علائم شوکه شدن گیاه در اثر جابه‌جایی

علائم شوکه شدن گیاه در اثر جابه‌جایی
پیش از جابه‌جایی گیاه، حدود یک سوم آن را هرس کنید. به خاطر داشته باشید نباید بیش از حد گیاه را هرس کنید چرا که این کار باعث شوکه شدن بیشتر گیاه می‌شود

دلایل شوکه شدن گیاه در اثر جابجایی

جابه‌جایی گیاه باعث آسیب ‌دیدگی ریشه ‌های آن می‌شود. هنگامی‌که گیاه را جابه‌جا می‌کنید، کرک‌های ریز ریشه آن به علت خشک شدن یا کنده شدن آسیب می‌بیند. به همین علت جذب آب و مواد مغذی که با کمک کرکهای ریز ریشه های نازک گیاه که گسترش یافته و از گیاه دور شده اند، انجام میشود دچار اختلال می‌گردد. درنتیجه گیاه به اندازه قبل نمی‌تواند آب و مواد مغذی را جذب نماید بنابراین دچار شوک می‌شود.

دانشگاه ایالت داکوتای شمالی گزارش می‌کند علت اصلی این شوک، قرار دادن گیاه در سوراخی بسیار کوچک و آبیاری به مقدار ناکافی پس از کاشت می‌باشد.

همچنین در صورتی که گیاهان سایه دوست را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار دهید احتمالاً گیاه شوکه می‌شود.

علائم و نشانه‌های شوکه شدن گیاه

یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین علائم شوک شدن گیاه، کاهش رشد است. در چنین شرایطی گیاه رشد نمی‌کند و یا رشد آن بسیار کند است.

طویل و باریک شدن گیاه یکی از نشانه‌های اختلال رشد گیاه می‌باشد. همچنین کوچک شدن اندازه برگها و کوتاه شدن فاصله بین گره ها و خمیده شدن شاخه ها از علائم کندی رشد هستند. گیاهانی که پس از جابه‌جایی آب کافی دریافت نمی‌کنند، پژمرده و چروکیده می‌شود.

یکی دیگر از علائم متداول شوکه شدن، پژمردگی برگها است. همچنین ممکن است برگها پیچ خورده و لوله شوند یا به رنگ زرد در بیایند. در گیاهان خزان دار بافت بین رگبرگها یا در امتداد حاشیه برگها زرد شده و خشک و سپس قهوه ای میشود.

 

 
راه‌های پیشگیری و درمان شوکه شدن گیاه
 

 

:herb:هنگامی که می‌خواهید گیاه را از خاک بیرون بکشید، باید مراقب ریشه‌ های آن باشید. از تکان دادن گیاه خودداری کنید و مراقب باشید ریشه ‌های آن را نبرید.

:herb:توپ ریشه را همیشه باید مرطوب نگه دارید. در صورتی که آب کافی به گیاه نرسد سلامت آن در خطر قرار میگیرد.

:herb:گیاه باید در خاکی با قابلیت زهکشی مناسب کاشته شود. اکثر گیاهان در صورتی که ریشه شان به مدت طولانی در آب غرق باشد، دچار خفگی می‌شوند چرا که اکسیژن به ریشه نمیرسد.

:herb:مالچ‌ پاشی کمک می‌کند احتمال شوکه شدن گیاه کاهش پیدا کند. یک لایه 5 تا 10 سانتی‌ متری از مواد آلی را بر روی قاعده گیاه بریزید. اگر از مالچ غیر آلی مانند ماسه یا سنگریزه استفاده می‌کنید، پیش از مالچ ‌پاشی در اطراف گیاه فایبر گلاس بریزید.

:herb:برای کاهش استرس ناشی از شوک، شاخه ها و برگ‌های مرده را از گیاه جدا کرده و آن را خوب هرس کنید. همچنین مراقب بیماری‌های قارچی باشید و در صورت مشاهده علائم آن، فوراً درمان را آغاز کنید.

:herb:برای کود دهی از کود پر نیتروژن استفاده نکنید چرا که باعث سوختن سیستم ریشه می‌شود.

:herb:مقداری محلول آب قند درست کنید و به گیاه بدهید. استفاده از این محلول باعث می‌شود از شوکه شدن گیاه جلوگیری شود.

:herb:در صورتی ‌که گیاه را در باغچه یا فضای باز میکارید، سرپناهی برای آن تهیه کنید تا از گزند باد شدید یا آفتاب سوزان در امان باشد تا زمانی که مقاوم‌تر شود.

:herb:زمان مناسبی را برای انتقال گیاه در نظر بگیرید. از جابه‌جایی گیاه به فضای باز در فصل پاییز اجتناب کنید چرا که سرمای شدید باعث شوکه شدن آن می‌شود.

:herb:پیش از جابه‌جایی گیاه، حدود یک سوم آن را هرس کنید. به خاطر داشته باشید نباید بیش از حد گیاه را هرس کنید چرا که این کار باعث شوکه شدن بیشتر گیاه می‌شود.

:herb:برای درمان شوکه شدن گیاه می‌توانید از آسپیرین استفاده کنید. آسپیرین را در آب حل کرده و آن را به صورت آبیاری به گیاه بدهید. بازی به عنوان تقویت ‌کننده سیستم ایمنی نیز برای گیاهان عمل می‌کند.

:herb:ترکیب چای و آب، درمان شوک و تقویتی مناسبی برای گیاهان است. این ترکیب را به صورت آبیاری به گیاه بدهید.

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

 

۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۱۹
نارگیل |
تعداد بازدید : ۵,۹۰۱
کد خبر : ۶,۹۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.