فرزند دختر باقیات الصالحات است و مابقی زیور حیات دنیایی

فرزند دختر باقیات الصالحات است و مابقی زیور حیات دنیایی
قرآن مجید به صراحت مال و فرزند پسر را به عنوان زینت حیات دنیایی روبری واژه ای بنام (ْباقِیاتُ الصَّالِحات) قرار می دهد که کلام نورانی پیامبر اسلام، معنی واژه باقیات صالحات را هم معلوم می کند
به گزارش حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛دختر رحمت است، برکت است، بشارت است، روزی او را خدا با خود می آورد و...

تمام این ها را پیامبر اکرم  اسلام (ص) به ما گفته اند و ایشان در جایی برای توضیح مفهوم و مصداق واژه های رحمت و برکت فرموده: در هر روز دوازده برکت و رحمت الهی بر خانه ای که در آن دختران زندگی می کنند نازل می گردد و آن منزل، مورد زیارت و دیدار ملائکه قرار می گیرد و آن ملائکه برای پدر آن دختران -در هر روز و شب- ثواب عبادت یک سال را در نامه اعمال می نویسند.
جامع الأخبار ص 285 الفصل 62

اما تعبیر دیگری که پیامبر اکرم درباره فواید دختردار شدن می کنند، مفهوم تازه ای به عبارت (وارث) و آن فرزندی که قرار است نام پدر را زنده نگه دارد، می دهد.

باقیات صالحات

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در باره دختران فرمود: آنها باقیات صالحات بشمار می آیند
 (مستدرک الوسائل ج 15 ص 115)

باقیات صالحات؛ به معنای اعمال صالحى است که نزد خدا محفوظ مى‌‏ماند و باعث شکر و اجر عظیم از جانب پروردگار مى‌‏شود. یعنی چیزهایی که حتی بعد از مرگ یک انسان ممکن است باعث درج ثواب در پرونده او بشوند.

باقیات صالحات از مسائل مهمی است که قرآن نیز در دو آیه بر آن تأکید کرده است: «وَ یَزِیدُ اللَّهُ الَّذِینَ اهْتَدَوْاْ هُدًى وَ الْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیرْ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَ خَیرْ مَّرَدًّا» (مریم، 76) «و خدا هدایت یافتگان را بر هدایت مى‏افزاید و اعمال صالحى که (اجرش نعمت) ابدى است نزد پروردگار تو بهتر (از مال و جاه فانى دنیا) است هم از جهت ثواب الهى و هم از جهت حسن عاقبت اخروى»

«الْمالُ وَ الْبَنُونَ زینَةُ الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ ا خَیْرٌ عِنْدَ رَبِّکَ ثَواباً وَ خَیْرٌ أَمَلا» کهف، 46
«مال و فرزندان پسر، آرایش و زیور زندگى دنیا هستند، ولى اعمال شایسته‌ی پایدار، نزد پروردگارت از جهت پاداش بهتر و از لحاظ امید داشتن به آنها نیکوتر است»

و جالب اینجاست که قرآن مجید به صراحت مال و فرزند پسر را به عنوان زینت حیات دنیایی روبری واژه ای بنام (ْباقِیاتُ الصَّالِحات) قرار می دهد که کلام نورانی پیامبر اسلام، معنی واژه باقیات صالحات را هم معلوم می کند؛ فرزند دختر.
 

 

۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ۰۸:۵۰
باشگاه خبرنگاران جوان |
تعداد بازدید : ۲,۱۰۶
کد خبر : ۵,۷۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.