به ژاپنی

به ژاپنی
به ژاپنی - JAPANESE QUINCE نام علمی:CHAENOMELES JAPONICA خانواده:ROSACEAE- گل سرخیان بومی منطقه: ژاپن و چین و کره نام های دیگر:به زینتی, Pink Beauty Flowering Quince , Ornamental Japanese Flowering Quince , Cydonia
 

کنوملس ژاپونی گونه ای از درختچه های زینتی است که با نام "به ژاپنی" شهرت دارند. این گونه از جنس Chaenomeles در خانواده Rosaceae بومی ژاپن و چین و کره میباشد.این گونه درختچه برگ ریز است و معمولا کوتاه تر از گونه C. speciosa است و تنها در حدود 1 متر در ارتفاع رشد میکند.

این میوه شبیه سیب کوچک به رنگ طلایی و زرد است و حاوی دانه های قرمز و قهوه ای می باشد. میوه های به ژاپنی خوراکی هستند اما بیشتر برای ساخت ژله و پای استفاده میشود تا مصرف خام.
گل های رنگارنگ آن ازاواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت در رنگ های قرمز، سفید، صورتی یا ترکیبی از آن ها با قطر حدود 1.5 اینچ نمایان میشود.
به ژاپنی برای پرورش به صورت بونسای نیز بسیار محبوب است.
برگهای این درختچه خزان کننده  بیضی شکل و کمی دندانه دار میباشد. یک واریته از این گونه برنگ سفید و واریته دیگری از آن برنگ صورتی کمرنگ وجود دارد.
سرعت رشد این گیاه متوسط تا کند است
این درختچه نیمه همیشه سبز دارای شاخه های گاهی خاردار ، جوانه های کوچک با حدود 2 فلس خارجی با برگهایی با دمبرگ کوتاه با بافت محکم است که قبل یا بعد از گل ها ظاهر میشوند.
گاهی در قسمتی مذکر ( گلها فقط نر ) لوبهای کاسه گل 5 تائی کامل یا دندانه اره ای ریز ، با گلبرگهای 5 تائی ، بزرگ، و پرچم های 20 تائی یا بیشتر ، خامه های 5 تائی در قاعده پیوسته و تخمدان 5 حجره ایی که هر حجره دارای تخمک های بسیار است مشاهده میشود

 

نیازها:این گیاه نیازمند آفتاب کامل است هرچند سایه خیلی کم را تحمل میکند. ترجیهاً در خاک حاصلخیز با PH کم و در کنار دیوار کاشته شود.نیاز به آبیاری زیاد ندارد.
چون گلها در روی شاخه های قدیمی ظاهر می گردند برای حصول گل آوری کامل در بهار ، گیاه را در فصل زمستان یا اوائل بهار هرس تند می نمایند.

 

کاربرد در فضای سبز: این گیاه بطور تک بوته ای یا بصورت توده ای در باندهای خیابانها ، میادین ، پارکها و باغها کاشته می شود ، گاهی این درختچه را با یاس زرد توما ( از لحاظ ترکیب رنگ ) جهت زیبایی می کارند .

 

تکثیر:به سهولت از طریق تهیه قلمه در خرداد و تیرماه تکثیر می‌شود. به وسیله خوابانیدن شاخه در بهار یا اوایل تابستان، جدا کردن پاجوش‌های ریشه‌ای و کاشت بذر در پاییز در هوای آزاد امکان‌پذیر است.

 

مطالب مرتبط:

یاس درختی کالیفرنیا

زمان مناسب هرس درختان و بوته ها

گل محبوبه شب

 

 

 

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۱۰
نارگیل |
تعداد بازدید : ۴,۹۳۴
کد خبر : ۵,۹۵۷

نظرات بینندگان

مهدی افخمی
۱۳۹۶/۰۸/۲۱
5
1
0

از توضیح ومعرفی به ژاپنی کمال تشکر رادام واقعا'' مفید بود


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید