آموزش فنی و حرفه ایی کارم را رونق داد/اشتغالزایی برای 40 نفر با پرورش گُل و گیاه

آموزش فنی و حرفه ایی کارم را رونق داد/اشتغالزایی برای 40 نفر با پرورش گُل و گیاه
اشتغالزایی، استفاده از ظریفیت های داخلی و فراهم نمودن زمینه صادرات محصول کاری است که بازنشسته ایلامی در دوران بازنشستگی انجام داده است.
این جهادگر خلاق با این فعالیت هم به اقتصاد خانواده کمک کرده و هم به اقتصاد مقاومتی. تا سه سال پیش به حقوق ناچیز بازنشستگی وابسته بود و حقوقش هم جوابگوی مخارج روزانه وی نبود. با وام، قرض و بدهکاری زندگی اش را اداره می کرد. در شرایط مالی مناسبی قرار نداشت. با خروج از شرایط خانه نشینی و توجه به مزیت های محل زندگی خود به فکر ایجاد فعالیتی نو افتاد و این فعالیت پرورش گُل نرگس بود. این فعالیت شاید در دید اول کار بسیار کوچکی به نظر می آمد. ولی "رحمان رمضانی" با همین کار نه تنها مشکل مالی خود و خانواده اش را برطرف کرده بلکه برای هم روستاهای خود ایجاداشتغال نموده است. زادگاه این پاسدار بازنشسته روستای کل سفید شهرستان دره شهر استان ایلام است. 59 سال سن دارد ولی سرحال و سر زنده مشغول تولید محصول گُل و گیاه می باشد. خبرنگار سایت صادقان گفتگویی با این کارآفرین موفق انجام داده که چکیده و خلاصه ایی از آن را در ادامه میخوانید:

 

آموزش فنی و حرفه ایی کارم را رونق داد

 

 

 

از زمان های قدیم "گُل نرگس" بصورت خودرو و طبیعی در منطقه وجود داشت و توسط پدران ما برداشت می شد. به فکر افتادم از این مزیت استفاده کنم. وقتی گلی بصورت طبیعی رشد می کند پس قابلیت این را داردکه به صورت بهینه پرورش و تولید شود. دیدن دوره آموزشی "پرورش گل و گیاه" در مرکز فنی حرفه ای شهر ایلام، اولین قدمی بود که در این زمینه برداشتم. یک دوره سه ماهه پرورش گل و گیاه را گذراندم که بسیار برایم مفید بود. پرورش گُل نرگس به زمینی خاصی نیاز ندارد. دردرون باغات، زمین های مرتع، مزارع و... قابل کشت و پرورش می باشد. به همین دلیل برای شروع فعالیت دراین زمینه فقط یک بار سرمایه گذاری کافیست. غیر از هزینه برداشت هیچ هزینه ای به همراه ندارد. نیاز به آبیاری ندارد و فقط دو بار سم پاشی لازم دارد که هزینه اش بسیار کم  است .
گُل نرگس پیاز مخصوصی دارد. با یکبار کشت خودش تکثیر می شود و بصورت دائمی در زمین باقی می ماند. هر هکتار زمین، سه تن پیاز گُل نیاز دارد. قیمت هرتن پیاز گُل حدود 4 تا 6 میلیون تومان است. این سرمایه گذاری برای یکبار انجام می شود و بعد از برداشت گُل، پیاز گُل در مزرعه باقی می ماند و در سالهای بعدی همان پیاز رشد می کند و برای کشاورز هیچ هزینه ایی به همراه ندارد.

 

70 میلیون تومان درآمد یک هکتار

 

 

هر شاخه گل نرگس بصورت متوسط حدود 400 تومان فروش می رود و به نسبت مرغوبیت گل درآمد فروش گل نرگس بطور میانگین بین حداقل 20 میلیون تومان تا حدود 70 میلیون تومان است. به عنوان مثال یکی از افراد تحت نظر بنده امسال از یک هکتار گُل مرغوب نرگس 70 میلیون درآمد داشته است. گُل های نرگس در روزنامه و درداخل کارتن ها نگهداری می شود. برای تازگی و طراوت گلها تا 10روز از مواد نگهدارنده استفاده می شود. بخشی از تولیدات گُل و گیاه ما در شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و...  به فروش می رسد. بخشی دیگر از طریق بندر امام خمینی(ره) به کشورهای عربی صادر می شود.

 

فراهم شدن اشتغال به کار 40 نفر

 

 

 هم اکنون حدود 40 نفر در شهرستان دره شهر و آبدانان زیر نظر اینجانب و با کمک های فنی و سرمایه ای بنده مشغول تولید هستند. این افراد با خانواده های خود در مزارع شان کار می کنند. در فصل برداشت یعنی زمستان بیش از 60 نفر کار می کنند. هر نفردر مدت 45 روز نزدیک به 4 میلیون تومان درآمد دارد. در این رشته به تجربیات بسیارخوبی دست یافته ام. فعالیتم را توسعه داده ام. افراد علاقه مند ازمشاوره های کاری ام استفاده می کنند. پیاز مورد نیازشان را تهیه می کنم . تولیدات شان را بصورت تضمینی و با قیمت مناسب خریداری می کنم. حاضرم در تمام مناطق سرزمینم اگر کسی تصمیم گرفت مزرعه گل و گیاه راه اندازی کند، من سود آن را تضمین می کنم.

 

 اجرای طرح طوبی  با همکار ی جهاد کشاورزی

 

با همکاری جهاد کشاورزی شهرمان طرحی با عنوان "طرح طوبی" را اجرایی نمودیم. در قالب این طرح اقدام به کاشت نهال زیتون و لیمو کردیم. مدیریت نگهداری از لحاظ آبیاری و تقویت درختان جهت باردهی و فروش محصولات آنها با نظارت و مدیریت بنده صورت گرفت. با این همکاری توانستیم تولید زیتون مرغوب را افزایش دهم.

 

با شناسایی مزیت های منطقه خود اشتغالزایی کنید

 

 

از برادران عزیزم می خواهم مزیت های منطقه محل زندگی را مورد بررسی قرار دهند و با توجه به شرایط و نیاز آن منطقه برای خود شغلی جدیدی را انتخاب نمایند. بدنبال کار و شغلی بروند که دوران بازنشستگی، آنها را خانه نشین و ازکارافتاده نکند. همانطوری که گفتم بنده سالها فقط متکی به حقوق بازنشستگی بودم و هر سال فقیر تر می شدم ولی الان شکرخدا مشکل مالی ندارم و اصلا" منتظر واریز شدن حقوق بازنشستگی نمی شوم. منزل مسکونی مناسب و چند اتومبیل دارم و عده زیادی هم به واسطه من به درآمدهای خوبی رسیده اند. می شود با کارآفرینی برای هم نوعان خود، بالاترین رضایت خدا را بدست آورد. به دو جهت خوشحال هستم. از اینکه به سهم خود قدمی برای حل مشکل جوانان برداشته ام و ثانیاً در اقتصاد مقاومتی کشورمان سهیم شده ام. نکته پایانی من این است طرح طوبی طرحی بسیار مفید و مورد نیاز کشور است. خاصیت های بسیار دیگری دارد با تولید محصولات طرح طوبی علاوه بر اینکه مایحتاج بازار را تامین می گردد. در زمینه تامین مایحتاج دارویی کشور بسیار مهم است. امروزه توسعه طرح طوبی به شدت احساس می شود ولی با کمبود پول و اعتبار مواجه است. این طرح نیاز به حمایت های مالی دارد. می شود، با ایجاد یک شرکت خودکفا زمینه کسب وکار و تولید محصولات زیتون و لیمو را فراهم کرد. این کار هم به اقتصاد مقاومتی کمک می کند و هم می تواند کمک کارصندوق های خیریه باشد.   
 
تهیه و تنظیم : محمود رنجبری     

 

مطالب مرتبط:

۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۴۹
پورتال صادقان |
تعداد بازدید : ۱,۹۹۶
کد خبر : ۷,۵۰۲

نظرات بینندگان

مجتبی کرمی
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
0
0
0

با سلام واحترام من قصد تماس با آقای رمضانی را دارم .چگونه می توانم شماره ایشان رادر اختیار داشته باشم ؟


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.