گیاهخواری و افزایش طول عمر!

گیاهخواری و افزایش طول عمر!
با توجه به گرایش روزافزون به رژیم‌های گیاهخواری و ارتباط احتمالی بین این دسته از رژیم‌ها و کاهش خطر مرگ‌ومیر، این موضوع بسیار مهم جلوه می‌کند و بازار داغی را بین محققین به خود اختصاص داده است.
بر اساس مطالعات اخیر نشان داده شده رژیم گیاهخواری سبب کاهش مرگ و میر و کاهش خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله فشار خون بالا، نشانگان متابولیک، دیابت و بیماری ایسکمیک قلبی خواهد شد.

در همین راستا پژوهشگران مطالعه‌ای را طراحی و 73308 زن و مرد را طی 6 سال مورد مطالعه قرار داده و تمامی علل مرگ ومیر در این افراد را بررسی کردند. به همین جهت پرسشنامه‌ای را طراحی و به بررسی عادات غذایی شرکت کنندگان پرداختند و آنها را به 5 گروه دسته‌بندی کردند: غیرگیاهخوار، نیمه‌گیاهخوار، گیاهخوارانpesco (که غذاهای دریایی نیز استفاده می‌کردند) ،گیاخواران-لاکتو-اوو (که لبنیات وتخم‌مرغ استفاده می‌کردند)، گیاخواران مطلق.

در بررسی نهایی مشاهده شد گروه گیاهخوار افرادی بودند با خصوصیاتی شامل، طول عمر بیشتر، بسیار باسوادتر، تمایل بیشتر به ازدواج، تمایل کمتر به مصرف الکل یا سیگار، تمایل بیشتر به ورزش و اندام مناسب‌تر.
 
 برخی از شواهد نشان می‌دهند که الگوی‌های رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است سبب کاهش مرگ ومیر شود ولیکن این امر هنوز کاملا به تایید نرسیده است.

 


به طور متوسط در طول 6 سال این مطالعه 2570 مورد مرگ ومیر در میان شرکت کنندگان گزارش شد که به طور کلی 6 مرگ در هر 1000 نفر در طول هرسال بود.

نتایج نشان دادند که نسبت مرگ ومیر در میان گیاهخوران نسبت به غیرگیاهخوران 12 درصد کمتر بود.

این ارتباط در گروه مردان مشهودتر بود و کاهش معنی‌داری در مرگ ومیر ناشی از بیماری قلبی و بیماری‌های ایسکمیک قلبی در گروه گیاهخواران مرد نسبت به غیرگیاهخواران مشاهده شد، ولیکن در بین زنان کاهش معناداری گزارش نشد.

بررسی‌ها نشان دادند که مرگ ومیر در بین تمامی انواع گیاهخوارن نسبت به غیرگیاهخواران کمتر بوده است.

نکته عملی: علی‌رغم تمامی موارد مثبتی که پیرامون رژیم‌های گیاهخواری بیان شد، باز هم نگرانی‌هایی در مورد کمبود ریزمغذی‌ها در این افراد به چشم می‌خورد، لذا در صورتی که شما گیاهخوار هستید یا تصمیم گرفته‌اید که برنامه گیاهخواری را الگوی خود قرار دهید پیشنهاد می‌کنیم جهت داشتن یک برنامه غذایی متنوع و متعادل، مشاوره را در یک مرکز تغذیه و رژیم درمانی در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید.

منبع: شفا آنلاین
۲۶ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۵۷
سایت الودکتر |
تعداد بازدید : ۶۹۳
کد خبر : ۵,۰۱۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.