تجربه‌، تجربه است!

تجربه‌، تجربه است!
تجربه، ساده‌ترین و دم دست‌ترین معرفتی است که انسان از کودکی با آن آشناست و چون امری عینی است برای همه قابل فهم است.
 تجربه یکی از منابع پنج‌گانه معرفت بشری است و در میان مکاتب فلسفی هیچ‌گونه منکری ندارد. تجربه، همراه با آزمون و خطاست. اشتباهاتی که در زندگی مرتکبشان می‌شویم به ما تجربه می‌آموزند. این تجربه‌ها خیلی‌وقت‌ها ارزان به‌دست نمی‌آیند و هر یک به قیمت چشیدن تلخی یک اشتباه و ناگواری یک خطا حاصل می‌شوند. عمر بشر کوتاه است و من به‌عنوان یک انسان در این بازه زمانی حداکثر صدساله، فرصت تجربه کردن تمام اموری که به دانستنش محتاج هستم را ندارم.کسی که به‌دنبال پیروزی و سعادت است نمی‌تواند به تجربیات شخصی خودش اکتفا کند و به دانشی که دیگران به قیمت آزمون‌های سخت به آن رسیده‌اند بی‌توجه باشد. تجربه، تجربه است و اگر روش حصول علم، درست و قانونمند باشد، تجربه من یا تجربه دیگری تأثیری در نتیجه ندارد.

یکی از معضلاتی که امثال ما را از پیروزی و پیشرفت سریع‌تر بازمی‌دارد، خودرأیی و توجه نکردن به تجربیات دیگران است. همان عقلی که ما را به تجربه کردن و آزمودن دستور می‌دهد، درک می‌کند که فرقی بین تجربه شخصی خودم و تجربه دیگران نیست و اگر ما خودمان را از تجربه دیگران محروم کنیم خودمان را از علم فراوان ارزان و در‌دسترس، محروم کرده‌ایم.

عقل طبیعی و خداداد بشر، خام و بسیط است و نیاز به ورزش و تربیت و تمرین دارد. عقل طبیعی ذاتی انسان با کمک عقل تجربی دیگران آرام‌آرام به‌کار می‌افتد و این توانایی را پیدا می‌کند که با مسائل بهتر روبه‌رو شود. میان عقل یک نوجوان و عقل یک پیر دنیادیده، در اصل عقل تفاوتی نیست اما در ورزیدگی و مهارت حل مشکل و توانِ بهتر اندیشیدن تفاوت بسیار است.

عقل طبیعی خدادادی در ابتدا برای همه انسان‌ها به یک اندازه است اما در انتهای عمر عقل هیچ کدام با دیگری برابر نیست؛ گویی یک مسابقه است. عقل انسان با تبعیت از حق و حقیقت و قوانین الهی کامل‌تر می‌شود و با پیروی از شهوات و هواهای نفس نقصان می‌یابد. عقل تجربی، عقل طبیعی انسان را کامل ‌کرده و رشد می‌دهد. پس با توجه به محدود بودن عمر و کوتاه بودن فرصت، خودمان را از تجربه‌های مفید دیگران محروم نکنیم.

 

  حجت‌الاسلام حسین عالمی

 

 

۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ۱۵:۰۹
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۰۷۹
کد خبر : ۵,۶۷۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.