۵ نکته کلیدی برای عکاسی در سفر

۵ نکته کلیدی برای عکاسی در سفر
معمولا بهتر است محل‌هایی که رو به شرق هستند را در صبح عکاسی نمایید و محل‌هایی که رو به غرب هستند را در بعد از ظهر.
سفر برای اکتشاف و بازدید از سرزمین‌های جدید نیست، بلکه یافتن نگاه‌های نو و جدید است. (مارسل پروست رمان نویس فرانسوی) در این نوشته سعی میک‌نم که با نگاه جدید و تازه، عکاسی کردن در سفر را یاد بگیریم و شرح خواهیم داد که برای گرفتن عکس‌هایی جالب در یک سفر چه باید کرد. در ادامه این مطلب را به نقل از کوله‌پشتی بخوانید.
 
 
برای گرفتن عکس‌های قوی‌تر، رنگین‌تر، مهیج‌تر و امیدوارکننده‌تر و کشف ابعاد مختلف مهارت برای عکاسی حرفه‌ای همیشه و همه جا، نیاز به نگاهی تازه داریم.

در این نوشتار به پنج نکته که شما را در بهبود عکس‌های سفرتان کمک می‌نماید اشاره خواهم نمود.

۱. تاثیرگذاری عکس

 

عکسی خوب است که بیننده با دیدنش بی اختیار و از روی تعجب بگوید: وای!
کلید تاثیرگذاری بصری در ۴ چیز است: سادگی، رنگ، نور و عمق.

۱. ۱. سادگی: کم گوی و گزیده گو!

 

برای القای یک پیام واضح باشد. بخش‌های غیر ضروری را از عکس‌هایتان حذف نمایید و توجه بیننده را به سمت اساسی‌ترین اجزاء عکستان معطوف نمایید.

۱.۲. رنگ: عکس، یک موضوع اصلی دارد و یک رنگ اصلی

 

راه مورد علاقه من برای افزایش تاثیر پذیری عکس‌ها، پررنگ و زنده کردن رنگ‌ها است. باز تاکید می‌کنم، سادگی کلید تاثیر گذاری است. تنها بر روی یکی از سه رنگ اصلی تمرکز نمایید: قرمز، آبی یا زرد. این رنگ‌های غالب بهترین توازن را با رنگ‌های مکمل خود برقرار می‌نمایند: قرمز با سبز، آبی با نارنجی و زرد با بنفش.

نکته:

 

اول این از یک فیلتر پلاریزه استفاده نمایید.
دوم اینکه عکس تان را در طیف‌های متوسط تنظیم نمایید.

۱. ۳. نور: رمز عکس‌های برنده

 

استفاده خوب از نور رمز عکس‌های برنده است. استفاده موثر از نور روز می‌تواند رنگ‌های عکستان را نیز بهبود بخشد. ساعات ابتدایی بعد از طلوع آفتاب یا نور قبل از غروب – عکس بگیرید. عکاسان حرفه‌ای این زمان را ساعات جادوئی می‌نامند.

۱. ۴. عمق: خلق تصاویر سه بعدی

 

در عکس اجزایی که عمق را نشان می‌دهند بگنجانید تا عکس های دو بعدی را به سه بعدی تبدیل نمایید.
 
دنبال یک سری خطوط راهنما همانند یک دیوار، نرده یا جاده بگردید تا بیننده را به درون عکس بکشید. با عکاسی در ساعات جادوئی با ایجاد سایه‌های طویل‌تر شکل و بافت بهتری ایجاد نموده و به جدایی سوژه از زمینه کمک می‌نماید.

۲. تحقیق نمایید

 

هر چه بیشتر در مورد محل مورد عکاسی تحقیق نمایید عکس‌هایتان بهتر خواهد شد. قبل از بازدید از یک محل، دنبال مطالبی در مورد آنجا بگردید. بسیاری از شهرها و کشورها و مناطق توریستی دارای سایت یا دفاتر خاصی هستند که می‌توانند اطلاعات خوبی به همراه عکس‌هایی از مکان مورد نظر در اختیار شما قرار دهند. دفترچه‌های رنگی راهنمای مسافرین و کتاب‌های عکس مکان‌های مورد نظر دارای عکس های زیادی از آن منطقه خواهد بود. ضمنا می‌توانید با استفاده از چند کلمه کلیدی خاص، به جستجوی مطالب و عکس‌های منطقه مورد نظر در اینترنت بپردازید.

۳. منطقه را بگردید

 

قبل از گرفتن عکس، ۲-۳ ساعت در محل‌های اصلی مورد نظر بگردید. لیستی از نماهایی که باید عکاسی کنید تهیه نمایید و با استفاده از نقشه برنامه ریزی نمایید تا چگونه محل‌های مختلف را در بهترین شرایط نوری‌شان مجددا جهت عکاسی بازدید نمایید. معمولا بهتر است محل‌هایی که رو به شرق هستند را در صبح عکاسی نمایید و محل‌هایی که رو به غرب هستند را در بعد از ظهر.

۴. هویت عکس را مد نظر داشته باشید

 

مردم، موضوع مشترکی در تمامی عکس‌ها. با اضافه کردن یک یا دو نفر از مردم هر منطقه در عکس‌ها یک نقطه ارتباط قوی برای بیننده بوجود می‌آید، انگار که خودش را در آن محل احساس می‌کند. همچنین با این کار احساسی از اندازه اشیاء و اجزاء عکاسی شده برای بیننده بوجود می‌آید، مثلا با وجود چند نفر در محوطه یک بنای قدیمی یا پای یک آبشار بیننده بزرگی و ابعاد آنها را متوجه می‌شود.

ضمنا در این سفرها، فستیوال‌ها، کارناوال‌ها یا مراسمی که مردم در آن حضور دارند از دست ندهید، معمولا لباس‌های رنگارنگ یا محلی و آداب و رسوم هر منطقه مناظری خوشایند و جذاب را برای عکس شما فراهم می‌آورد.

۵. به دنبال تنوع باشید

 

تنوع بخش مهمی از زندگی و همچنین عکاسی است. تصور نمایید که عکس‌هایتان به عنوان یک گروه عکس چطور به نظر می‌رسند. سعی نمایید تا شیوه‌های مختلفی برای عکاسی انتخاب نمایید، مناظر زاویه باز را با تصاویر خاص دارای جزئیات دقیق ترکیب نمایید، عکس‌های روز را با شب و عکس‌های پرتره را با عکس‌های انتزاعی… خلاصه اصل تنوع را در نظر داشته باشید.

امیدواریم که این نوشتار مختصر به شما ایده جدیدی بدهد تا آن‌را در سفر بعدی خود تجربه نمایید. فقط آنچه را که پروست گفت به خاطر داشته باشید: تنها به دنبال مناظر جدید نباشید، بلکه دنبال نگاه‌های جدید برای دیدن باشید.

 

 

۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۲۲
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۲,۷۵۳
کد خبر : ۵,۲۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.