دورهمی پیرمردهای بانشاط

دورهمی پیرمردهای بانشاط
اینجا ایستگاه تندرستی پارک فدک است؛ جایی که در ساعات اولیه صبح بیش از هر ساعت دیگری زندگی در آن جاری است و چهره‌های خندان و پرانرژی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها زندگی بخش است.
اکنون بیش از 20 سال است که تعدادی از سالمندان محله فدک به همت یکی از بازنشستگان نیروی هوایی دور هم جمع می‌شوند و ساعاتی را به دور از همه مشغله‌های زندگی به ورزش و تفریح می‌پردازند. سری به پارک فدک زدیم تا از نزدیک شاهد فعالیت‌های ورزشی این سالمندان باشیم.

 

 
پاتوق کجاست؟
بوستان فدک

 

قرارمان با مسئول گروه ساعت 6:15 صبح است و برای همین باید در گرگ و میش هوا از خانه راه بیفتیم تا رأس ساعت آنجا باشیم. به ورودی پارک که می‌رسیم صدای بلند ورزشکاران که با انرژی زیاد مشغول شمارش حرکات هستند به گوش می‌رسد. با نزدیک‌تر شدن به میدان اصلی پارک گروه سالمندان را می‌بینیم که مشغول ورزش هستند. عده‌ای وسط زمین به پیروی از مسئول گروه حرکات را انجام می‌دهند و عده‌ای هم ترجیح می‌دهند از گوشه‌های زمین حرکات را دنبال کنند. صدای پرانرژی ورزشکاران سایرین را هم به ورزش علاقه‌مند می‌کند و لحظه به لحظه به تعداد ورزشکاران اضافه می‌شود. با بلند شدن صدای موسیقی تندرستی، حرکات ورزش نیز ریتم تندتری به خود می‌گیرد و انرژی‌ها بیشتر می‌شود. لبخند از روی لب‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های جمع لحظه‌ای دور نمی‌شود.

 

چرا اینجا پاتوق شد؟
آغاز بازنشستگی

 

ساعت 7:30 گروه برای استراحت ورزش کــــــردن را مـــتوقف می‌کننـد. از این فرصت استفاده کرده و به سراغ «اسماعـیل عبداللهیان» 72 ســاله می‌رویم؛ سرهـنگ بازنشسته‌ای که از سال 1375 ورزش کردن به همراه سالمندان را در بوستان فدک شروع کرد. او می‌گوید: «‌من زمانی که در نیروی هوایی هم خدمت می‌کردم مسئول ورزش‌های صبحگاهی بودم. ورزش بیش از 60 سال است که با من عجین شده است. برای همین وقتی بازنشسته شدم یک روز صبح به پارک فدک آمدم تا ورزش کنم. من به ورزش گروهی عادت داشتم و همین زمینه‌ای شد تا از نخستین روز تعدادی از سالمندان پارک را دور هم جمع کنم و ورزش کنیم. هر روز که می‌گذشت به تعداد ورزشکاران سالمند گروه اضافه می‌شد تا اینکه تعداد اعضای گروه‌مان به 120 نفر رسید. سال 1383 بنا به پیشنهاد یکی از اعضای گروه به عضویت ورزش همگانی فدراسیون ورزش درآمدیم و از آن پس در غالب ورزش همگانی فعالیت‌های‌مان را ادامه می‌دهیم. حالا روزانه حدود 100 نفر دور هم جمع می‌شوند و در اینجا ورزش می‌کنند که البته این تعداد در مناسب‌ها و تعطیلی‌ها متغیر است.»

در این پاتوق چه می‌کنند؟
گامی برای سلامتی هم‌محله‌ای‌ها

 

تشویق سالمندان به ورزش و نظارت بر سلامتی آنها مهم‌ترین هدف عبداللهیان از راه‌اندازی این پاتوق است.:«‌در اینجا سالمندان نه تنها برای سلامتی جسم‌شان تلاش می‌کنند، بلکه برای سلامتی روحی و معنوی‌شان نیز قدم برمی‌دارند. آنها هر صبح با انجام حرکات ورزش انرژی می‌گیرند و بعد از آن روزشان را با همان انرژی ادامه می‌دهند. همچنین ما در اغلب صبح‌ها برای اعضای گروه صبحانه سالم تدارک می‌بینیم و هر هفته فشار خون و قند خونشان را چک می‌کنیم. من با عشق و علاقه خودم این کار را انجام می‌دهم و هیچ انتظاری هم ندارم. علاوه بر این برای سلامتی معنوی اعضای گروه نیز هر روز بعد از ورزش به
مقبره الشهدای فدک می‌رویم و بعد از زیارت قبور، دعا می‌خوانیم. در میان اعضای گروه از هر صنف و قشری می‌توانید پیدا کنید برای همین از ظرفیت‌های آنها برای برگزاری مراسم صبحگاهی استفاده می‌کنیم. یکی از اعضای گروه مداح است که در برنامه‌ها به کمک‌مان می‌آید.»

 

  

مهم‌ترین دستاورد این پاتوق چیست؟
مهم‌تر از نشاط داریم؟

 

می توان گفت مهم‌ترین دستاورد این گروه سلامتی و تندرستی سالمندان محله است. سالمندانی که به گفته خودشان با ورزش کردن در اینجا از بیماری‌های فشار خون رهایی پیدا کرده‌اند. «محمد فیروز زاهدی» یکی از سالمندان گروه است که از 18 سال پیش در اینجا ورزش می‌کند. او می‌گوید: «‌من قبلاً 95‌کیلو بودم اما حالا به با ورزش 70‌کیلو شده‌ام و بسیار سرحال و سلامت هستم. علاوه بر این حضور در جمع هم‌محله‌ای‌ها و دوستان روحیه‌مان را بالا می‌برد و لحظات خوشی را برایمان به ارمغان می‌آورد.»
«رضا میرپور» 65 ساله نیز که از سال 1384 در اینجا ورزش می‌کند، می‌گوید: «‌افرادی که بازنشسته هستند اگر در خانه بمانند، افسرده می‌شوند برای همین حضور در چنین جمع‌هایی می‌تواند موجب نشاط روحی و جسمی‌شان شود. همه اعضای این گروه از بازنشستگان هستند. برای همین به خوبی حال یکدیگر را درک می‌کنند و سعی می‌کنند در کمال آرامش ورزش کنند و از انجام حرکات سنگین پرهیز می‌کنند برای همین به سالمندان محله‌ام توصیه می‌کنم حتماً سری به پاتوق ما بزنند.»
«حبیب رجبی» 55 ساله نیز می‌گوید: «‌من اسکی و کوهنوردی را به‌طور تخصصی دنبال می‌کنم اما می‌توانم ادعا کنم که هیچ‌کدام از آنها به خوبی حضور در این جمع حالم را خوب نمی‌کند. اینجا حال روحی ما خوب است و به نظرم این مهم‌ترین دستاورد این پاتوق ماست.»
«امین تقی خوانی» هم که 54 سال سن دارد، می‌گوید: «‌من تا پیش از حضور در این گروه ناراحتی دیابت و فشار خون داشتم اما حالا با کنترل‌های آقای عبداللهیان و ورزش در کنار دوستان حال جسمی‌ام بسیار خوب است. به نظرم افرادی که از این بیماری‌ها رنج می‌برند بهترین راه‌حلشان ورزش و حضور در گروه‌های ورزش است.»

 

 

چه افرادی در این پاتوق حضور دارند؟
94 ساله تا 25 ساله

 

حضور در این گروه هیچ محدودیت سنی ندارد، فقط کافی است بخواهید ورزش کنید و لحظات خوبی را سپری کنید. عبداللهیان می‌گوید: «‌ما در میان اعضای گروه پیرمرد 94 ساله تا جوان 26‌ـ 27 ساله داریم. بسیاری از اهالی شاید عضو ثابت گروه نباشند ولی وقتی ورزش گروهی ما را می‌بینند مشتاق می‌شوند و به ما ملحق می‌شوند. البته شاید حرکات ورزشی ما برای برخی از جوانان ساده به نظر بیاید ولی با این حال کنار ما می‌مانند و ورزش می‌کنند. من از همه سالمندان محله‌ام درخواست می‌کنم که به فکر سلامتی‌شان باشند و از همین حالا به جمع ما اضافه شوند.»

 

مطالب مرتبط:

 

۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۵۱
همشهری محله |
تعداد بازدید : ۱,۳۳۱
کد خبر : ۵,۹۶۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید