گلوکسینا

گلوکسینا
نام رایج: گلوکسینا ، گل نوشیا نام علمی: Gloxinia speciosa نام خانواده: Gesneriaceae این جنس دارای ۲۰ گونه مختلف ازگیاهان علفی با ریشه های غده ای است. بومی برزیل است و ارتفاع آن به ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر و گسترش آن به ۳۰ سانتیمتر می رسد. گیاه گلوکسینیا تقریبا بدون ساقه با برگهای مستطیلی تخم مرغی، به رنگ سبز تیره و آبدار و مخملی، میباشد. گلهای این گیاه بنفش یا ارغوانی بوده و از اواسط بهار تا اواخر تابستان ظاهر می شوند.گلوکســینیا یا ســی نــین ژیا از گیاهان خــانــــواده ژسنــریاسه، اما لازم است بدانید گیاه بعد از تولید گل بسیار ضعیف میشود!در این مدت لازم است که این گیاه حداقل ۲ ماه استراحت کند

 

آبیاری:

استفاده از آب بدون املاح یا آب سماور (جوشیده )یا اب تصفیه شده حتما توصیه میشود.


خاک :

خاک مناسب برای این گیاه خاکیست که بتواند به راحتی رطوبت زیادی در خود نگهدارد با زه کشی بسیاربالا وبهترین خاک برای این گیاه میتواند مخلوط پیت ماس و شن باشد.سعی کنید از پیت ماس های مرغوب استفاده کنید.کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر ، هر هفته یکبار، از اوائل بهار تا زمان گل دهی، مصرف کرد.


دما و نور :

نکته جالب اینجاست که گلوکسینا عاشق واقعی نور است!مکانی با نور غیر مسقتیم بهترین مکان برای رشد این گیاه است .

همچنین دمای مناسب برای پرورش گلوکسینا دمایی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است.باید توجه داشت که گلدهی این گیاه رابطه مستقیمی با تعداد و کیفیت برگها دارد.پس حتما مواظب برگهای این گیاه باشید.هرچقدر تعداد برگها زیاد باشد تعداد و کیفیت گلهای تولیدی بالا خواهد بود پس حتما از کود های مکمل و یا برگ دهی در طول  دوره رشد استفاده کنید.


نکات آموزشی

بذر گلوکسینا بسیار ریز میباشد.بذر ها را کاشته و در محیط تاریک قرار دهید بعد از دو هفته بذر ها سبز خواهند شد  و به موقع به گلدان های استکانی و گلدان بزرگتر منتقل کرده تا در بهار سال بعد به گل بنشیند.

در روش قلمه گیری برگ‌دار اوایل تابستان ، برگها را با دقت ازگیاه جدا کنید. دمبرگها راباحفظ ۴ تا ۵ سانتیمتر از طول آن ، کوتاه کرده و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی باقطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. روی قلمه ها رابا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و آنها را دردمای ۲۰ درجه سانتیگراد و نورمناسب نگاه دارید ۴ تا ۶ هفته بعد ریشه دهی انجام می شود.

همچنین می توانید برگ را روی بافت نرم و صاف برگ برگردانید سپس برشهای تمیزی میان رگبرگهای اصلی ایجاد کنید سپس برگ را به حالت طبیعی برگردانید روی سطح خاک درسینی بذر بخوابانید و خاک را مرطوب کنید. روی سینی را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا ریشه دهی صورت بگیرد وآنگاه میتوانید گیاهچه را منتقل کنید.

 

 

 

برای کاشت بذر ، در اواسط بهار، بذرها را به طور پراکنده در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید .

سپس با پوشش پلاستیکی یا شیشه ای آن ار بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد نگاهداری کنید. پس از ۴ تا ۶ گیاهچه رشد میکنند. و بزرگ میشوند سپس هرجوانه را در گلدانی با قطر دهانه ۶ تا ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید دقت کنید که خاک همیشه مرطوب باشد و نور کافی به گیاه برسد.

برای کشت پیاز گلوکسینیا بهتر است پیاز را طوری در گلدان قرار دهیم که قسمت توخالی آن به طرف بالا قرار گیرد و در گلدان ۱۲ سانتیمتری  و روی آن را دو سانتیمتر خاک ریخته و با انگشت فشار دهیم. پس از مدتی جوانه گیاه از بالا و ریشه از پایین رشد می کند و این گلدانها در تابستان و پاییز همان سال گل می دهند.

 

رطوبت هوا؛

هوای اطراف این گیاه را به وسیله گیاهان سبز، بشقاب اسفنج و اسپری مرطوب نگهدارید.

گلوکسینیا به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت محیطی ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.


 مواظبت پس از اتمام گل دهی

آبیاری را پس از اتمام گل کمتر کنید و تغذیه یا کود مایع را قطع کنید و اجازه بدهید خاک گلدان کاملاً خشک شود. در این موقع آن را در حرارت ده درجه نگهداری کرده و در بهار پیاز را در کود تازه به طوری بکارید که سطح کود با سطح پیاز یکی باشد و قسمت خالی پیاز به طرف بالا قرار گیرد.

 

 

گلدان را در محل گرمی قرار داده و به ندرت آب دهید تا جوانه پیاز بالا بیاید. سپس طبق آنچه که گفته شد آن را پرورش دهید تا به گل بنشیند. هروقت کیسه بذری خشک شد جداش کنید. یک هفته بذارید در دمای اتاق روی یه کاغذ بعد هم بکارید.برای بذرگیری از گل گلوکسینا میتوانید بوسیله یک قلمو گرده هاروازپرچمها به ماده گی منتقل کنیدپس از چندروز کیسه ای بذر پرمیشه ویک ماه بذررا نمیچینیدپس از چیدن یک ماه درجای خشک نگهش دارید.

http://www.blog.kahroba-shop.ir/

 مطالب مرتبط:

 

 

۲ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱
کهربا |
تعداد بازدید : ۱,۰۱۰
کد خبر : ۵,۱۰۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید