هفت «پ» ایجاد نشاط در زندگی

هفت «پ» ایجاد نشاط در زندگی
استاد علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه می‌گوید برای ایجاد شادی، نشاط و حذف دغدغه از زندگی باید الزامات خاصی را رعایت کنیم که در هفت «پ» خلاصه می‌شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، فریدون فریدونی : هفت «پ» به عنوان ابزارهای نشاط ، سبب می شود تا افراد اشتباهات فاحش نکنند و از بهره وری فکریشان نیز کاسته نشود.


این استاد علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه با بیان اینکه ارزش افراد بستگی به میزان تولید افکار ناب آنها دارد، گفت: انسانها اگر تولید فکر ناب نکنند؛ دیگر ارزشی ندارند.


وی افزود: انسانها را می توان در سه گروه تقسیم بندی کرد؛ دسته نخست افرادی هستند که شور زندگی دارند و بی بهانه از زندگی لذت می برند، دسته دوم شور زندگی ندارند و با دلمشغولی روزگار را سپری می کنند و در نهایت دسته سوم که با افسردگی، ناامیدی و تلخی روزگار را می گذرانند.


فریدونی خاطرنشان کرد: «پرهیزکاری» به معنای دوری گزیدن از حرام و پاک دامنی، «پیشگیری» یعنی انتخاب صحیح همنشین برای خود و خانواده، «پرسشگری» به گونه ای که از خود بپرسیم ارزش و قیمتمان چقدر است، از کجا آمده ایم و به کجا می رویم از جمله سه «پ» ابزار نشاط به شمار می رود.


وی یادآور شد: برای اینکه ارزش افزوده کار خود را افزایش دهیم باید سه سوال اساسی از خود بپرسیم؛ اول اینکه «آیا همه کاری که انجام می دهیم، ضروری است؟»، دوم اینکه «آیا تمامی کارهای ضروری را باید انجام بدهم؟» و نهایتا «آیا همه کارهای ضروری را که باید انجام بدهم، درست انجام میدهم؟».

 

استاد علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه ادامه داد: پاسخگویی به عنوان چهارمین «پ» ابزار نشاط مطرح است که براساس آن باید هیچ سوالی را بی جواب نگذاریم و هیج سوال کننده ای را هم از خود نرانیم چرا که فاصله سبب سوء تفاهم می شود.


وی از پیگیری، پرکاری و پایداری به عنوان 3 «پ» دیگر ابزار نشاط یاد کرد و گفت: جسم، روح و روان، دوستان و اقوام و شغل، همانند توپهای پلاستیکی در دستان ما هستند و توپ شیشه ای و اصیلی که در اختیار داریم، خانواده است که باید مراقب باشیم خانواده را به خاطر هیچیک از این چهار توپ پلاستیکی، رها نکنیم و به آن لطمه نزنیم در غیراینصورت، آرامش ما از دست خواهد رفت.


۱۰ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۰
سلامت نیوز |
تعداد بازدید : ۱,۱۲۰
کد خبر : ۷,۵۵۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید