افزایش سن بازنشستگی در ژاپن از ۶۵ به ۷۵ سال

افزایش سن بازنشستگی در ژاپن از ۶۵ به ۷۵ سال
ژاپن ازجمله کشورهایی است که با چالش های جمعیتی مواجه است، چراکه سالمندان سهم به سزایی درکاهش جمعیت این کشور دارند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری و به نقل از روزنامه گاردین، سن بازنشستگی قانونی درکشور ژاپن برای مردان و زنان ۶۵ سال است که پزشکان ژاپنی به منظور کنترل سرعت جمعیت در این کشور ایده جدیدی ارائه کرده اند.

 

پزشکان ژاپنی به تازگی خواستار افزایش سن بازنشستگی تا ۷۵ سالگی شدند. مخالفان این پیشنهاد می گویند باید فاصله سنی ۶۵ تا ۷۴ سالگی را به عنوان یک طبقه سالمندی درنظر گرفت تا سالمندان در این طبقه به صورت داوطلبانه به ادامه فعالیت بپردازند.

 

در فاصله زمانی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰، تعداد سالمندان ۶۵ تا ۷۹ ساله در ژاپن کاهش یافته است. درحال حاضر، جمعیت کشور ژاپن، ۱۲۷ میلیون نفر است که ۲۶,۳ درصد از جمعیت این کشور را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند و پیش بینی شده که جمعیت این کشور در سال ۲۰۶۵ به ۸۸ میلیون نفر کاهش یابد، اما، درصد جمعیت افراد بالاتر از ۶۵ سال به ۳۸ درصد افزایش خواهد یافت. 

 

سن امید به زندگی در ژاپن در مردان ۸۰,۵ و در زنان ۸۶.۸ سال است. باتوجه به اینکه داشتن طول عمر طولانی در یک کشور از جمله شاخص های مهم رفاه و سلامت درنظر گرفته می شود، اما باید متناسب با آن، خدمات بهداشتی و درمانی با افزایش تعداد افراد مبتلا به زوال عقل، افزایش یابد.

 

وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۲۵، حدود ۷ میلیون نفر، معادل ۲۰ درصد افراد بالاتر از ۶۵ سال در چنین شرایطی یعنی زوال عقل به سر خواهند برد.

تهیه و ترجمه: فریبا بهزاد
منبع: www.theguardian.com

 

 

۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۲۴
صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۱۳۲
کد خبر : ۸,۰۲۸

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید