رابطه سلامت دهان و دندان با مبتلا شدن به زوال عقل

رابطه سلامت دهان و دندان با مبتلا شدن به زوال عقل
مقاله ای که از سوی محققان دانشکده پرستاری دانشگاه دوک در دورهام در مجله " American Geriatrics Society " به چاپ رسیده نشان می دهد که سلامت دهان و عملکردهای ذهنی می توانند با هم مرتبط باشند.
منطقه خراسان، بر اساس این مطالعه، با توجه به افزایش جمعیت سالمند جهان، سلامت دهان و دندان و فعالیت های ذهنی- شناختی بخش مهمی از مطالعات علمی را به خود اختصاص داده اند. محققان بر این باورند در صورتی که چنین ارتباطی وجود داشته باشد، یک مسیر عفونی متداول می تواند کلید این ارتباط باشد.
نویسندگان این مقاله به این نکته اشاره می کنند که حدود 36 درصد از افراد در آمریکا در سنین بالای 70 سال با درجاتی از زوال عقل دست و پنجه نرم می کنند. بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، حدود 5.4 میلیون نفر از افراد در آمریکا به بیماری آلزایمر دچارند که شایع ترین اختلال عقلی است. میزان و شدت ابتدا به اختلالات ذهنی با افزایش سن افزایش پیدا می کند و پیش بینی می شود که تا سال 2050 شمار افراد مبتلا به این اختلال، دو برابر شود.
در عین حال شواهد نشان می دهد که بزرگسالان و سالمندان با نرخ بالاتری از بیماری های دهانی مواجه هستند و این میزان با میزان ابتلا به اختلالات ذهنی و آلزایمر همبستگی مثبتی نشان می دهد.
محققان نشان دادند که شاخص های سلامت دهانی همچون تعداد دندان ها، تعداد دندان های کرم خورده و وجود بیماری های دوره ای می تواند بازتابی از خطر اختلالات ذهنی یا جنون در افراد میانسال باشد. در نتیجه این بررسی ها شواهدی وجود دارد که نشان می دهد از دست دادن دندان خطر اختلال شناختی و زوال عقل را افزایش می دهد. با این وجود محققان می گویند که برای شناسایی مبنای بیولوژیکی این ارتباط به تحقیقات و بررسی های بیشتری نیاز دارند. 

 

منبع:خبر آنلاین

۱۸ فروردین ۱۳۹۵ ۰۹:۲۶
تعداد بازدید : ۴۲۷
کد خبر : ۷۹۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.