ضدپیری بوده و در درمان افسردگی و ناراحتی‌های ریوی، قلبی و کلیوی مفید است.
۲۵ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۴۱
راه دانا |
تعداد بازدید : ۱,۹۵۸
کد خبر : ۸,۱۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.