این شماره های ضروری را به خاطر بسپارید

این شماره های ضروری را به خاطر بسپارید
شرکت مخابرات شماره های ضروری را جوری برایتان چیده که بتوانید آن ها را راحت به خاطر بسپارید و استفاده کنید. منتها بعضی از شماره ها اخیرا تغییر پیدا کرده و بعضی ها از سه رقم به چهار یا پنج رقم تبدیل شده است.
این شماره ها را به خاطر بسپارید؛ هیچ وقت تنها نمی مانید 
 
سه رقمی ها 
 
شماره های رسه رقمی طوری طراحی شده اند که در عین موجز بودن و داشتن ترتیب، به خوبی در خاطر شما بمانند. این به نیاز شما بر می گردد که کدامیک را زودتر از بقیه حفظ کنید. سه رقمی ها از 110 شروع شده و تا 200 ادامه دارند. 
 
199، اطلاعات فرودگاه مهرآباد 
 
از آن شماره های دلهره آور است. خدا نکند از مسافرتان بی خبر باشید آن هم مسافر پروازی. اولین کاری که می کنید از 118 شماره اطلاعات پرواز را می گیرد اما نکته این جاست زمانی می توانید از این مرکز کمک بگیرید که اطلاعات کافی درباره شماره پرواز، ساعت حرکت و مقصد داشته باشید. حتی می توانید مطلع شوید مسافر شما سوار هواپیما شده است یا نه. 
 
111، استانداری تهران 
 
این سامانه مربوط به ارتباط مردم با دولت است. این شماره خیلی به درد مردم خصوصا کسبه می خورد. افراد می توانند از این طریق با  کارشناسان مربوطه 24 ساعته تماس بگیرند و مشکلات شهری را مطرح کنند. از همین طریق می توانند نامه ای را هم که احتمالا برای استانداری فرستاده اند، پیگیری کنند. 
 
112، جمعیت هلال احمر استان تهران 
 
فکر کنید چرا این شماره زودتر از شماره اورژانس قرار داده شده! خیلی ها نمی دانند که می توانند در صورت رخ دادن هر اتفاقی آن را به این شماره گزارش دهند. اتفاق ها و حوادثی مثل سیل و زلزله، حتی تصادف و جراحت. اگر به هر دلیلی نتوانستید با اورژانس تماس بگیرید، از کمک های جمعیت هلال احمر غافل نشوید. 
 
113، ستاد خبری استان تهران 
 
این یکی از شماره های مهم ماست. سعی کنید مراقب باشید تا دستتان اشتباهی روی این دکمه ها نرود. این شماره مربوط به وزارت اطلاعات است. اگر در هر مکانی مورد مشکوکی دیدید با این شماره تماس بگیرید ولی حواستان باشد که اشتباه نکرده باشید. در این صورت این شما هستید که باید جوابگو باشید. 
 
114، قرارگاه ثارالله 
 
یکی از قرارگاه های امنیتی سپاه پاسداران در تهران است که وظیفه آن، مدیریت امنیت پایتخت و دیگر شهرهای استان تهران است. در حقیقت فرمانده این قرارگاه، فرمانده کل سپاه است. این قرارگاه در صورت بروز بحران به تشخیص شورای عالی امنیت ملی، مسئول برقراری امنیت شهر تهران است. 
 
115، اورژانس تهران 
 
تا همین چند سال پیش این شماره 123 بود و خیلی ها به خاطر ندانستن تغییرات سردرگم می شدند. اورژانس تهران یکی از پرتماس ترین مراکز خدمات است. معمولا افراد در بدترین وضعیت با این مرکز تماس می گیرند. در درجه اول خودنسردیتان را حفظ کنید تا به درستی شرایط بیمارتان را توصیف کنید. بعد از آن نشانی را به دقیق ترین شکل ممکن به ماموران مربوطه بدهید تا کارتان سریع تر راه بیفتد. 
 
120، راهنمایی و رانندگی ناجا 
 
نیمی از تماس های پلیس 110 برای تصادفات بود که این شماره سه سالی است به آن مرکز اضافه شده. از این طریق می توانید به پلیس اعلام تصادف کنید یا از آخرین نرخ جرائم مطلع شوید. 
 
121، شرکت برق منطقه ای 
 
اگر هر زمان با قطعی برق مواجه شدید، اصلا هول نکنید. لازم نیست در تاریکی پشت قبض برق دنبال شماره بگردید. 121 را بگیرید تا آخرین وضعیت و علت خرابی کابل برق منطقه را اعلام کند. 
 
122، حوادث آب تهران 
 
در گوشه و کنار شهر حتما با لوله های آّبی رو به رو شده اید که در اثر کندن زمینه فواره زده است. حتما به خاطر آبی که در حال هدر رفتن است. دلتان خیلی سوخته است. با این شماره تماس بگیرید و وضعیت را اطلاع دهید. ضمنا کلید شماره 2 این سامانه به وضعیت فاضلاب ها هم رسیدگی می کند. قطعی آب هم که پرس و جو ندارد به همین شماره زنگ بزنید. 
 
140، اعلام کد ده رقمی نشانی منازل 
 
تا حالا چند بار شده که کدپستی تان را لازم داشته باشید و یادتان رفته باشد همراه بیاورید؟ این شماره به درد این جور وقت ها می خورد. با دادن شماره تلفن، کدپستی خانه تان را به شما می دهد. علاوه بر این، اگر آدرس مناطق پستی تهران را می خواهید و می خواهید وضعیت بسته های پستی تان را پیگیری کنید، می توانید به این شماره زنگ بزنید. 
 
144، قرآن روی خط 
 
با این شماره می توانید قرآن را با تلاوت استادان بنام بشنوید. آیه و سوره را انتخاب می کنید و همینطور ترجمه را، بقیه کارها با سیستم است. 
 
194، امداد شرکت گاز 
 
اصلا نگران نشت لوله گاز نباشید. اگر بخاری گازی دارید، اگر اجاق کارتان را خودتان نصب کرده اید، اگر نیاز به لوله جدید گاز در منزل دارید، اگر قبض گازتان بیش از حد متعارف است... کافی است با این شماره تماس بگیرید تا ماموران گاز به کمکتان بیایند. 
 
110، ستاد خبری نیروی انتظامی 
 
کمتر کسی است که این شماره و خدماتش را نشناسد. این شماره به اصطلاح خودمان، شماره پلیس است. همان پلیسی که شب ها ما می خوابیم و او بیدار است. موارد استفاده از این شماره زیاد است؛ از گزارش دزدی گرفته تا ایجاد مزاحمت و دعواهای خانوادگی. اگر هم خدای نکرده تصادف کردید باز هم این شماره به کارتان می آید. 
 
137، فوریت خدمات شهری 
 
دیگر کمتر کسی است که این شماره را نداشته باشد. هر اتفاق غیرمترقبه ای در کوچه و شهرتان افتاد و به شهرداری خبر دهید و کد پیگیری بگیرید. غیر از تهران چند شهر مهم هم این سامانه را راه انداخته اند. 
 
191، کشیک داروخانه 
 
این شماره غیر از این که اطلاعات دارویی به شما می دهد، به شما کمک می کند بدانید کدام دارو را از کدام داروخانه تهیه کنید. این سامانه از موجودی داروها در داروخانه ها مطلع است و به شما کمک خواهدکرد. 
 
141، وزارت راه و ترابری 
 
سامانه اطلاع رسانی درباره آخرین وضعیت راه ها و جاده ها. اگر بخواهید از آخرین وضعیت باز و بسته بودن جاده ها اطلاع کسب کنید یا حتی مسافت بین شهرها را محاسبه کنید. این شماره به کارتان می آید. حتی می شود از محدودیت تردد وسائل نقلیه در جاده های مختلف باخبر شد. 
  
 
چهاررقمی ها 
 
بیشتر شماره های چهار رقمی مربوط به خدمات استانی اند که از کد 14 شروع می شوند و تا 20 ادامه دارند. این مراکز به این خاطر در لیست چهار رقمی ها قرار گرفته اند که چندان ضروری نیستند ولی وجودشان لازم است. بعضی هایشان تا همین چند وقت پیش جزء سه رقمی ها بودند که حالا بنابر موقعیت و نیاز به این جا نقل مکان کرده اند. 
 
1420 سازمان تامین اجتماعی 
 
این شماره برای این است که از سوابق بیمه خود آگاه شوید. دیگر نیازی نیست تا مراکز تامین اجتماعی بروید. این شماره را بگیرید تا بدانید سابقه بیمه تان در تامین اجتماعی چند ماه و چند سال است و چقدر کسری بیمه دارید. 
 
1480، ندای مشاور سازمان بهزیستی 
 
سازمان بهزیستی این کشور این مرکز را قرار داده تا اگر احیانا شما مشکلی داشتید با آن تماس بگیرید. مطمئن باشید حق مشاوره رایگان است. این روزها که رقم های سرسام آوری به خاطر مشاوران تلفنی صرف می شود این مرکز کاربرد مهم و موثری دارد. 
 
1490، ندای بهداشت 
 
این مرکز یکی از صبورترین اپراتورها را دارد. امروزه که مردم مثل نقل و نبات سرخود دارو مصرف می کنند و همه برای خودشان یک پا دکتر شده اند، این مرکز تماس خور بالایی دارد. با این شماره می توانید هم از خواص داروها و تاثیرات و عوارض شان آگاه شوید و هم می توانید مطلع شوید چه مقدار از کدام دارو در کدام داروخانه موجود است. کلی دعای خیر پشت سر این مرکز است! 
 
1504، سازمان جنگل ها و مراتع آبخیزداری کشور 
 
اگر دوستدار محیط زیست هستید و شاهد حادثه ای در دل طبیعت بودید، فورا با این شماره تماس بگیرید. اگر به جنگل آتش گرفته، رودخانه خشک شده یا گیاه در حال انقراض برخوردید، ماموران مربوطه را در جریان بگذارید. 
 
1666، سازمان بیمه خدمات درمانی 
 
این شماره همان 143 قدیمی است. سیستم بیست و چهار ساعته ای دارد که اگر کد بیمه خود را وارد کنید، پاسخ سوالات مربوط به دفترچه بیمه خدمات درمانی را به شما می دهد. ضمن این که دفترچه تعویض شده شما را با پست به در منزلتان تحویل می دهد. 
 
2090، ستاد پاسخگویی و روابط عمومی مخابرات 
 
کسانی که نتوانند از طریق 17 خرابی تلفن شان را اعلام کنند، این شماره به کارشان می آید. ضمن این که تغییر شماره ها هم از این طریق اعلام می شود. این سامانه برای این راه اندازی شده تا صدای مشتری مخابرات را به گوش سازمان برساند. 
 
1888، سامانه نظارت همگانی شهرداری تهران 
 
شماره ای برای انتقاد و پیشنهاد برای اداره شهر، برای این که 137 حواسش باشد که رصد می شود و مسئولان شهری بدانند که مردم درباره شان نظر می دهند. 
 
1837، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری 
 
اگر دنبال برنامه های فرهنگی هنری می گردید و علاقه مند به حضور در این برنامه ها هستید، می توانید با این شماره تماس بگیرید. با این شماره شما از برنامه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مطلع می شوید. 
 
1539، شرکت قطارهای مسافربری رجا 
 
این مرکز اطلاعات مربوط به ساعت ورود و خروج قطارها، توقف های قطار، وضعیت حرکت قطارهای مسافری، نام ایستگاه های بین راهی، اطلاعاتی درباره کیفیت و قیمت بلیت قطارهای مسافری، موجود بلیت و لیست مراکز فروش بلیت قطار براساس نزدیکی به محل اقامت یا کار با ارائه نشانی و شماره تلفن را به هموطنان گرامی ارائه می دهد. 
  
 
چندرقمی ها 
 
با این که چندرقمی ها هم جزء شماره های ضروری هستند اما مشتریشان کمتر از بقیه شماره هاست. شاید قابلیت حفظ کردن را نداشته باشند اما مهم اند بدانید که هستند. ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید. 
 
20119، ساعت گویا 
 
همان 119 خودمان است که چند وقتی استب ه این شماره تبدیل شده است. از قدیمی ترین مراکز تلفن گویاست که مشتری زیادی دارد. هر جا نیاز به تنظیم ساعت داشته باشید، این شماره به دادتان می رسد. 
 
09628، ستاد مبارزه با مواد مخدر 
 
این خط هر روز از ساعت هشت صبح تا 9 شب آماده پاسخگویی و مشاوره به افرادی است که درباره اعتیاد، داروها و نحوه استفاده از آن و نشانی نزدیک ترین مراکز درمانی ترک اعتیاد که دارای مجوز از سازمان بهزیستی و وزارت کشور هستند، اطلاعات تخصصی می خواهند. این مردم در سراسر کشور قابل دسترسی است. 
 
09650، سازمان تبلیغات اسلامی 
 
موسسه تبلیغات اسلامی با همراهی و کمک موسسه دین پژوهان پرتو نور، این سامانه را طراحی کرده تا کارشناسانش پاسخگوی سوالات شرعی و دینی مردم باشند. تماس با این مرکز هیچ هزینه ای ندارد. 
 
60992828، اعلام ارز گویا 
 
آن ها که کاسب اند و اهل معامله، این شماره به کارشان می آید. البته خانم های خانه دار هم بد نیست پیگیر این نرخ باشند. خصوصا آن ها که قصد خرید طلا یا ارز مسافرتی داشته باشند. 
 
66939595، اداره گذرنامه 
 
الان که مسئولیت صدور گذرنامه ها به مراکز پلیس+10 واگذار شده، مراجعه به اداره گذرنامه کمتر شده است اما اگر سوالاتی در این زمینه داشتید این شماره به کارتان می آید. 
 
09669، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری 
 
این مرکز به طور بیست و چهار ساعته آماده پاسخگویی به مسافران است. خصوصا در طول ایام نوروز مشتری زیادی دارد. افرادی که از روی نقشه یا به واسطه دیگران از وجود مکان تاریخی یا گردشگری مطلع اند و دنبال آن می گردند، می توانند از کارشناسان این مرکز کمک بگیرند و روانه سفر شوند. 
 
منبع:همشهری جوان 

 

۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۳
باشگاه خبرنگاران جوان |
تعداد بازدید : ۱,۰۳۳
کد خبر : ۵,۹۱۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید