فکر کن بعد تصمیم بگیر!

فکر کن بعد تصمیم بگیر!
زندگی انسانی با تصمیم‌گیری‌های مکرر و فراوان همراه است.
 انسان اراده دارد و می‌تواند اراده خودش را در امور مختلف زندگی اعمال کند. خوشبخت‌ترین انسان کسی است که قدر اراده خودش را بداند و از این نعمت بزرگ الهی به بهترین وجه استفاده کند. انسانی که با خدا و به سوی خدا زندگی می‌کند اراده‌اش را در مسیر کمال انسانیت به‌کار می‌گیرد و برای همین است که با عقل و اخلاق همراهی می‌کند. انسانِ باخدا، بدون تفکر قدم از قدم بر نمی‌دارد؛ یعنی اراده انسان در این سبک زندگی، عاقلانه و اخلاق‌مدارانه به کارگرفته می‌شود.

احتیاط شرط عقل است و عاقل کسی است که برای هر قدمی که برمی‌دارد حساب و کتاب دارد. عقل حکم می‌کند که: «اگر راه را نمی‌دانی حرکت نکن و اگر به مقصد شک داری ادامه نده.» عقل در تصمیم‌گیری، تفکر را لازم می‌داند و برای همین است که انسانِ عاقلِ متفکر هیچ‌گاه ضرر نمی‌کند. تفکر در سبک زندگی بدون خدا، جای خودش را به پیروی از هوای نفس می‌دهد. علتش این است که در این نوع زندگی، عقلانیت و اخلاق در جایگاه حقیقی خودش نیست و تفکر که باید پای عقل را به متن زندگی انسان باز کند، جای خودش را به آزادی شهوت و غضب می‌دهد.

اطرافیان‌تان را یک لحظه بررسی کنید. هرکسی که بیچاره شده است از یک لحظه بی‌فکری به آنجا رسیده. تفکر در لحظات سرنوشت‌ساز و هنگام تصمیم‌گیری، انسان را از بیچارگی بازداشته و سعادتمند می‌کند.

شیطان اگر در زمان امتحان الهی یک لحظه تفکر کرده بود، به این شقاوت ابدی مبتلا نمی‌شد. آدم اگر یک لحظه تفکر کرده بود فریب شیطان را نمی‌خورد و از بهشت زیبای خدادادی به زمینِ خاکی زحمت و مشقت تبعید نمی‌شد. بنی‌اسرائیل اگر یک لحظه تفکر کرده بودند، به‌جای عبادت خداوند بی‌همتا و خالق آسمان و زمین، گوساله‌پرست و مرتد نمی‌شدند.

طلاق در جامعه ما سرسام‌آور است و لذت‌های خیابانی در کمین مرد و زن هستند. روی آوردن به یک لحظه تفکر عاقلانه، درمان تمام این زلزله‌ها و آسیب‌هاست. تفکر، غضب را آرام می‌کند و موجب می‌شود دست انسان به قتل و طلاق آلوده نشود. تفکر، شهوت را آرام می‌کند تا انسان گرفتار بی‌عفتی نشود. تفکر حکم عقل است برای انسان حیران بین 2سبک زندگی باخدا و بدون خدا.

 

 حجت‌الاسلام حسین عالمی

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۱۲۵
کد خبر : ۵,۵۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.