احساس نیاز ۷۰ درصد مردان تنهای سالمند به ازدواج

احساس نیاز ۷۰ درصد مردان تنهای سالمند به ازدواج
رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: درحال حاضر ۹ درصد مردان سالمند و ۴۹ درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، احمد دلبری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، درحالیکه ۹۹ درصد سالمندان، سابقه حداقل یک بار ازدواج را در گذشته داشته‌اند، اما در حال حاضر ۹ درصد مردان سالمند و ۴۹ درصد زنان سالمند بدون همسر و تنها زندگی می‌کنند. 
وی ادامه داد: همچنین بیش از ۷۰ درصد مردان تنهای سالمند و ۳۰ درصد از زنان تنهای سالمند، احساس نیاز به ازدواج مجدد را ابراز کرده‌اند.

 

دلبری اظهار داشت: سالمندی سالم، فعال و پویا حق طبیعی تمام افراد است و دولت و سازمان‌های حمایتی و رفاهی نباید تنها به اضافه شدن سالیان عمر و امید به زندگی بسنده کنند، بلکه باید به ارتقای کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روانی و اجتماعی آنان توجه ویژه داشته باشند تا دوران سالمندی در نهایت آرامش و سلامت سپری شود.
وی افزود: اگرچه دوران بازنشستگی و سالمندی با زوال جسم همراه است، اما با بلوغ فکر، خرد و کمال زیستی توام بوده که می‌تواند دوران سالمندی را به دوران سرزندگی، اراده و عزت اجتماعی تبدیل کند.

 

دلبری با بیان آنکه احساس تنهایی به عنوان یک پدیده ناخوشایند و فزاینده، منشاء بسیاری از حالات نامتعادل روانی مثل یاس، ناامیدی و افسردگی است، تصریح کرد: احساس تنهایی در سالمندان به خصوص پس از مرگ همسر، ضمن ایجاد مشکلات روانی و اجتماعی برای فرد سالمند با فوت یا فاصله گرفتن نزدیکان، او را در معرض خطر تنهایی و انزوا قرار می‌دهد. 

 

وی عنوان کرد: احساس تنهایی و انزوا، با وضعیت تاهل ارتباط معناداری دارد و سالمندان متاهل، احساس تنهایی کمتری نسبت به سالمندان مطلقه و بیوه دارند. 

 

رییس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تاکید برآنکه ازدواج مجدد سالمندان، اصلی‌ترین راهبرد ارتقای سلامت روان در مقابله با چالش تنهایی است گفت: زوج‌های سالمند، عموما شادتر از زوج‌های جوان هستند و اختلافات کمتری با یکدیگر دارند و همچنین لذت بیشتری از جنبه‌های مختلف زندگی می‌برند.

 

وی در ادامه به بخشی از جنبه‌های مثبت ازدواج مجدد و زندگی مشترک در دوران سالمندی اشاره کرد و گفت: تامین نیازهای عاطفی، روحی و روانی سالمند، پیدا کردن امید دوباره به زندگی، کاهش استرس، تنهایی و افسردگی، از بین رفتن نگرانی از مرگ به علت تنهایی، کاهش مرگ و میر در سالمندان متاهل و برخورداری از طول عمر بیشتر، ارتقای سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و بهبود کیفیت زندگی، تامین نیاز جنسی، عدم ارجاع سالمند به مراکز نگهداری و سرای سالمندان،کاهش هزینه‌های نگهداری سالمند در منزل و کاهش فشارهای روحی، روانی و فیزیکی فرزندان و خانواده یا کاهش خشونت علیه سالمندان از جمله جنبه‌های مثبت ازدواج مجدد و زندگی مشترک در دوران سالمندی است.

 

سایت ایران آنلاین نیز اعلام کرد: براساس بررسی های انجام شده که در مجله Health Psychology تنهایی به شدت بر ذهن افراد بیمار تاثیر گذار است و افرادی که تنها می مانند یا حس تنهایی دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری ها قرار می گیرند. 

 

یک گروه تحقیقاتی در آمریکا ۱۵۹ نفر از سن ۱۸ تا ۵۵ سال را انتخاب و به آن ها ویروس سرماخوردگی تزریق کرد و آنها را به مدت پنج روز در قرنطینه نگهداری کردند. نتیجه مشاهدات دانشمندان نشان داد که احتمال بیماری یک فرد به تنها بودن یا تنها نبودن وی بستگی دارد. علائم شدیدتر بیماری در افرادی که احساس تنهایی می کنند بیشتر از کسانی است که این احساس را ندارند.

 


۱۵ فروردین ۱۳۹۶ ۱۱:۰۶
صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۱,۳۳۳
کد خبر : ۵,۶۸۹

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید