نتایج پژوهش های تازه دانشمندان/ راز جوان ماندن را در تغذیه سالم و روش زندگی جستجو کنید

نتایج پژوهش های تازه دانشمندان/  راز جوان ماندن را در تغذیه سالم و روش زندگی جستجو کنید
کهولت و پیری امری اجتناب ناپذیر است و انسان با تمام تلاش هایی که در مسیر اعتلای دانش و فناوری به عمل آورده و با همه دستاوردهایی که طی این مسیر نصیب بشر شده ، هنوز نتوانسته است به راهکاری برای پیشگیری و یا توقف پیری دست یابد.

به گزارش پایگاه پزشکان بدون مرز ، نتایج پژوهش هایی که تا کنون دانشمندان علوم پزشکی و زیست درباره عواملی که می توانند در پیشگیری از عوارض پیری زود رس و احساس رضایت بیشتر فرد از زندگی خود ، تاثیر گذار باشد ، نحوه زیست یا روش زندگی انسان و تغذیه مناسب و سالم ، است .

 

پیشرفت دانش و فناوری روند شتابانی به خود گرفته و پژوهش های گسترده دانشمندان و دانش پژوهان هر روز دستاورد تازه ای برای بشر به ارمغان آورده اما با این حال هنوز راهکاری برای متوقف کردن پیری یافت نشده است .

 

تحقیقات نشان داده است که افرادی که در محیط های طبیعی و سرسبز زندگی می کنند و از منابع طبیعی سالم سود می برند ، طول عمر بیشتری نسبت به دیگران دارند اما در کنار این عوامل نکات کلیدی دیگری هستند که رعایت آنها باعث پیشگیری از پیری زود رس و افزایش عمر می شود .

 

به گفته متخصصان علوم پزشکی خواب به موقع و کنار گذاشتن عادت دیر خوابیدن یکی از عواملی است که می تواند به افزایش طول عمر انسان کمک کند و دیرخوابیدن خود یک عامل مهم در پیری زود رس است .

 

ورزش کردن پی در پی اما دستکم سی دقیقه در روز یکی از عواملی است که در طول عمر تاثیر به سزا دارد زیرا ورزش باعث می شود تا " هورمون کورتیزول " که تاثیر سوء بر تندرستی انسان دارد کاهش یابد و در مقابل هورمون های مفید مانندن " تستوسترون " افزایش یابد ، با ورزش مستمر می توان فشار خون بالا را نیز کنترل کرد.

 

دوری از مصرف قند و مواد قندی یکی از راههای موثر در پیشگیری از پیری زود رس و افزایش طول عمر انسان است مصرف زیاد قند نه تنها وزن بدن را افزایش می دهد بلکه باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت و آسیب پذیری های پوستی می شود.

 

ترک سیگار یکی از مهمترین عوامل در افزایش طول عمر و پیشگیری از پیری زود رس است و تحقیقات نشان داده افرادی که در 35 سالگی سیگار کشیدن را ترک می کنند در مقایسه با افرادی که به کشیدن سیگار ادامه می دهند بطور میانگین 8 سال بر طول عمرشان افزوده می شود.

 

دانشمندان نوشیدن آب به میزان لازم را یکی از راهکارهای اصلی در پیشگیری از پیری زود رس دانسته و تاکید کرده اند که با افزایش مصرف میزان آب می توان به کلید جوانی دست یافت ، مصرف آب همچنین برای حفظ رطوبت پوست و رساندن ماده مغذی لازم به پوست ، بسیار حائز اهمیت است کمبود آب باعث خشکی ، کشیدگی و پوسته ، پوسته شدن پوست می شود و ظاهر فرد را مسن تر از سن واقعی اش نشان می دهد .

 

دانشمندان و متخصصان علوم پزشکی افزون بر عوامل جسمی از تاثیر عوامل روحی بر افزایش طول عمر انسان نیز سخن به میان آورده و تاکید کرده اند کینه و خصومت باعث می شود که احساس فرسودگی به فرد دست دهد ونتایج پژوهش های گوناگونی که در رابطه با تاثیر عوامل روانی بر طول عمر ، انجام شده ، نشان داده است که خصومت و دشمنی با افراد و نبخشیدن اشتباهات و خطاهای دیگران باعث تشدید فعالیت های عصبی می شود و بر روی خواب و خوراک انسان تاثیرسوء برجای گذاشته و فرد را مدام دچار استرس که تحقیقات دانش پژوهان نشان داده یکی از مهمترین عوامل پیری زود رس و کوتاه شدن عمر است ، می کند.

 

منبع:http://www.bazneshaste.com/

 

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۱۹
صندوق |
تعداد بازدید : ۱,۵۲۰
کد خبر : ۵,۲۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.