دلیل بوی‌نامطبوع سیستم تهویه‌هوای‌خودرو و چند راه‌حل

دلیل بوی‌نامطبوع سیستم تهویه‌هوای‌خودرو و چند راه‌حل
بسیار اتفاق می افتد، زمانی که سیستم تهویه ی خودرو شروع به کار کردن می کند بوی نامطبوعی می دهد. اگر خودروی شما این مشکل را دارد سیستم تهویه را چک کنید که عاری از هرگونه کپک زدگی باشد و یا اینکه از فیلتر کابین جدید استفاده کنید.
به گزارش جام جم آنلاین از دنده6 ، زمانی که شما سیستم تهویه ی خودرو را روشن می کنید باید هوای مطبوعی وارد خودرو شود. این هوا باید عاری از هرگونه بوی نامطبوع باشد. اگر شما بوی عجیب و نامطبوعی را تشخیص دادید، نشانه ی وجود مشکل است. مشکل بستگی به بویی دارد که استنشاق می کنید.

 

دلایل بوی بد

 

اگر با روشن شدن سیستم تهویه خودرو بویی شبیه کپک بیاید، نشان دهنده ی رشد کپک در سیستم تهویه ی خودروی شما است. در واقع این مشکل در خودروها بسیار رایج است و زمانی اتفاق می افتد که می خواهید سیستم تهویه خودرو را فقط در حالت گردش هوای داخل خودرو استفاده می کنید و یا اینکه بعد از خاموش کردن کولر و A/C اجازه نمی دهید فن برای حدود یک یا دو دقیقه روشن بماند و سپس خودرو را خاموش کنید.

 

کپک می تواند در بسیاری از قسمت های سیستم تهویه خودرو رشد کند، اما بیشتر مواقع در قسمت اواپراتور و کندانسور رشد می کند. این قسمت ها نمدار و محصور هستند و بهترین شرایط را برای رشد باکتری ها دارند. اگرچه مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند ولی بوی نامطبوع آن آزاردهنده است.

 

چگونه از ایجاد بوی بد جلوگیری کنیم؟

 

راه های بسیاری وجود دارد که مشکل این بو برطرف شود، ولی بهترین کار این است که از به وجود آمدن این بو جلوگیری کنید. بهتر است همیشه سیستم تهویه خودرو را در بین حالت های ورود هوا از بیرون و گردش از داخل خودرو تغییر دهیم تا کمک کند که داخل قسمت تهویه مطبوع و کانال ها خشک شود. علاوه بر این، همیشه سعی کنید فن را بدون A/C برای حداقل ٢ دقیقه قبل از خاموش کردن خودرو روشن نگه دارید.( این کار کمک می کند تا سیستم تهویه خشک شود و از به وجود آمدن شرایط لازم و محیط مناسب برای رشد باکتری ها و کپک جلوگیری کند.). این مشکل می تواند با استفاده از اسپری یک اسپری ضدغفونی کننده همراه با هوایی که به قسمت زیر درب موتور مکیده می شود برطرف شود. همچنین می توانید از فوم هایی برای تمیز کردن سیستم تهویه استفاده کنید.( هر دو راه حل باید توسط افراد ماهر انجام شود.)

 

علت بعدی این است که فیلتر کابین احتیاج به تعویض دارد. فیلتر کابین دقیقاً همان وظیفه ای را دارد که فیلتر هوا در زیر درب موتور دارد، اما فیلتر کابین، وظیفه ی تصفیه کردن هوایی را دارد که وارد خودرو می شود. با گذشت زمان این فیلتر با خاک، گرد و غبار و دوده مسدود می شود. کپک ها می توانند در این محیط به خوبی رشد کنند. بعضی از این فیلترها در قسمت گلاو باکس داشبورد قرار دارند، تعویض این فیلتر بسیار زمان بر است.

 

 

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۱۵
جام جم آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۳۹۶
کد خبر : ۵,۳۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.