نوید بهار از گل نرگس

نوید بهار از گل نرگس
برای بسیاری از مردم، گل نرگس رسیدن بهار را نوید می‌دهد. این کلمه، اشاره به گل‌هایی دارد که برگ‌های بلند تخت و توخالی دارند که خود شامل نرگس زرد، نسرین و نرگس‌های معمولی می‌شود. در ادامه به روش کاشت و چیدمان گل نرگس میپردازیم.
از نظر شکل ظاهری، نرگس‌های زرد و نسرین‌ها گل‌های شیپوری شکل و طلایی رنگ دارند در حالی که نرگس‌های معمولی، گل خوشه‌هایی معطر به رنگ سفید یا زرد به بار می‌آورند. البته، همه‌ گونه‌های نرگس، رنگ سفید و زرد ندارند. گونه‌هایی به رنگ‌های صورتی، نارنجی، قرمز، سبز یا ترکیبی از رنگ‌ها نیز وجود دارند. حتی گونه‌هایی هم هستند که به اصطلاح دوگله محسوب می‌شوند و به‌ جای شکل شیپوری، گل‌هایی چین‌خورده دارند. نرگس را می‌توان در هوای آزاد، خاک، آب و سنگ قلوه کاشت.


روش پرورش در خانه:

 

پیاز نرگس، سنبل و لاله را می‌توانید در آب، خاک و سنگ قلوه بکارید. 

 

 

کاشت در خاک: در پاییز، پیازها را در گلدان یا گلدان‌هایی کم ارتفاع با ترکیبی از خاک برگ، ماسه بادی و مقداری خاک باغچه و خاکستر ذغال به شکلی بکارید که دو سوم پیاز در خاک گلدان قرار گیرد . سپس آن‌ را آبیاری کنید و به مدت شش هفته در محلی تاریک و نسبتا خنک(حدود 14 تا 16 درجه‌ سانتی‌گراد) قرار دهید. در صورت نداشتن چنین محلی،‌ روی گلدان را با روزنامه یا نایلون تیره طبق تصویر بپوشانید. پس از گذشت مدت زمان ذکر شده، محل آن را به‌تدریج گرم کنید تا درجه‌ حرارت محیط به حدود 24 درجه سانتی‌گراد برسد و اندام‌های هوایی گیاه بتوانند رشد کنند. سپس، گلدان‌ها را به محلی روشن منتقل کنید و درجه‌ حرارت را به 16 درجه سانتی‌گراد برسانید. پس از گذشت حدود سه هفته، گل‌ها ظاهر می‌شوند. برای این که برگ‌ها مدت زمانی طولانی‌تر سبز بمانند و پیاز‌ها بتوانند مواد ذخیره را دوباره کسب کنند، گل‌های پژمرده شده را به‌تدریج جدا کنید.

 

آبیاری: گیاه را به طور منظم، هفته‌ای دوبار آبیاری کنید و پس از ظاهر شدن گل‌ها تا هنگام زرد شدن برگ‌ها، دفعات آبیاری را به‌تدریج کم کنید.

 

 

روش کاشت در آب و قلوه سنگ: گلدانی بشقابی شکل با ارتفاع کم و فاقد سوراخ زیرین(زهکش) و تعدادی سنگ قلوه را انتخاب ‌کنید.
ابتدا، تعدادی سنگ قلوه را ته گلدان ریخته، بطوری که جایی برای کاشت پیاز‌ها بالای آن باقی بماند. پیازها را با فواصل نامنظم در گلدان نشانده و فواصل آن را با سنگ قلوه پر ‌کنید. دقت داشته باشید که نصف پیازها بالای سنگ قلوه‌ها و در فضای باز قرار گیرد. آب را به اندازه‌ای درون گلدان بریزید که صفحه‌ تحتانی پیاز )محل ظاهر شدن ریشه‌ها) حدود 2 تا 3 میلی‌متر با سطح آب فاصله داشته باشد. سپس، آن را در محلی تاریک با درجه‌ حرارتی معادل 8 تا 10 درجه‌ سانتیگراد قرار دهید یا روی آن را با نایلونی مشکی بپوشانید تا ریشه‌دار شود. پس از ظاهر شدن جوانه‌ها، آن را به اتاقی گرم و روشن ببرید. بر اساس آنچه گفته شد، پس از رشد برگ‌ها، گل‌ها به‌تدریج ظاهر می‌شوند.

 

روش کاشت در آب (بطری، لیوان تُنگ و ...) : قطر دهانه ظرف انتخاب شده برای کاشت باید با قطر پیاز هماهنگی داشته باشد بطوری که موقع نشاندن پیاز در ظرف، نصف ارتفاع پیاز بالای ظرف قرار گیرد. در صورت بزرگ‌تر بودن دهانه‌ ظرف مورد نظر از قطر پیاز، اطراف پیاز را با پنبه بپوشانید. بقیه‌ مراحل را تا شکوفا شدن گل‌ها مانند روش 2 اجرا کنید. توجه داشته باشید که در تمام روش‌های کاشت، آب داخل ظرف با ته پیاز تماس نداشته باشد. در مورد پیاز سنبل و لاله هم می‌توانید به همین طریق عمل کنید.

 

ساده اما زیبا و ارزان:

 

 

نرگس‌هایی را با طول ساقه‌هایی کوتاه انتخاب کرده، برای تزیین میز صبحانه در درون ظرف جا تخم‌مرغی پر از آب آراسته نمایید.

 

 

همانطور که در تصویر ملاحظه می‌کنید، دسته‌ای از نرگس‌های سفید در گلدانی متناسب با رنگ گل‌ها به طور گرد کپه‌ای شکل آرایش داده شده و برای ثابت نگه داشتن گل‌ها، مقداری خزه، ساقه‌ها را در بر گرفته که زیبایی خاصی به گلدان داده است. 

 

 

در این تصویر، نرگس‌هایی با گل زرد به صورت مخروطی آرایش داده شده است. ساقه‌های آن طوری بریده شده است که ته ساقه‌ها در کف بشقاب، یک اندازه و یک‌دست باشد تا بتوانند در بشقاب سر پا و پا بر جا بایستند. درون بشقاب را با آب خنک پر کنید. 

 

 

در این تصویر، از پوست تنه‌ درخت بجای گلدان و از خزه برای ثابت نگه داشتن دسته گل استفاده شده است. خزه‌ها را باید هر روز مرطوب کنید.

 

برای ساختن این گنبد زیبا از نرگس‌های زرد، ابتدا سه ساقه بلند گل‌دار را در قسمت کج دست مچ‌شده‌ خود نگه‌ دارید. ‌در حالی که قسمت مرکزی را دایره‌وار می‌پیچانید، در مرکز آن، شکلی کروی ایجاد کنید. پیش از قرار دادن ساقه‌ها در گلدان،‌ انتهای ساقه‌ها را تا آنجا که ممکن است، بطور هم‌تراز قیچی کنید و به آنها چرخشی ملایم بدهید. دسته گل را در گلدانی از شیشه‌ روشن قرار دهید تا پیچ و تاب ساقه‌ها به خوبی نمایان شود.

 

 

مطالب مرتبط:

 

۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۱۱
برترینها |
تعداد بازدید : ۳,۵۴۰
کد خبر : ۵,۸۸۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.