الماس درون بازنشستگان

الماس درون بازنشستگان
هر شخصی درون خود، دارای مشخصات و مواهبی است که ما به آن الماس درون می گوئیم و این الماس در زمانی که فرد به درجه بازنشستگی نائل میشود، به مراتب درخشان تر و پرنورتر از زمانهای دیگر نمایان می شود.
لکن بعضی از دوستان متأسفانه نه تنها این تشعشع و نور را یا نمی بینند یا نمیخواهند ببینند و تنها به الماس ها، کارها و توانائیهای دیگران چشم دوخته و از توانائیها و مهارتهای خود غافل هستند. ما دراین مقاله بر آنیم تا شاید گوشه کوچکی از این اشیاء با ارزش موجود درون هر فرد را به شخص نشان دهیم.
 
                                                                       سالها دل طلب جام جم از ما می کرد،

                                                                                                         آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد.

الماس چیست؟

الماس یکی از سنگ‌های قیمتی و یکی از آلوتروپ‌های کربن است که در فشارهای بالا پایدار است. آلوتروپ دیگر کربن گرافیت نام دارد.الماس در حالت پایدار دارای ساختار بلندروی (مکعبی) است.الماس ساختار منشوری نیز دارد که این ساختار بصورت شبه‌پایدار در طبیعت به صورت کانی لونسدالنیت وجود دارد الماس سنگی است با ظاهر درخشان و دلفریب که به‌خاطر طرح، نقش، رنگ و ظاهر زیبایش بر تمامی جواهرات ارجحیت دارد. و به اشکال مختلف و ظاهرهای متفاوت وجود دارد.

الماس درون چیست؟

همانگونه که در قسمت قبل توضیح داده شد، الماس بر که براثر فشار بالا به این درجه از ارزش و قیمت می رسد که برتمامی جواهرات ارجحیت دارد، روح و جسم انسان نیز در برابرمشکلات و مسائل زندگی و در مقابل فشار، پایدار گردیده وگوهر وجودی خود را به یک شئی گرانقیمت تبدیل می نماید،البته لازم به ذکر میباشد که تعدادی از عزیزان بازنشسته،متأسفانه خود را به خواب عمیق زده اند و نمی خواهند از این خواب زمستانی و طولانی بیدار شده و این گوهر وجودی خود را دریابند، لکن آنهائی که خیلی سریع و خوب به این شئی درون خود دست می یابند، نه تنها برای خود که برای جامعه نیز بینهایت مفید و مثمر ثمر خواهند بود و این قبیل افراد، با توجه به اینکه متوجه این موضوع شده اند که این شی با ارزش درون خود، منحصر به فرد و نایاب می باشند به خوبی از این خصوصیت استفاده نموده و در زمان بازنشستگی و زمانی که بعضی ها، آن را انتظار برای سفر آخرت تعبیر می نمایند، بهترین سفرهای خود را آغاز و بهترین پیامدها را برای خود و دنیای پیرامون خود، مهیا و آماده می نمایند.

چطوری باید این الماس را کشف نمائیم؟

این الماس ها، که در درون هر فرد نهاده شده و البته درون افراد بازنشسته از نوع درخشان تر و پر ارزش تر، مخفی گردیده است، باید توسط یک سری از اعمال و روشها و افکار آنها را کشف و در صدد استفاده از این اشیاء گرانقیمت برآئیم. لذا دردرجه اول، باید نسبت به شناسائی آن که مسلماً با نسخه خودمان قابل شناسائی و درک است برآئیم. این کشف ابتدا باید با بخشیدن تمام کسانی که در طول سالیان سال، متأسفانه ازآنها زخم خورده یا دچار مشکل و عذابی گردیده ایم، آغاز گردد واگر این کار به خوبی انجام گردد، ذهن ما آزاد شده و بدنبال این کشف بزرگ و عظیم می رود. شاید در همین جا، بعضی ازدوستان به من خرده بگیرند که چگونه فردی که ما را دچار فلان مشکل یا دچار فلان بلا نموده است را ببخشیم، اما من درجواب این عزیزان دوست داشتنی عرض مینمایم که برای کشف این الماس، باید ذهن کاملاً عاری از هر گونه نفرت و کینه باشد.و این آزادگی از قید کینه و نفرت، هدیه ای است که شما به خودتان می دهید و لازم نیست که به آن نفرات این بخشش عنوان گردد. بلکه شما می بخشید نه به این علت که آنهائی که به شما جفا نموده یا شما را دچار مشکلی نمود ه اند،مستوجب بخشیده شدن هستند، خیر، بلکه چون ارزش شما بیشتر از آن است که نفرت و کینه در ذهن خود جای دهید.پس همین الان تمام کینه و نفرتی که در ذهن دارید را به کناری انداخته و کلیه نفرات را ببخشید و این هدیه زیبا را به خودتان وزندگی دوم خود(بازنشستگی) هدیه دهید.در مرحله بعدی بعد از آزاد شدن از قید کینه و نفرت، به سراغ گوهر وجودی خود می روید و می بینید چه چیزی در وجود شمانهاده شده که در دیگران وجود ندارد.مثل اثر انگشت این شئی گرانبها برای هر شخص منحصر به فرد است و باید در جهت کشف آن و استفاده بهینه از آن قدم برداشت.

 


به چه طریق از این الماس ها استفاده کنیم؟

 

در زمانی که نسبت به کشف این الماس ها اقدام نمودیم ومتوجه شدیم که ما خصوصیاتی داریم که منحصر به فرد و تنها و تنها در وجود ما مخفی است، می توانیم از این الماس های نایاب و ارزشمند، با در اختیار گذاشتن آن بصورت خدمت و کالا برای دیگران سودمند بوده و خود نیز از قبل دریافت حق الزحمه ارائه آن، از مزایانی آن بهره مند گردیدم.البته لازم به ذکر است که ما هیچ وقت نمی خواهیم کمبودها ومسائل مبتلابه که عزیزان بازنشسته با آن درگیر هستند را نادیده بگیرم، لکن اگر اجازه بدهید در این روزگار پرمشغله وپرهیاهو، کمی از این مسائل ذهن خود را آسوده نموده تابتوانیم گوهر وجودی خود را دریافته و به نحو احسن از آن استفاده لازم و کافی را بنماییم.

 

نتیجه:

 

با توجه به اینکه هر یک از ما، دارای الماس های درخشنده و باارزشی هستیم، دیگر لزومی ندارد که به دیگران و الماس های آنها رشک ببریم، بلکه باید هر چه سریعتر در دوران بازنشستگی، از توانائیها و مهارتها و علائق خود آگاه شده ونسبت به ارائه آن به دیگران و داشتن احساس لذت شادی ونشاط در وجودمان و در خانه هایمان، از زندگی دوم(بازنشستگی) کمال استفاده و بهره را ببریم.

زندگی دیکته نیست که به ما گفته شود، زندگی انشایی است که باید آنرا تنها بنگاریم

ولی بختیاری
مدرس و مشاور سلامتی و کارآفرینی بازنشستگان

 

 

مطالب مرتبط:

 

 

۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۹
تعداد بازدید : ۲,۷۹۴
کد خبر : ۵,۳۸۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.