شرایط کسب و کارهای خانگی

شرایط کسب و کارهای خانگی
امروزه کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط به عنوان موتور رشد اقتصادی در سرتاسر جهان (هم در کشورهای صنعتی پیشرفته و همین‌طور در کشورهای در حال توسعه) شناخته می‌شوند و یکی از مهم‌ترین رسالت‌های آن‌ها کاهش فقر از طریق ایجاد شغل است.
بر اساس پژوهشی که توسط سازمان دیده‌بان جهانی کارآفرینی در سال 2002 صورت گرفته، توسعه کسب و کارهای کوچک منجر به کاهش بیکاری در کشورها می‌شوند؛ به‌طوری‌که به طور متوسط تا 30 درصد در کاهش بیکاری سهیم هستند. مشاغل و کسب و کارهای خانگی یکی از انواع مهم و کم‌هزینه کسب و کارهای کوچک و یکی از راه‌های مهم کسب درآمد خانوار به حساب می‌آیند. 

امروزه با تحولاتی مثبت و منفی که در حوزه اجتماعی، اقتصاد و تکنولوژی پیش آمده، اقبال به سوی کارآفرینی و انجام فعالیت اقتصادی از خانه بیشتر شده است. مسائلی نظیر عدم امنیت و دوام شغلی، عدم امنیت اقتصادی و... که در حوزه اقتصادی پیش آمده است، باعث شده افراد به سمت خوداشتغالی بروند. از دیگر سو، با ایجاد تغییرات اجتماعی و تکنولوژیک، کسب و کار خانگی تبدیل به یک سبک زندگی شده، افراد تمایل دارند در مورد زمان و چگونگی کارشان تصمیم بگیرند، زمان بیشتری را در خانه بگذرانند و هزینه زمانی و مالی رفت و آمد به محل کارشان را نیز به حداقل برسانند. امروزه بسیاری می‌خواهند با استفاده از منابع و امکانات دردسترس در خانه، به درآمدی دست پیدا کنند و نیازهای معیشتی‌شان را تأمین کنند. این رویکرد هم در کشورهای توسعه‌یافته و هم در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. تعداد استارتاپ‌های کسب و کار از خانه به‌ویژه از دهه گذشته در بسیاری از کشورها در حال رشد است و کسب و کارهای خانگی به عنوان یک راه امن برای شروع یک ایده جدید و یک گزینه کم‌خطر برای افرادی به حساب می‌آید که آرزو دارند کسب و کار جدیدی را شروع کنند. 

تکنولوژ‌ی‌های نوین علاوه بر این‌که موجب پررونق‌تر شدن کسب و کارهای سنتی- خانگی شده، زمینه را برای شکل‌گیریِ کسب و کارهای جدیدتر نیز فراهم کرده است. امروزه بسیاری از خدمات حرفه‌ای به مدد تکنولوژی‌های نوین، کامپیوتر و اینترنت در خانه آماده می‌شود و از راه دور در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، کمپانی‌های زیادی به صورت پروژه‌محور کار می‌کنند و نیازهای تخصصی خود را از طریق برون‌سپاری به افرادی که در خانه کار می‌کنند، تأمین می‌کنند. 

کسب و کارهای خانگی در انگلستان

 

امروزه انگلستان یکی از کشورهایی است که کسب و کارهای خانگی به‌ویژه در شکل حرفه‌ای و تخصصی آن بسیار رشد داشته است. سازمان حرفه‌ایICAEW در سال 2011 اعلام کرد که بررسی‌ها نشان داده از سال 2009 به بعد کسب و کارها در انگلستان برای رشد، دچار چالش‌هایی شده‌اند. از این‌رو کسب و کارها به دنبال تطبیق خودشان با چالش‌های پیش‌رو هستند و سیاست‌گذاران توجه بیشتری به کسب و کارهای کوچک و خانگی در انگلستان دارند. زیرا این کسب و کارها با توجه به شرایط اقتصادی پیش‌آمده و همچنین تغییرات تکنولوژیک، چشم‌انداز مطلوبی برای رشد دارند.  

بررسی‌ها نشان داده که بیش از نیمی‌از کسب و کارهای کوچک در انگلستان از خانه انجام می‌شود و سال به سال به تعداد آن‌ها نیز افزوده می‌شود. بر اساس داده‌ها، نسبت کارکنان شاغل در کسب و کارهای خانگی در انگلستان، از 11.1 درصد در سال 1998 به 13.9 درصد در سال2014 رسیده است. در سال 2014 دولت اعلام کرد که کسب و کارهای خانگی در انگلستان 300 میلیون پوند در اقتصاد این کشور تأثیرگذار بوده است. 

در انگلستان می‌توان یک دسته‌بندی درونی در بین شاغلان در کسب و کارهای خانگی مشاهده کرد؛ به‌طوری‌که می‌توان بین کسانی که کارکنان خانگی هستند، با کسانی که مالک کسب و کارها هستند، تا حدی تمایز قائل شد. کارکنان خانگی به یک سازمان وصل هستند، مدیریت می‌شوند، و با کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستند، همکارند. در حالی‌که صاحبان کسب و کارهای خانگی مستقل از دیگران کار می‌کنند؛ اگرچه آنان گاه تجربه‌های ناخوشایندی نظیر انزوای اجتماعی را نیز تجربه می‌کنند. مالکان کسب و کارهای خانگی که خوداشتغال نیز به حساب می‌آیند، عموماً علاقه بیشتری به کنش متقابل با اجتماع محلی برای به‌دست آوردن امکانات، اطلاعات و خدمات شغلی دارند. این موارد برای کارکنان خانگی عموماً از طریق سازمانی که برای آن کار می‌کنند، محیا می‌شود؛ در حالی‌که خوداشتغالان خودشان مجبورند آنها را به دست آورند. آنها می‌بایست خودشان فرصت‌ها و تهدیدهای موجود را شناسایی و با توجه به آنها اقدام کنند. 

نکته جالب توجه این است که در انگلستان صاحبان کسب و کارهای خانگی از تحصیلات بالاتری نسبت به سایر کسب و کارها برخوردارند؛ زیرا بسیاری از این کسب و کارها در انگلستان عموماً در حوزه دانش‌محور فعال هستند. در بررسی‌ها مشخص شده که حدود 34 درصد از صاحبان کسب و کارهای خانگی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، در مقایسه با 26 درصد از صاحبان سایر کسب و کارها که تحصیلات دانشگاهی دارند. بنابراین این ایده که صاحبان کسب و کارهای خانگی عموماً دارای تحصیلات و مهارت‌های چندانی نیستند، در انگلستان، درست نیست. 

در بین کسب و کارهای کوچک و متوسط در انگلستان، 58 درصد از همه فعالیت‌های انجام‌شده در حوزه کامپیوتر و فعالیت‌های مرتبط با آن، حدود 45 درصد از خدمات کسب و کار، و 42 درصد خدمات مالی در حوزه کسب و کارهای کوچک و متوسط توسط کسب و کارهای خانگی انجام می‌شود. این آمارها نیز موئد آن است که این کسب و کارها در انگلستان عموماً به شکل تخصصی و مرتبط با آموزش‌های حرفه‌ای صاحبان آنها دنبال می‌شود. نیازهای این کسب و کارها که توسط صاحبانشان ابراز شده نیز تأییدکننده همین نکته است. آن‌ها به خدماتی نظیر پهنای باند گسترده‌تر، وای‌فای پرسرعت‌تر، خدمات مشاوره‌ای، دسترسی به اطلاعات رویدادهای مرتبط با این حوزه و... اشاره کرده‌اند، این موضوع نشان می‌دهد که دسترسی به خدمات حرفه‌ای و تکنولوژی روز از جمله دغدغه‌های این کسب و کارهاست که در اصل در ارتباط زیاد با ماهیت آن‌ها قرار دارد. 

مطالعات بر اساس بخش‌های مورد توجه در جنسیت‌های مختلف، نشان می‌دهد که صنعت خلاقیت، خدمات شغلی و خرده‌فروشی، بین زنان متداول‌ترین است؛ در حالی‌که انتخاب برتر برای مردان، خدمات شغلی، صنعت خلاقیت، و مشاوره‌های حرفه‌ای است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، اکثر این مشاغل نیاز به آموزش‌ها و مهارت‌های حرفه‌ای و به‌روز دارند. 

برخی تصور می‌کنند که کسب و کار خانگی، گزینه کاری کسانی است که از حضور در بازار کار محروم هستند؛ به عنوان مثال افراد معلول. اما تنها 2.1 درصد از صاحبان این نوع کسب و کار در انگلستان، خودشان را معلول توصیف کرده‌اند و این تنها کمی ‌بیشتر از 1.4 درصد از صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط در سایر کسب و کارهاست. البته شواهد تأییدکننده این مطلب است که کسب و کار خانگی ممکن است تنها راه برای کسانی باشد که فقط از این طریق می‌توانند از لحاظ اقتصادی فعال باشد. این افراد ممکن است که پیش از شروع کسب و کارشان کاری نداشته باشند، مانند بیکاران، زنان خانه‌دار، بازنشستگان و یا افرادی که دارای بیماری طولانی‌مدتی بودند. همچنین تنها 28 درصد این زنان مادرانی هستند که دارای کودکان زیر 10 سال هستند؛ این آمار نیز ردکننده این فرضیه است که مادرانی با فرزندان کوچک و وابسته، عموماً به این کسب و کارها می‌پردازند. 

در انگلستان 65 درصد به دلیل حداقل کردن هزینه‌ها، حدود 54 درصد به دلیل راحتی و 44 درصد به دلیل آن‌که ماهیت کسب و کارشان نیازی به ساختمان تجاری نداشت، خانه را به عنوان محل کار خود انتخاب کردند.

یکی از مسائل مهم و تأثیرگذار بر موفقیت و ادامه هر کسب و کار، داشتن بازار و مشتری است. این بازارها می‌توانند محلی، منطقه‌ای، ملی و یا بین‌المللی باشند. بررسی‌های سال 2014 نیز نشان داد که اکثریت این کسب و کارها بر روی بازار مشتریان محلی برای رشدشان اتکا ندارند. حدود یک‌سوم کسب و کارهای خانگی بر روی بازار مشتریان بین‌المللی و یک‌سوم هم بر روی بازار ملی کار می‌کنند. این کسب و کارها می‌توانند موجب سرعت بخشیدن به احیای اقتصاد انگلستان و برانگیخته شدن افراد جاه‌طلب شوند؛ در اصل آن‌ها از جمله بزرگ‌ترین امتیازات انگلستان هستند.

اقدامات دولت در جهت رشد کسب و کارهای خانگی 

 

بررسی‌های انجام‌شده در انگلستان نشان‌دهنده رشد کسب و کارهای خانگی در این کشور به دلیل شرایط اجتماعی، فرهنگی، تکنولوژیک و مشکلات اقتصادی اخیر است. این کسب و کارها از طرف صاحبان و شاغلان در آن‌ها، هم به عنوان یک راه‌حل برای کسب درآمد و حل مشکلات معیشتی، و هم به عنوان یک سبک زندگی برای بالاتر بردن کیفیت زندگی شناخته می‌شوند. 

با توجه به رشد این کسب و کارها، در آگوست 2014، متیو‌هانکوک، وزیر کار و کارآفرینی انگلستان از برنامه‌هایی برای حمایت از کسب و کارهای خانگی صحبت کرد. این برنامه‌ها شامل تصویب قوانینی بود که راه‌اندازی این نوع کسب و کارها را تسهیل و نیازها و اطلاعات لازم را در اختیار آنان قرار می‌داد. امروزه سایت‌های دولتیِ مربوط به کسب و کارهای خانگی، کتابچه‌های راهنما و اطلاعات جزیی و دقیقی را همراه با لینک‌های مرتبط در اختیار علاقه‌مندان به این حوزه قرار می‌دهند. بعد از ابلاغ حمایت از کسب و کارهای خانگی به صورت خانگی، بزرگ‌ترین پیمایش کسب و کارهای خانگی راه‌اندازی شد که هدف آن روشن کردن تصویر واقعی از کسب و کارهای خانگی برای توسعه سیاست‌ها، محصولات و خدماتی است که آن‌ها نیاز دارند. 

بنابراین دولت انگلستان از فرصتی که روندهای اجتماعی و اقتصادی جامعه و همچنین تصمیمات فردی کارآفرینان فراهم کرده بود، برای رشد اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید استفاده کرده است؛ فرصت‌های شغلی که عموماً در تولید و یا عرضه و فروش متکی بر فناوری‌های نوین است و از این‌رو در عرصه بین‌المللی نیز خریدارانی دارد.
 

فاطمه جلالی

*دانشجوی دکتری بررسی مسائل اجتماعی
 

مطالب مرتبط:

۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۳۱
مهر خانه |
تعداد بازدید : ۲,۸۱۰
کد خبر : ۷,۴۵۶

نظرات بینندگان

ثریا مفاخر
۱۳۹۶/۰۸/۲۶
0
0
0

با عرض سلام با توجه به سابقه وداشتن کلاسهای هنری که داشته و پس از آموزش به اشتغال مشغولشان مینمودم هم اکنون چنانچه مکانی در اختیار م داده میشد باز هم هچون زمان جنگ میتوانم هنرهای متعددی را آموزش دهم (خیاطی سوزن دوزیها وبافتنیهاو گلسازی و.... متاسفانه همیشه
شعار داده میشود وقتی کمک میخواهیم احساس مسولیت نمی کنند.


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.