یک پیشنهاد فهرست هدیه و عیدی را تغییر دهیم

یک پیشنهاد فهرست هدیه و عیدی را تغییر دهیم
چه اشکالی دارد به اقوام و دوستان خود کپسول آتش نشانی هدیه دهیم؟ یا جعبه کمک های اولیه ،فشارسنج های خانگی، حتی یک شیشه عسل طبیعی یا گرده گل زنبور عسل که یکی از مفید ترین مواد غذایی دنیاست. شاید هم بخواهیم هدیه ارزان تری تهیه کنیم و مثلاً کیسه آبگرم عیدی دهیم، یا بسته ای از دمنوش های گیاهی مفید.
 روز گذشته برای دیدار با دوستی به دفترش رفته بودم. کنار میزش چند کپسول آتش نشانی بود؛ می گفت بعد از حادثه پلاسکو، به جای این که برای دوستانش هدایایی مانند گل و شیرینی ببرد، به آنها کپسول آتش نشانی هدیه می دهد.

صحبت مان گل انداخت و به اینجا رسید که می توانیم فرهنگ هدیه دادن و عیدی دادن هایمان را نیز اصلاح کنیم. 
شرینی، شکلات، گل، ظرف بلور، یک دست فنجان، ساعت دیواری، لباس، خودنویس، سررسید و نظایر این ها، هدایایی هستند که در فرهنگ ما جا افتاده اند و البته هر کدام شان نیز در جای خود بسیار ارزشمندند.
اما چه خوب است هدایایی که می دهیم را "هدفمند و سودمند" کنیم. وقتی یک ساعت دیواری یا یک بسته شکلات به کسی هدیه می دهیم، آیا واقعاً نیازی از او را برطرف کرده ایم یا صرفاً برای خالی نبودن عریضه، یکی از همین هدایای کلیشه ای را خریده و تقدیم کرده ایم؟

عید نوروز نزدیک است و بازار عیدی دادن ها نیز داغ خواهد شد. چه اشکالی دارد به اقوام و دوستان خود، که قریب به اتفاق شان در خانه، خودرو یا دفترشان کپسول آتش نشانی ندارند، یک کپسول هدیه دهیم؟ شاید همین عیدی ما، روزی چنان به کارشان بیاید که جان خود و خانواده شان را نجات دهد.

آیا خوب نیست چند جعبه کمک های اولیه یا وسایل داخلش بخریم و به عزیزان مان هدیه دهیم؟
فشارسنج های خانگی چطور؛ مخصوصاً برای افراد میانسال و کهنسال؟ ماساژور بدن هم می تواند عیدی خوبی باشد و حتی یک شیشه عسل طبیعی یا گرده گل زنبور عسل که یکی از مفید ترین مواد غذایی دنیاست. چه جالب خواهد بود اگر به یکی از بستگان رنجیر چرخ بدهیم.
شاید هم بخواهیم هدیه ارزان تری تهیه کنیم و مثلاً کیسه آبگرم عیدی دهیم. یا بسته ای از دمنوش های گیاهی مفید بخریم و به عزیزان مان بدهیم و لذت نوشیدن و چشیدن طعم طبیعت را بارها و بارها به آنان ارزانی کنیم.
کتاب یا اشتراک مجلاتی که مناسب سن و علاقه افراد باشد نیز پیشنهادهایی تکراری اما هنوز معتبر هستند.

بیایید از هم اکنون، به هدایا و عیدی هایی که می دهیم بیشتر فکر کنیم و برای مان مهم باشد پولی که در این راه خرج می کنیم ، در نهایت واقعاً به کار کسانی بیاید که دوست شان داریم.

 

 

۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۵۳
عصر ایران |
تعداد بازدید : ۶۸۵
کد خبر : ۵,۲۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.