یک باغ گل یک سبد خلاقیت

یک باغ گل یک سبد خلاقیت
علاقه به باغبانی گل ها «صحرا گرد» را 5 ماه پیش به دوره های آموزشی جالیز کاری درسازمان جهاد کشاورزی کشاند این دوره ها و اطلاعاتی که به دست آورده بود باعث شد تا به تحقیق در مورد خاک برای رشد گل ها بپردازد .

گل های حسن یوسف پشت پنجره شاخ و برگشان را به سمت نور می کشند و تو را در قوس و قزح رنگین گلخانه کوچکی که با دستان پر همتش تدارک دیده به مهمانی عطر گل ها  می برند .
 
در میان انبوهی از گل های حسن یوسف، یخ، پتوس و... طیفی از رنگ در قاب چشمانت جا می گیرد و گلبرگ های ریزو درشت گل ها در گلدان های رنگارنگ خودنمایی می کند .گام بعدی تولید خاکی بود برای رشد سریع و عالی گل حسن یوسف، ترکیبی از خاک لومی شنی، کودهای حیوانی و کمپوست بعد از دپو و پوسیدگی که باعث رشد سریع گل ها می شد .

تولید هورمون ریشه زایی

بعدها هورمون ریشه زایی را از درخت بید مجنون تولید کرد . تحقیقاتش ادامه داشت تا آنکه توانست این کار را هم به سر انجام برساند .

 باغبانی در بین اقوامش وجود ندارد و او کارمند بازنشسته پست است و 20سال از زمانی که بر سر انگشتان سر سبزش باغچه کوچک خانه را سبز نگه داشته می گذرد .

یک گلدان تبدیل به صدها گلدان در اتاقی 12متری خانه اش شده و او مانند فرزندانش از گل ها نگهداری می کند این روزها، هم و غمش زنده ماندن گل هاست برای همین تلاش می کند تا به شیوه ای دیگر گل ها را از شر آفات، برهاند .

سبزی باغچه را حتی سوز و سرمای زمستان هم تا کنون به زردی تبدیل نکرده است .

کیلومترها در دشت های استان پیاده روی کرده، کوه و کمر را پشت سر گذاشته و در زمینه کشت زیره سبز و عناب هم به نتایج خوبی دست یافته اما تاکنون موفق به ثبت این تحقیقات نشده است .

باغبان کوچک

نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی او را بر آن داشته تا برای اوقات  فراغت فرزند کوچکش اشتغال ایجاد کند، حالا «حسین»، باغبان کوچک گل ها، هر هفته با یک بغل گل به  بازار می رود .

مردم مهمان زیبایی گل ها می شوند و با دستی پر از شگفتی و رنگارنگی گل ها به خانه باز می گردند و اما پدر از یاد نبرده که باید بازاریابی و مشتری مداری را به او آموزش بدهد و این موضوع را اصل در هر فعالیتی می داند .

حسین 13ساله هم پای پدر در کنار گل ها رشد می کند و می آموزد  باید برای هر کاری تحقیق کرد و بعد دست به اقدامی مفید زد، پدر توانسته جوانه علاقه به گل ها را در دل حسین ایجاد کند و هرماه 200هزار تومان از این کار کسب درآمد دارد. «صحرا گرد» در زمینه رشد و تکثیر گل های پاندانوس، پتوس و گندمی تحقیق کرده و در نظر دارد برای رشد گل گندمی هم به تحقیق بپردازد. محیط پرورش گل ها، شیوه قلمه زدن و شرایط خلل و فرج خاک و ph آن ملکه ذهنش شده و این مطالب را به علاقه مندان هم محله ای در مسجد محله هم آموزش داده است .

همسرش در بحث آرتوپلکس(گیاهان جنگلی) به تحقیق مشغول بوده و تا کنون در این زمینه به موفقیت هایی هم دست یافته است .

اگر چه همان 5 ماه پیش به وی از طرف یک مسئول اسبق در سازمان جهاد کشاورزی پیشنهاد شد تا به احیای گلخانه های شکست خورده همت کند اما او به دلیل نداشتن سرمایه اقدام نکرد .

از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی هم افرادی برای بازدید از گلخانه کوچکش که همچون طفلی به پرورشش همت گماشته ؛ آمده اند و استفاده از کودهای حیوانی را علت ماندگاری این گل ها دانسته اند. او درباره آب و هوای سازگار با گل ها در بیرجند هم اطلاعات خوبی دارد به همین دلیل توانسته در مورد پرورش گل ها موفق باشد و در نظر دارد گل بنت قنسول و گل سنگ را هم در گلخانه اش پرورش دهد .

 

 


ما می توانیم  

«شعارما می توانیم و گذشته چراغ راه آینده» نه فقط از زبانش بلکه در همه وجودش جاری است برای همین با روحیه لطیف، با انرژی خاص و تمام توان  به پرورش گل ها می پردازد و از آنها تیمارداری می کند. حالا او دلش را به دل گل ها پیوند داده و با آهنگ به دنیا آمدن هر گلبرگ دردلش جوانه امید سر می زند اما هنوز نیاز به حمایت معنوی از طرف مسئولان را احساس می کند و می گوید: وقتی روحیه جهادی داشته باشی نیازی به تامین سرمایه نیست و هزینه ها به خودی خود تامین می شود. او ایمان دارد که داشتن روحیه جهادی در پیشبرد کارها مهم ترین عامل است و اطاعت از فرمان رهبری در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده را آویزه گوش کرده است . 

اما هنوز هم فعالیت هایش به همین جا ختم نشده و می خواهد دستگاه زعفران خشک کن را اختراع کند و مقدمات کار را هم انجام داده است .

باغبان هنرمند

دستان هنرمند باغبان بیکار نمانده، او حتی توانسته طرح هایی را هم روی چوب پیاده کند و درهای چوبی سنتی و تزئینی کوچکی بسازد تا به عنوان آیینه ویا جا کلیدی روی دیوار خانه ها نصب شود .

باز هم تاکید می کند اگر چه تهدیدهای اقتصادی همیشه دغدغه ای برای همه افراد سرمایه گذار بوده است اما مسئولان باید به سراغ افراد نخبه بروند و به تشویق آنها بپردازند، همیشه حمایت های مادی مد نظر نیست، حمایت های معنوی گاهی اوقات تاثیرگذارتر است .

باغبان این روزها آرزوی داشتن سالنی برای پرورش گل ها را در دل می پروراند و از ذهن خلاقش هر روز ایده ای نو می تراود و امید دارد که در این زمینه بتواند به موفقیت های چشمگیری دست یابد، اگر گل های حمایت در نگاه مسئولان بشکفد .

 

http://skhorasan.areeo.ac.ir 

 

مطالب مرتبط:

  

۱۸ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۴
تعداد بازدید : ۱,۸۴۵
کد خبر : ۷,۲۹۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.