زندگی خوب در بازنشستگی

زندگی خوب در بازنشستگی
بسیاری از کسانی که تا کنون با آنها مذاکره نموده ام و در موردزندگی آنان به تحقیق پرداخته ام، بر این باور هستند که تنها دوران اشتغال که انسان توانائی دست و پنجه نرم کردن بامسائل و مشکلات زندگی را دارد و توان جسمی و روحی کافی برای مقابله شدن با آنها را دارد، زندگی خوب معنا دارد و به هیچ عنوان حاضر نیستند که باور داشته باشند که می توان در دوران بازنشستگی نیز زندگی خوب و رویائی داشت.
 
زندگی خوب چیست؟
 
زندگی به فاصله بین تولد تا مرگ اطلاق میشود و خوب به نیز به معنای خیر و شر و در کل زندگی خوب به زندگی گفته میشودکه انسان از خودش و محیط و اطراف خود راضی باشد و از زندگی کردن لذت ببرد. و این زندگی خوب، نسبی است و برای هر کسی و در هر جائی معنای بخصوص به آن فرد را میدهد.

  

چرا زندگی خوب مهم است؟
 

به این دلیل زندگی خوب مهم است که هر فرد تنها یک بار درطول عمر خود زندگی خواهد نمود و اگر این یکبار نیز خوبنباشد، که دیگر ارزش زندگی کردن از بین می رود.

انسان از بدو تولد تا پایان عمر خود، در صدد است که بهترین زندگی را برای خود مهیا نماید. شاخص هائی که برای داشتنیک زندگی خوب تا کنون مطرح شده است، از قبیل: خندیدن،خلاقیت، دوستان خوب، معنویت و خانواده، مهربان بودن، بیتفاوت نبودن به زندگی، دوری از زیاده روی، اولویت دادن به خود،مهربان بودن، انجام ندادن کارهای احمقانه، بد نخواستن برای دیگران و ….  همگی می توانند داشتن یک زندگی خوب را درطول حیات عمر تضمین نماید، لکن این مباحث، باید با کمیتغییرات در دوران بازنشستگی با آنها روبرو گردید.

 
چطوری میتوان در دوران بازنشستگی، زندگی خوب داشت؟


یک زندگی خوب در دوران بازنشستگی را میشود در سه وجه تعریف نمود:

 

 
*زندگی هدفمند که به زمان ها، آرمان ها و هدف های معنادارمتمرکز است.
*دارا بودن پیوند و صمیمیت با همنوعان
*دارا بودن حس حرمت و عزت نفس و داشتن ذهنی مثبت گرا


لطفاً هم اکنون نسبت به نوشتن سه زمان مهم، سه آرمان وسه هدف مهم زندگی خود اقدام نمائید:
 

۱-..............................................................................................................................
۲-.............................................................................................................................
۳-.............................................................................................................................

 

هر کدام از این معیارهای یاد شده، بخش مهم و اساسی را درکسب و توانمندی  یک زندگی خوب برای تمامی سنین فراهممی کند و دارا بودن این سه وجه در زندگی، دوران بازنشستگی موفقی را به دنبال دارد.

 

دوران بازنشستگی موفق به سازگاری و کنار آمدن خود نیزبستگی دارد چرا که در مرحله اول، پذیرش و در مرحله دوم کنارآمدن با کاستی ها و محدودیت های جسمانی، روانی وناملایمات زندگی است .

 

در مرحله سوم، جبران این موارد میباشد.که اگر هر سه مرحله به خوبی انجام شود، می تواند منجر بهداشتن یک زندگی خوب و موفق در دوران بازنشستگی گردد.لذا لازم است هم اکنون سه مرحله فوق را برای خود، مکتوب و در جهت رسیدن به این مراحل زمانبندی لازم را ارائه نمائید


امیدکه بتوانیم با کمک یکدیگر زندگی خوبی در دوران بازنشستگی برای خودمان و اطرافیان به ارمغان بیاوریم.

 

 ولی بختیاری

مدرس و مشاور سلامتی و کارآفرینی بازنشستگان

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۰۴
تعداد بازدید : ۲,۸۹۳
کد خبر : ۵,۷۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.