هرس گیاهان آپارتمانی

هرس گیاهان آپارتمانی
هرس به معنی حذف قسمتی ازاندامهای رویشی ( ریشه ، ساقه ،برگ ) وبدست آوردن گیاه با شکل وفرم مطلوب .

درهرس معمولا ساقه و شاخه جانبی را قطع کرده و اندام زایشی را مثل گل حذف نمی کنیم ضمنا باید توجه داشت که هیچگاه ۴/۱ کل گیاه را بیشتر هرس نکرده و شاخه ها را باید از فاصله چند میلیمتری جوانه و محل اتصال ساقه و برگ (گره ) قطع کنیم.

در گیاهان آپارتمانی هرس در تمام فصول انجام شده ولی بهتر است در بهار و تابستان انجام شود زیرا بیشترین رویش در این فصل انجام شده است .


انواع هرس ساقه :

 

۱- هرس سبز (فصل رشد )

۲- هرس سیاه (فصل خواب )

در گیاهان آپارتمانی جوانه هایی که به سمت داخل بوده نگه داشته اما در باغبانی جوانه های به سمت بیرون را برای هرس نگه می داریم .هرس گیاهان آپارتمانی به ۳ دسته تقسیم شده :


۱- گیاهانی که ساقه اصلی و حقیقی نداشته و هرس حذف برگها و شاخه های خشک و گل پژمرده را شامل میشود، مثل آنتوریوم ، کالادیوم ، سیکاس ، سانسی وریا ….

۲- گیاهانی که پس از پایان گل فقط تا ۶ ماه می توان انها را هرس کرد. (سالی ۱ بار) زیرا باید گیاه وقت کافی جهت رشد ساقه و جوانه گل داشته مثل گل کاغذی ، آزالیا، هورتانسیا و …

۳- گیاهانی که در تمام فصول هرس میشوند. ولی برای اینکه جوانه گل دهنده وقت کافی داشته باشد باید ۳ ماه قبل از گل دادن آنها را هرس کرد. مانند مرکبات زینتی، گل آویز ، فیلودندرون ، حسن یوسف و …

 

مطالب مرتبط:

 

۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۰۴
رویا طرح |
تعداد بازدید : ۷۵۲
کد خبر : ۶,۸۰۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید