در سنین سالمندی این مهارت ها را فرا بگیرید

در سنین سالمندی این مهارت ها را فرا بگیرید
بهتر است افراد سالمند به ارتقای سطح زندگی شان در این دوران بیشتر دقت کنند، با افزایش مهارت هایشان در زندگی می توانند زندگی سالمی داشته باشند. از لحاظ عاطفی و روحی و روانی به نوعی توانمندی دست یافته و انرژی و اعتماد به نفس خود را از دست ندهند، به زندگی با دید مثبت بنگرند و از گوشه نشینی بپرهیزند، ورزش و تحرک را فراموش نکرده و سلامتی جسمی شان را با تغذیه سالم بالا ببرند.
محققان UCL در مطالعه اخیرشان به یافته‌های تازه‌ای درباره نقش مهارت‌های زندگی در دوران سالمندی دست پیدا کرده‌اند. این مطالعه نشان می‌دهد که مهارت‌های زندگی مانند پشتکار، پایبندی به وجدان و قدرت کنترل، همگی در توانگری و تندرستی سالمندان اهمیت دارند و تاثیر آن‌ها فقط به دوران بزرگسالی محدود نمی‌شود. گزارشی از این مطالعه در PNAS منتشر شده است.

 

به‌گفته محققان، این نکته ثابت شده است که پنج مهارت مهم در زندگی (ثبات عاطفی، توان تصمیم‌گیری، قدرت کنترل، خوش‌بینی و پایبندی به وجدان)، از نظر موفقیت‌های تحصیلی و شغلی دارای نقش مهمی در دوران جوانی هستند. با این‌حال،‌ اهمیت این مهارت‌ها در دوران سالمندی مورد توجه قرار نگرفته بود.
 
یافته‌های این مطالعه حاکی از آن هستند که افراد دارای مهارت‌های زندگی معمولا از این مزیت‌ها برخوردار می‌شوند: ثابت مالی بیشتر، افسردگی کمتر، انزوای اجتماعی کمتر، سلامت عمومی بهتر و ابتلای کمتر به بیماری‌های مزمن. علاوه بر این موارد مهم، سطح کلسترول و پروتئین واکنشی C در خون این افراد پایین‌تر است. حتی افراد دارای پنج مهارت اصلی زندگی، از نظر اندازه دور کمر نیز در گروه‌های مطلوب قرار می‌گیرند.

 

سلامتیسم

 

۲۳ دی ۱۳۹۸ ۰۹:۵۲
دکترسلام |
تعداد بازدید : ۳,۷۹۶
کد خبر : ۵,۸۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.