۱۱ نوع از بهترین گل‌های سازگار با فصل سرما

۱۱ نوع از بهترین گل‌های سازگار با فصل سرما
گل کلم زینتی با برگ‌های غول پیکر که دارای تنوع رنگی بسیار جالبی است، می‌تواند در طول فصل سرما زیبایی خاصی به حیاط منزل و یا گلدان‌های شما بدهد. رنگ‌های برگ این گل سفید، بنفش، ارغوانی، کرم زرد و زیتونی است. این گیاه تحمل زیادی در فصل زمستان دارد و با رنگ‌های شاد و جذابی که دارد، می‌تواند زیبایی خاصی را در فصل زمستان به خانه شما بدهد.
معمولا بیشتر گیاهان با فرا رسیدن فصل سرما به خواب زمستانی فرو رفته و فعالیت‌های حیاتی خود را محدود می‌کنند. این بدان معنا است که گلدان‌ها و باغچه‌ها، دیگر طراوت و زیبایی فصول گرم سال را ندارند. در چنین وضعیتی با منظره نه چندان زیبایی روبرو خواهیم شد. با این حال دو راه بیشتر نداریم یا باید منتظر باشیم تا فصول سرد سال تمام شود تا ما دوباره با گل‌های زیبا رو‌به‌رو شویم که البته این انتظار کمی طولانی خواهد بود. یا اینکه برای رفع این مشکل از گل‌هایی در باغچه و گلدان‌های خود استفاده کنیم که در فصول سرد سال نیز گل می‌دهند و زیبایی خاصی را به محیط خانه ما می‌بخشند. این گونه گل‌ها در شرایط آب و هوایی سرد سازگاری خوبی از خود نشان می‌دهند و می‌توانند در چنین شرایطی گل دهی کنند. در ادامه این مطلب شما را با ۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبا و سازگار با فصل سرما آشنا می‌کنیم تا شما از نعمت زیبایی گل‌ها در فصل سرد سال نیز بی‌بهره نباشید. وجود گل‌های رنگی آن هم در ماه‌های سرد سال می‌تواند روحیه مضاعفی را برای ساکنین منزل و حتی در میان همسایه‌ها ایجاد کند. فقط کافیست محیط باغچه و گلدان‌های خود را برای کاشت گل‌های جدید آماده کنید. چنین گل‌هایی که با فصل سرد سال سازگاری دارند را می‌توانید در اکثر فروشگاه‌های گل‌های آپارتمانی تهیه کنید و در مورد نگهداری و مراقبت از آنها می‌توانید از فروشندگان این گونه گل‌ها کمک بگیرد. همچنین شما با یک سرچ ساده در اینترنت نیز با روش مراقب از آنها آشنا خواهید شد.

 

 ۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما۱. گل همیشه بهار


گل همیشه بهار که گیاهی یک ساله است، در فصل پاییز و زمستان در روزهایی که خیلی سرد نباشد از ساعت ۹ الی ۱۰ صبح باز می شود و تا ساعت ۴ الی ۵ بعدازظهر به این حالت می‌ماند. این گل پس از این ساعت بسته می‌شود. نارنجی کلاسیک و زرد روشن از شاخصه‌های رنگ گل برگ‌های گل همیشه بهار است. طول ساقه‌های این گل تقریبا بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر است و گاها عرض گلبرگ‌های آن تقریبا بین ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر نیز می‌رسد. این گیاه از آفتاب ضعیف روزهای سرد نهایت استفاده را می‌برد. شما با مراقبت بیشتر و رساندن خاک حاصل خیز به این گل، می‌توانید زمان گل دهی آن را افزایش دهید.

 

 

۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما

۲. گل سینرر یا سینره


این گل با رنگ‌های تند، زننده و متنوعی که دارد، می‌تواند زیبایی خاصی به باغ و یا گلدان‌تان ببخشد. این گل قادر است تا بیش از ۶۰ سانتی‌متر رشد کند. گل سینرر دارای رنگ‌هایی چون: سفید، صورتی، قرمز، آبی، ارغوانی و بنفش است. این گل برای شکوفه کردن نیاز به سایه جزئی همراه با آب و خاک غنی دارد. در تصویر بالا گل سینرر را با ترکیب سرخس مارچوبه مشاهده می‌کنید.

۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما

۳. گل سیکلا من (Cyclamen)


گل سیکلامن دارای شکوفه‌هایی با رنگ‌های متفاوتی است. گستردگی شکوفه‌های این گل بین رنگ‌های سفید، صورتی، قرمز بوده و طرح گل‌های آن شبیه به انتهای تیر کماندارن و یا شبیه به بال پروانه ها است. بهتر است، این گل را درون گلدان پرورش دهید. گرچه این گل توانایی رشد در باغچه را نیز دارد. این گل نیاز به کمی سایه و آب دارد. برای همین استفاده از گلدان به شما این امکان را می‌دهد تا آن را از زیر نور مستقیم خورشید در یک سایه پناه بدهید.

 


۴. گل مروارید یا مینای چمنی


این گل با ساختار گوشت آلود و چابک لبه گلبرگ هایش شناخته شده است. این گل می‌تواند روی چمن‌ها رنگ‌های بسیار زیبایی را رقم بزند. برگ‌های سبز تیره آن ۳ الی ۶ سانتی متر طول دارند و بوته این گل تا عرض ۲۰ سانتی متر را فرا می‌گیرد. رنگ گل‌های آن، صورتی، جگری، قرمز، سفید بوده و روی ساقه به طول ۳ الی ۱۵ سانتی متری قرار می‌گیرد. این گل به آبیاری معمولی نیاز دارد و در روزهایی که هوا گرم می‌شود به سایه نیاز دارد. چرا که در چنین آب و هوایی سایه را به ماندن زیر نور خورشید ترجیح می‌دهد.

 


اریکا

۵. گل اریکا(خلنگ)
 

 این گل با برگهای کوچکِ سوزنی و گلها به شکلِ زنگ یا لوله ای،قابل شناسایی است. این گیاه کوچک ماندگاری خوبی دارد. این گروه بزرگ از گیاهان،بومیِ اروپا و جنوب آفریقا است و انواع آن از ۳۰ سانتی متر تا حدود ۳ متر قد می کشند.گلهای آنها لوله ای یا زنگی شکل است و در رنگ های سفید،بنفش،مرجانی،قرمز خونی و دورنگ دیده می شوند.تا زمانی که شرایط محیط ایده آل نباشد عمر خَلََنگ ها کوتاه خواهد بود.این گیاهان در ۳ تا ۵ سالگی بالغ می شوند. خاک باید خوب زهکشی شده باشد.برای حفظ مقداری رطوبت در دوره های خشکی با مواد آلی فراوان تقویت گردد.فراهم کردن این شرایط برای نیل به موفقیت بسیارمشکل می نماید.پاشیدن شن و ماسه در سطح خاک به حفظ رطوبت خاک کمک خواهد کرد بدون آنکه رطوبت اضافی در اطراف بوته ها ایجاد شود.

 

گل اریکا نیاز به آبیاری دقیق و منظم دارد این گیاه خشکی خاک را نمی‌تواند تحمل کند. از این رو خاک این گل باید همیشه مرطوب باشد. رشد این گیاه به نحوی است که ممکن است، پس از یک دوره رشد به شاخه‌های خشک شده دوره قبل برسد. این نشانه خشک شدن آن نیست.


۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما

۶. گل خربق (Hellebores)


گل خربق دارای شکوفه‌های زیبایی در فصل زمستان و بهار است. گل‌های خربق به شکل فنجانی هستند که گاها به سمت روبرو و یا به سمت پایین رشد می‌کنند. گل‌های این گیاه از رنگ سفید و سبز به رنگ‌های صورتی و قرمز و حتی بنفش تیره تبدیل می‌شوند. گل‌های این گیاه به مرور زمان به رنگ سبز تبدیل می‌شوند. این گیاه قادر است، زیر نور مستقیم آفتاب و یا در سایه و وضعیتی بین سایه و آفتاب را نیز تحمل کند. گل خربق بنا به نوع گونه خود نیاز به آبیاری منظم دارد. این گیاه به خاک حاصل خیز که با مواد آلی اصلاح شده، نیاز دارد.

۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما

۷. گل خشخاش (Papaver nudicaule)


این گیاه با ساقه بلند و بدون برگی که روی آن یک گل بزرگ رشد کرده است، در خلیج‌های ایسلند نیز رشد می‌کند. این گل در باد تکان‌های زیادی دارد و جزء گل‌های سردسیری شناخته شده است. این گل که معروف به گل ایسلندی است، ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر رشد می‌کند و گل‌های آن به رنگ کرم، نارنجی، صورتی، قرمز،  salmon(به گستره وسیعی از رنگ زرد ونارنجی تا صورتی روشن را رنگ سالمون می‌گویند)، زرد و سفید است. این گل نیاز به تابش مستقیم نور خورشید دارد و میزان آبیاری آن نیز متوسط است. گل خشخاش ایسلندی در شرایط آب و هوای سرد و ملایم در پاییز و زمستان گل می‌دهد. شما برای پرورش آن می‌توانید، بذر گل را در روزهای سرد زمستان در خاک فرو کنید و در ابتدای بهار منتظر رشد و نمو آن باشید.

۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما

۸. گل نمسیا (Nemesia)


گل نمسیا تا ۶۰ سانتی متر رشد می‌کند و پهنایی به حدود ۳۰ سانتی متر را پوشش می‌دهد. از خصوصیات این گیاه این است که دارای برگ‌های سبز روشن و ساقه‌های صافی است. تمام گونه‌های گل نمسیا به خاک خشک و نور مستقیم خورشید نیاز دارند. برخی از گونه‌های نمسیا دارای گل‌های بسیار معطری هستند. این گل قادر است در هوای خفیف زمستانی زندگی کند. با برداشتن گل‌های پژمرده نمسیا می‌توان عمر بیشتری به به این گیاه ببخشید. شما می‌توانید در فصل زمستان و یا تابستان دانه‌های این گیاه را برای به وجود آوردن گل نمسیای جدید در خاک فرو کنید.
 

 ۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما


۹. گل کلم زینتی


گل کلم زینتی با برگ‌های غول پیکر که دارای تنوع رنگی بسیار جالبی است، می‌تواند در طول فصل سرما زیبایی خاصی به حیاط منزل و یا گلدان‌های شما بدهد. رنگ‌های برگ این گل سفید، بنفش، ارغوانی، کرم زرد و زیتونی است. این گیاه تحمل زیادی در فصل زمستان دارد و با رنگ‌های شاد و جذابی که دارد، می‌تواند زیبایی خاصی را در فصل زمستان به خانه شما بدهد. این گل قادر است تا ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر رشد کند. جذابیت و درخشندگی رنگ برگ‌های این گل در فصل زمستان جلوه زیباتری به خود می‌گیرد. این گیاه در آفتاب کامل رشد می‌کند اما توانایی زیستن در سایه را نیز دارد. فقط گل برگ‌های آن در سایه از هم فاصله می‌گیرند و فرم خود را تا حدودی از دست می‌دهند. این گیاه به کود هفتگی برای رشد بهتر نیاز دارد.

۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما

۱۰. گل بنفشه


این گل می‌تواند بین ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر رشد کند و دارای تنوع رنگی جذابی نیز است که می‌تواند در فصول سرد سال گلدهی کند. گل بنفشه در شمال ایران به صورت خودرو رشد می‌کند. امروزه دانشمندان با دستکاری ژنتیکی آن به ترکیب رنگ‌های زیادی دست یافته‌اند، حتی در برخی از گونه‌های بنفشه یک بوته دارای دو الی چند رنگ است. این گل همچنین خاصیت دارویی نیز دارد. از این رو طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است. اگر شما بخواهید از تنوع رنگی گسترده آن در حیاط منزل خود استفاده کنید، جلوه و زیبایی خاصی را به حیاط خود خواهید بخشید.
 

۱۱ نوع از بهترین گل‌های زیبای سازگار، با فصل سرما 


۱۱. پریموس انگلیسی


بیشتر گل‌های پریموس در فصل بهار و تابستان گل می‌دهند اما گل پریموس انگلیسی می‌تواند در فصل زمستان نیز گل بدهد. گل‌های دایره‌ای شکل آن یا به تنهایی و یا به صورت دسته‌ای از یک گلدان سبز به وجود می‌آیند. پریموس انگلیسی تقریبا در هر رنگی ظاهر می‌شود، طول این گل ۲۰ الی۳۰30 سانتی متر بوده و توانایی پوشش سطحی به عرض تقریبا ۲۳ سانتی متر را دارد. گل‌های دایره‌ای به تنهایی و یا به صورت خوشه‌ای از یک گلدان سبز بوجود می‌آیند. پریموس انگلیسی تقریبا در هر رنگی ظاهر می‌شود و از ۸ تا ۱۲ اینچ و ۹ اینچ گسترده می‌شود. این گیاه قادر است، در زیر نور خورشید و حتی سایه رشد کند. نیاز به آب این گل کامل معمولی است. همچنین گل پریموس انگلیسی به گل پامچال مغربی نیز معروف است.

منبع: greenhorticulture

 

 

۲۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۰۳
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۱۷,۷۵۶
کد خبر : ۷,۳۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.