9 نشانه ی نیاز به تنظیم خودرو

9 نشانه ی نیاز به تنظیم خودرو
کشش خودروی شما کم شده ؟ سروصدا دارد ؟ قابل اطمینان نیست ؟ یا لرزش بدنه دارد ؟ درصورت بروز هرکدام از این حالات ، احتمالاً مشکلی برای خودروی شما پیش آمده است و یا زمان تنظیم خودروتان رسیده است .
خودروهای امروزی با خودروهای مشابه قدیمی در دهه های گذشته ، که به ازای هر 15000 کیلومتر یا 30000 کیلومتر نیاز به تنظیم داشتند ، تفاوت می کنند . در خودروهای جدید ، با رعایت دوره های تنظیم و کنترل توصیه شده از طرف کارخانه ، درصورت عدم نیاز به تعمیر و تنظیم قسمت خاصی از خودرو ، مانند تعویض شمع ها ، این مسافت به 160000 کیلومتر هم می رسد .
با این حال نمی توان روند معمول نگهداری خودرو یا علائم خطر بالقوه را نادیده گرفت . ضمن اینکه جایگزین کردن یک خودروی جدید بسیار هزینه بر است ، به صرفه ترین کار نگهداری از همان خودرویی است که دارید . برای شروع باید خودروی خود را عیب یابی کنید . مشاهده ی هر یک از این 9 مورد نشانه ی آن است که زمان تنظیم خودرو فرارسیده است .

 

 
1- چراغ های اخطار

   

چراغ های اخطار روی داشبورد خودرو هدفمند طراحی شده اند . این چراغ ها با روشن شدن خودرو روشن می شوند و گاهی به دلایل خاصی و برای اشاره به یک مشکل بالقوه در سیستم خودرو یا قطعات آن روشن می مانند . به این چراغ های اخطار توجه کنید ؛ اگر ضمن حرکت ماشین همچنان روشن می مانند ، در اولین فرصت برای رفع مشکل اقدام کنید . ممکن است علت ساده ای مانند سوختن لامپ چراغ عقب و یا مشکلی جدی مانند ایرادی در سیستم انتقال سوخت پیش آمده باشد . تشخیص و رفع عیب یک مشکل جزئی به شما کمک می کند که از مشکلات بزرگتر و هزینه بر در این راه اجتناب کنید .
 

2- ریپ زدن

اگر خودرو شما به طور ناگهانی - موقع گاز دادن یا موارد مشابه -  گاهی ریپ می زند ، این مسئله نه تنها نشانه ی بروز یک عیب است ، بلکه ممکن است شما را در موقعیت خطرناکی قرار دهد . موتور ها طوری طراحی شده اند که به خصوص زمانی که بیش از همیشه به آنها احتیاج دارید ( مثلا در بزرگراه ) ، عملکرد قابل قبول و قابل اطمینانی داشته باشند ؛ علت این مشکل ممکن است کثیفی شمع ها یا گرفتگی فیلتر سوخت و یا مواردی کاملا متفاوت باشد .
 

 

3- بد استارت خوردن

 
 

شما ممکن است در اوایل صبح کمی خواب آلود باشید اما مسلماً خودروی شما این اجازه را ندارد ! اگر زمانی که به آن نیاز دارید استارت نمی خورد یا برای روشن شدن باید چندین بار استارت بزنید ، و یا اینکه استارت میخورد اما روشن نمی شود ، مطمئناً مشکلی وجود دارد ؛ علت این مشکل می تواند ضعیف بودن باطری ، نقصی در سیستم استارت و یا انواع مشکلات دیگر باشد .

 

 
4- سوخت نامناسب