مواظب اضافه وزن و چاقی خود باشید

مواظب اضافه وزن و چاقی خود باشید
دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اضافه وزن و چاقی که عامل اصلی در بروز بیماری های خطرناک از قبیل بیماری های قلبی عروقی، دیابت،فشارخون، آرتروز و غیره می باشد زنگ خطر جدی به صدا در آورد.
 به موجب این گزارش نزدیک به یک میلیارد نفر در دنیا اضافه وزن دارند و سیصد میلیون نفر از آنان از نظر تشخیص بالینی چاق محسوب می شوند.
 
دکتر صفوی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد طبق بررسی های به عمل آمده در ایران دختران جوان بین سن 14 تا 20 سالگی 7/8% اضافه وزن و 8/2% چاق هستند و پسران 15 تا 20 ساله 3/5% اضافه وزن و 4/2% چاق هستند. پس دختران در مجموع اضافه وزن بیشتری دارند و چاقی نیز در دختران اندکی بیش از پسران گزارش گردیده است.

 

براساس اعلام مدیر کل دفتر بهبودتغذیه جامعه وزارت بهداشت اضافه وزن بزرگسالان ایران که بین 60-45 سال دارند 3/39% در مردان و 9/36% در زنان می باشد.
بر اساس این گزارش اگرچاقی را به 3 درجه 1 و 2 و 3 تقسیم کنیم و کسانی که چاقی کم دارند درجه 1 و چاقی متوسط درجه 2 و چاقی زیاد درجه 3 قلمداد شوند. چاقی درجه 1 در مردان 5/11% و در زمان 1/23% می باشد. همچنیـــن 2/1% مـــردان و 8/5% زنان از چاقی درجه 2 رنج می برند و چاقی درجه 3 که همیشه توام با حداقل یکی از بیماری های خطرناک ذکر شده است در مردان 2/0% و در زنان 6/1% می باشد.

 

بر اساس این هشدار دکتر صفوی  مصرف چربی و مواد نشاسته ای زیاد، پرخوری، عادات بد غذایی، خواب زیاد و بیش از حد معمول و مصرف میان وعده های شور و شیرین و تنقلات بیش از حد را عوامل عمده چاقی و اضافه وزن دانست و توصیه کرد در میان وعده ها از میوه استفاده شود.

 

روزانه 2 تا 3 سهم میوه که هر سهم آن به اندازه یک میوه متوسط مثلا" پرتقال یا سیب است می تواند میان وعده مناسبی برای بزرگسالان به حساب آید. مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه همچنین توصیه کرد روزانه بین 30 دقیقه یا یک ساعت تحرک بدنی از قبیل پیاده روی و ورزش و نرمش را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 

دکتر سید مرتضی صفوی 

دانشیار گروه تغذیه دانشگاه اصفهان

عضو علمی پورتال پایش

 

مطالب مرتبط:

۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۱۸
تعداد بازدید : ۱,۰۶۷
کد خبر : ۷,۵۳۸

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید