غذا به عنوان دارو

غذا به عنوان دارو
بیش از گذشت نیم قرن، ما به میزان زیادی از مصرف غذا و گیاهانی که دارویی هستند غفلت کرده ایم. در حال حاضر به مسائل مربوط به مصرف و غیر سمی بودن و ارزان بودن و ورود به بخش غذایی برای درمان حیطه بیماری های مزمن تجدید نظر شده است. در زیر به بعضی از خواص سلامتی که مشهور هستند و به صورت آزاد در خوراک ها استفاده می کنیم اشاره می شود.

یونجه

 

یونجه یک سبزی است که دارای منبع قوی از ویتامین ها ومواد مغذی دیگر شامل ویتامین آ، ویتامین ب1، ویتامین ب6، ویتامین ای، ویتامین کا، فولیک اسید، کلسیم، پتاسیم، منیزیم وروی می باشد.این گیاه به کاهش کلسترول وجلوگیری از لخته خونی وپیشگیری از کم خونی کمک می کند. برای جلوگیری ودرمان انسولین وابسته به انشولین یا نوع1 در شمال آفریقا استفاده می شده است. برای ترشح رشد بافت همبند به طور مثال در سرخرگ ها مفید است. یک مسهل طبیعی است، به نظر می رسد که جلوگیری در مقابل سرطان سینه می کند زیرا غنی از فیتو استروژن ها می باشد، همچنین برای درمان مشکلات دستگاه گوارش، کاهش وزن، زخم معده، کلیه، مشکلات مثانه، پروستات و بیماری تب یونجه استفاده می شود. طب پزشکی سنتی چینی از ریشه یونجه برای کاهش تب، افزایش جریان ادرار ودرمان یرقان وسنگ کلیه وشب کوری استفاده می کند.

 

Related image 

آلوئه ورا

 

ژل آلوئه ورا چند قرن پیش برای محافظت از پوست در مقابل آفتاب برای عرب های صحرانشین و کمک به درمان سوختگی که از تشعشعات درمانی ( ترجیحا استفاده مستقیم ژل از گیاهان و نه کرم ساخته شده بوسیله ا نسان که محافظت کننده است). همچنین می تواند برای درمان سوء هضم و زخم معده مصرف شود.

 

تخم بادیان رومی

 

تخم بادیان ضد ا نگل است. شامل فیتو استروژن ها است و بنابراین کمک به جلوگیری از سرطان سینه می کند. یک گیاه دارویی است که برای ضعف اعصاب، میگرن، گیجی، روماتیسم، سرفه، آسم برونشیت، دردهای معده و کاهش هضم پیشنهاد شده است.

 

Image result for ‫تخم بادیان رومی‬‎ 

سیب

 

بر اساس آخرین تحقیقات ، از قدیم گفته شده: با مصرف یک سیب در روز دکتر را از خود دور کنید، حقیقت است، یک افسانه نیست. سیب ها شامل هر دو فیبر غیر محلول و محلول ، که به حرکات روده بهبود می بخشند و خطر سرطان روده بزرگ ورکتوم و  بیماری کیسه ای شدن روده را کاهش می دهند. یک سیب متوسط پوست گیری نشده (140 گرم) در حدود 10 درصد فیبر پیشنهادی جایگزین بدن را تامین می کند، موجب کاهش کلسترول و همچنین کاهش سخت شدن سرخرگ ها، حمله قلبی و مرگ مغزی می گردد. فلانوئید ها، رنگدانه هایی هستند که کمک به رنگ سیب می کنند، که نشان داده اند موجب کاهش خطر  بیماری های قلبی می شوند. پوست سیب و پیاز دو منابع اصلی غذا غنی ازفلاونوئید به نام کوئرستین هستند. کوئرستین منبع اصلی آنتی اکسیدان، مخصوصا مخلوط با ویتامین سی (اغلب در سیب) کمک به سیستم ایمنی بدن، همچنین خنثی کردن رادیکال های آزاد می کند(دی ان ا های اسیب دیده). فروکتوز سیب، قند ساده است که خیلی آرام شکسته می شود، مخصوصا میزان زیاد فیبر سیب بنابراین به ثابت نگه داشتن قند خون کمک می کند. کارکرد سیب مربوط می شود به میزان مصرف: اگر زیاد مصرف کنید بیشتر حفاظت از سرطان، بیماری های قلبی، آسم ودیابت نوع دوم می شود. مصرف سیب همچنین موجب کمک به کاهش وزن می گردد. سیب به میزان متوسط ضد باکتری، ضد ویروس وضد التهاب می باشد. توجه : مصرف آب میوه موجب اسهال در بچه ها می گردد.

 

زرد آلو

 

زردآلو منبع قوی از بتاکاروتن، لیکوپن، ویتامین سی و فیبر، همچنین شامل میزان مفیدی از تریپتوفان که ماده متشکل شده افزایش دهنده سرتونین است می شود. بتا کاروتن و لیکوپن هردو از حمله بیماری های قلبی وسرطان ها حفاظت می کنند. ویتامین آ در زرد آلو به صورت یک آنتی اکسیدان قوی حضور دارد، که کمک به جلوگیری از آسیب اکسیدکننده ها به لنز چشم ها میکند که می تواند  منجر به کاتاراکت (اب مروارید) یا آسیب به سلول های خونی شود را خنثی کند. زردآلو ها منبع خوبی از فیبراست که کمک به جلوگیری از انباشتگی ومشکلات معده مثل دایورتیکلوم می شود. برای استفاده از سلامتی بهتر و فواید آن، میوه کاملا رسیده شده را میل کنید.

 

کنگر فرنگی

 

از قدیم تاحال همیشه در دسترس بوده، کنگر برای کبد،  صفرا وسنگ کیسه صفرا و برای تمیز کردن خون استفاده می شده است. کنگر دارای میزان زیادی فیبر ،پتاسیم، کلسیم، آهن، فسفر و به مقدار لازم دارای مواد معدنی مهم می باشد.
کمک به کاهش کلسترول خون، درمان مشکلات کبدی، گرفتگی های عروق، نقرس و افزایش ترشحات صفراوی می شود. می تواند کاهش قند خون ملایم و کمک به افزایش اشتها و هضم گردد. می تواند جایگزین خوبی برای سیب زمینی در رژیم دیابتی ها باشد. ادرار آور بوده وحتی می تواند کمک به درمان میگرن کند.

 

 Image result for ‫کنگر فرنگی‬‎ 

مارچوبه

 

مارچوبه در دوران باستان به عنوان  دارو استفاده می شده است، گیاهی ادرار آور است. به وسیله مصریان باستان، یونانیان و رومانی ها کشت می شده است. بهترین منبع برای فیبر، ویتامین B، فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر ،پتاسیم، روی، منگنز، سلنیم و گلوتانیون که کاهش دهنده خطر ابتلا به سرطان است، می باشد. هنوز برای درمان عفونت های ادراری، همچنین کلیه وسنگ مثانه وورم پاشنه که مربوط به بیماری های قلبی است استفاده می شود. در کشور چین برای مقابله با انگل استفاده می شده است. بلع مارچوبه می تواند بیماری نقرس را بدتر کند زیرا حاوی مقدار زیادی از پورین ها هستند.

 

آووکادو

 

آووکادو بالاترین میزان پروتئین را در بین میوه ها دارد ، همچنین حاوی چربی های مفید را فراهم می کند ، مخصوصا اسید های چرب با یک باند دوگانه (مثل روغن زیتون)، که کمک به کاهش میزان کلسترول بد می شود. همچنین شامل کربوهیدرات، بتا کاروتن، ویتامین ای، گلوتاتیون و فیبر است. اووکادو کمک به جلوگیری از بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان ها می کند. مغز ساقه آووکادو دارای خاصیت ضد باکتریایی(درمقابل باکتری گرم مثبت، به خصوص staphylococcus aurous ) و قارچی می باشد.  متخصصان رژیم درمانی از توصیه به مصرف آووکادو اجتناب می کنند زیرا دارای میزان زیادی کالری است  (سیصد کالری هر میوه)، اما به میزان زیادی مواد مغذی و میزان زیادی پروتئین دارند که برای کسانی که کاهش وزن دارند و کودکان بسیار مفید می باشند. 

 Image result for ‫اووکادو‬‎

 

موز (و موز سبز)

 

موزها شامل سه قند طبیعی ساکاروز، فروکتوز و گلوکز هستند با این وجود خوردن یک موز راهی خوب برای بالا بردن سریع انرژی است که در ورزشکاران معمول می باشد. همچنین منبع خوبی برای فیبر، پروتئین، پتاسیم، فسفر، آهن، منیزیم، ویتامین آ و ویتامین ب  6هستند. به میزان زیادی دارای ویتامین ب، که کمک به آرام کردن سیستم عصبی می کند، و همچنین شامل تریپتوفان است که در بدن تبدیل به سرتونین می شود، که کمک به حس آرامش می کند، با این وجود اخلاق را بهبود بخشیده و از افسردگی دور می کند. ویتامین ب 6 در موز میزان قند خون را تنظیم می کند، که می تواند موثر بر خلق و خوی خانم ها، مخصوصا قبل از دوره ی پریود ماهانه شود و می تواند کمک به بهبود تهوع های صبحگاهی باشد، موز غذایی فوق العاده برای مغز  می باشد به طوری که تحقیقات نشان داده است در میان امتحانات کمک زیادی به یادگیری دانش اموزان می کند. همچنین می تواند استرس را از بین ببرد زیرا زمانی که سوخت و ساز ما آفزایش پیدا می کند پتاسیم بدن کاهش پیدا می کند. پتاسیم کمک به متعادل کردن ضربان قلب وافزایش اکسیژن رسانی به مغز می کند به طوری که از دیر باز در جیره غذایی فضانوردان آمریکایی برای افزایش ضربان قلب استفاده می شده است. میزان بالای پتاسیم و کاهش سدیم منجر به کاهش فشار خون وکاهش ابتلا به مرگ مغزی می گردد. همچنین باعث تشدید تولید هموگلوبین در خون می کند، که درمان کم خونی است. قسمتی از درمان سنتی مردم جاما ئیکا برای درمان زخم معده بوده است . موز به طور طبیعی دارای تاثیرات آنتی اسید و کاهش خراش ها به طریق لایه گذاری برروی جدار معده بوده و خوردن موز نسبت به مصرف قرص و یا شربت  آنتی اسید برتری دارد. موزها همچنین آنتی بیوتیک ها و مسهل کننده های خوبی هستند. سطح داخلی پوست موز را بر روی پوستی که بر اثر حشره خراش خورده و ورم دارد مالش دهید آرام می شود و همین درمان را برای برداشتن زگیل ها می توانید استفاده کنید. 

 

جو

 

جو یک داروی سنتی قلب در شرق می باشد. به میزان زیادی حاوی آنتی اکسیدان، فیبر، کلسیم، پتاسیم، آهن ومنیزیم می باشد. دارای آنزیم های کاهش دهنده پیری می باشد. برای درمان گروهی از بیماری ها مثل افزایش کلسترول، بیماری های قلبی، سرطان، دیابت و فشار خون  استفاده می شود. ما ئ الشعیر هم برای درمان مشکلات دستگاه ادراری مفید بوده، همچنین آرام کننده مشکلات روده می باشد.

 

لوبیا

 

 مشابه سایر حبوبات شامل لوبیای چشم بلبلی، لوبیای سیاه، لوبیای قرمز، لوبیای خال خال، لوبیای سویا و عدس است
لوبیا ها دارای میزان زیادی فیبر هستند. قدرتمند ترین درمان برای کاهش کلسترول هستند.  بهترین غذا برای افراد دیابتی است زیرا کمک به تنظیم میزان قند خون می کند.        
لوبیای تازه حاوی ماده طبیعی ال دوپا است، که در مغز تبدیل به نروترانسمیتر دوپامین می شود که برای بیمارن پارکینسون ارزشمند می باشد.ضمنا باید  توجه داشته باشیم که لوبیا سبب نفخ شکم می گردد. بنابر این بهترین روش پخت انست که از شب قبل از پختن لوبیا را در اب خیسانده و روز بعد با اب تازه بپزیم که باعث از بین رفتن نفخ می گردد.

 

چغندر

 

جغندرها منابع بسیار خوبی از  کربوهیدرات ها، فیبر، وویتامین B ، فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سلنیوم، روی و سیلیک اسید هستند. آنها منابع فراوانی از عنصر بور هستند که نقش مهمی را در ساخت هرمون های جنسی و همچنین با افزایش یونجه داروی موفق افزایش غرایز جنسی است. برای سلامتی قلب و عروق همراه با فولیک اسید تاثیر خوبی دارد. حاوی ویتامین ب 6 و ب 2 که موجب کاهش میزان هموسیستین میشود بوده که باعث کاهش بیماری های قلبی ،سکته مغزی  و بیماری های عروق جانبی می شود. همچنین ریشه چغندر باعث جلوگیری از بیماری های کبدی ناشی از مصرف الکل، فقدان پروتئین و دیابت می شود. چغندر باعث کمک اختصاصی به کاهش اسید معده می کند که با القوه میتواند موجب جلوگیری از مشکلات گوارشی شود .همچنین ریشه چغندر موجب کاهش فشار خون می شود که در نتیجه کمک به بیماری های قلبی می کند.  گفته میشود نیتریت رژیم غذایی در ریشه چغندر منبعی از نیتریک اکسید است که برای فرستادن پیام به ماهیچه است. چغندر ها در میان بهترین غذاها برای برای درمان بیماری یبوست و جلوگیری از چاقی استفاده می گردد. رنگ قرمز چغندر برای افزایش رنگ مواد غذایی مثل رب گوجه فرنگی، سس، سالاد، مربا، ژله ها، بستنی شکلاتی وحبوبات صبحانه ای استفاده می گردد.

 

تمشک سیاه

 

تمشک سیاه دوران قدیم به عنوان دارو استفاده می شده است.به طور مثال درمان نقرس بوده است وآمریکایی های بومی از ان برای مشکلات معده استفاده می کرده اند. تمشک سیاه و به دنبال آن توت فرنگی دارای میزان بالای فیتو استروژن است که برای جلوگیری از سرطان سینه کاربرد دارد. دارای میزان زیادی تانن است که به کم کردن خونریزی ، اسهال، التهاب روده و همورویید کمک میکند. همچنین برای گلو درد، خراشیدگی های دهانی و زخم های سطحی کاربرد دارد. حاوی  آنتی اکسیدان مانند رنگدانه های آنتو سیانین(مسئول رنگ ارغوانی مشکی) و لیکوپن و به همان اندازه ویتامین C و E والاجیک اسید است که از سرطان و بیماری های مزمن جلوگیری می کند. توت سیاه منبع طبیعی از سالاسیلات ها می باشد که در آسپیرین ها وجود دارند و مسکن درد هستند. منابع خوبی از فیبرهای قابل هضم مثل پکتین هستند. همچنین باعث تقویت عروق خونی می شود که قدرت دید را حفاظت و تقویت کرده و  خطر ابتلا به ناهنجاری های وابسته به سن و بیماری قلبی را کاهش می دهد. 

 

Image result for ‫تمشک سیاه‬‎

 

انگور سیاه 

 

انگور سیاه حاوی مقدار زیادی ویتامین C، میزان قابل قبولی از کلسیم، منیزیم، پتاسیم، فسفر، آهن وویتامین ب 6  ومیزان وسیعی از موا غذایی دیگر می باشد. مواد فیتوکمیکال از دیگر بیمارهای التهابی مرتبط به قلب، سرطان، آلودگی های میکروبی، و ناهنجاری های عصبی به طور مثال آلزایمر جلوگیری میکند. .همچنین دانه روغن انگور سیاه غنی از گاما لینولنیک اسید واسید های چرب لازم می باشد. انگور سیاه برای درمان بیماری های روماتیسم و نقرس و تقویت اعصاب کاربرد دارد.

 

زغال اخته

 

زغال اخته دارای میزان زیادی از آنتی اکسیدان ها ومنابع خوبی برای ویتامینC، E، منگنز و فیبر و در عین حال با میزان کالری کمی هستند. دارای میزان زیادی از اسپرین هستند.زغال اخته به بی اثرکردن آسیب هایی که از رادیکال های آزاد به کلاژن ماتریس سلول ها و بافت ها وارد میکنند که منجر به کاتاراکت، گلوکوم، واریکوزیز، هموروید، زخم پپتیدی،بیماری قلبی و سرطان میشود، جلوگیری می کند.تحقیقات نشان داده اند که زغال اخته به طور اختصاصی محافظت کننده ی بدن در مقابل استرس های اکسیداتیو تاثیر گذار بر روی چشم و مغز و کمک به مقابله با ازبین رفتن عضلات و الزایمر میگردد. همچنین زغال اخته ضد ویروس وباکتری های بیماری زا می باشد.این میوه همچنین از چسبیده شدن باکتری هایی که منجر به عفونت در دیواره دستگاه ادراری میشوند ،جلوگیری می کند. همچنین موجب مهار اسهال میشود.

 

Image result for ‫زغال اخته‬‎

 

کلم بروکلی

 

بروکلی ضد ویروس است.شبیه سبزیهای چلیپایی که شامل آنتی اکسیدانهای کوئرستین، گلوتاتیون، بتاکاروتن، ایندول، ویتامین C و سولفاروفان می باشد که کمک به درمان سرطان ریه، روده بزرگ و سینه می کند.از بین رفتن استروژن را از بدن تسریع میکند که کمکی خاص به سرکوب کردن سرطان سینه است.منبع غنی از کلسترول، کاهش دهنده فیبر و به جلوگیری از زخم ها کمک میکند.یکی از بهترین منابع کروم میباشد که کمک به بیماری قند خون میباشد.
قابل ذکر است که پختن موجب تخریب بعضی از آنتی اکسیدانها میشود که بهتر است بروکلی یا خام مصرف شود و یا مقدار کمی پخته شود البته ،به غیر از کسانی که هایپو تیرویدی هستند.
 

دکتر سید مرتضی صفوی

متخصص تغذیه ، دانشیار گروه تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و علوم غذایی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

مدیرعامل شهرک سلامت اصفهان

 

مطالب مرتبط:

  

۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۵
تعداد بازدید : ۳,۴۹۹
کد خبر : ۷,۶۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.