نکاتی درباره باغبانی در فضای محدود خانه

نکاتی درباره باغبانی در فضای محدود خانه
اگر در یک فضای کوچک زندگی می کنید، این بدین معنی نیست که نتوانید باغبانی کنید. با یک برنامه ریزی خلاقانه می توانید یک باغ کوچک برای خود تهیه کنید.
در اینجا ایده های برای باغبانی وجود دارند که عبارتند از:

1. استفاده از گیاهان قد بلند و لاغر

 

گوجه فرنگی، بامبو، پیاز، سنبل، لوبیا و ... برای فضاهای کوچک ایده آل هستند، زیرا بخش عمده ای از رشد این گیاهان به سمت بالا است. گیاهان را در گلدان های لاغر بکارید و روی زمین یا روی میز قرار دهید و شاخ و برگ گیاهان را به سمت بالا هدایت کنید. و یا سعی کنید انواع درختان مرکبات در گلدان های کوچک بکارید که سبب ایجاد تنه های باریک و بلندی می شود که با برگ های انبوه پوشیده شده اند.2. استفاده از گیاهان کوچک و جمع و جور

 

بیشتر گیاهان خوراکی و دارویی برای فضاهای کوچک عالی هستند، زیرا آنها به طور کلی کوچک و جمع و جور رشد می کنند و به طور منظم نیز در پخت و پز استفاده می شوند.
ریحان، آویشن و گیاهان خوراکی کوچک دیگر، توت فرنگی و همچنین گیاهان بوته مانند و قد کوتاهی مانند خیار، لوبیا و ... مناسب برای کاشت و نگهداری در آشپزخانه های آفتابی است. 
گیاهان گوشتی آبدار (Succulent) ز آنجایی که این گیاهان به آرامی رشد می کنند و نگهداری کمی می خواهند، نیز برای فضاهای کوچک ایده آل هستند. 

 
3. ایجاد خلاقیت متناسب با فضا

 

به فضای خانه خود نگاهی کنید و راه های خلاقانه برای حداکثر استفاده از فضاهای خود داشته باشید. 
به عنوان مثال، گلدان های آویزانی با استفاده از بطری ها ، قوطی کنسرو، کوزه ها و ظروف بدون کاربرد درست کنید و یا گیاهان را به دیوار آویزان کنید. همچنین می توانید به ترتیب از دو نوع گیاه در گلدان استفاده کنید، یک گیاه قد بلند مانند گوجه فرنگی لاغر و در همان گلدان ریحان های پر پشت داشته باشید که گلدان را پر کند. هر دو گیاهان می توانند در کنار هم رشد کنند و از آنجایی که گیاهان همدم هستند می توانند در عطر و طعم و پتانسیل رشد، به یکدیگر کمک کنند. 

 
4. بالا بردن گیاهان

 

شما ممکن است فضای کافی روی زمین یا دیوار نداشته باشید، در چنین حالتی می توانید گیاهان خود را از سقف آویزان کنید. بسیاری از گیاهان به خوبی می توانند در شرایط آویزان شدن بمانند ولی ممکن است به آبیاری مکرر بیشتری نیاز پیدا کنند. گیاهان را در بالای کتابخانه نگهداری کنید تا زمانی که به اندازه کافی به آنها نور برسد. گلدان های مخصوص این کارها در بازا موجود هستند که برای رشد گیاهان به صورت عمودی طراحی شده اند. و همچنیتن می توانید دیواری از انواع برگ های سالاد خود داشته باشد. 

 
5.آویختن گیاهان

 

فراموش نکنید که ممکن است فضایی در خارج از خانه خود داشته باشید. می توانید در روی طاقچه پنجره و یا نرده بالکن نیز گیاهلان خود را نگهداری کنید. اگر شما هر گونه فضاهای خارجی دارید، سعی کنید ناودان های قدیمی را وصل کنید و آهان را با گیاهانی با ریشه های کم عمق پر کنید.

بنابراین اگر فضای شما کوچک است و به کاشت و نگهداری گل و گیاه علاقه دارید، نا امید نشوید. کمی برنامه ریزی خلاقانه باعث ایجاد یک فضای سبز در خانه شما می شود.

 

منبع:http://golkhouneh.mihanblog.com/


۲۶ دی ۱۳۹۵ ۱۱:۲۹
تعداد بازدید : ۲,۳۱۷
کد خبر : ۵,۰۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.