بررسی جایگاه بازنشستگان در خانواده و جامعه / وقتی جایی برای من نیست!

بررسی جایگاه بازنشستگان در خانواده و جامعه / وقتی جایی برای من نیست!
گذر عمر و رسیدن به مرحله پیری و بازنشسته شدن یکی از مراحل پیش روی همه ما است که در سال های آتی رقم خواهد خورد، براستی جایگاه ما با کوله باری تجربه و تلاش در جامعه و خانواده موقع بازنشستگی چگونه است؟
به گزارش ایرنا، در بررسی اجمالی از بسیاری کشورهای توسعه یافته می توان بخوبی جایگاه و نقش اثر گذر افراد بازنشسته در هر کسوت و شغلی را دریافت و جایگاه واقعی آنان در خانواده و جامعه را شاهد بود.

 

در بیشتر کشورهای توسعه یافته افراد بازنشسته با توجه به تامین شرایط مالی، برخورداری از چتر حمایتی دولت از هر نظر اوقات فراغت خود را به گشت و گذار و سفرهای خارجی و داخلی سپری می کنند و از اوقات باقی مانده عمر به بهترین نحو برای تفریح و سرگرمی، ورزش بهره می برند.

 

کما اینکه در بین گردشگران خارجی در سفر به کشورمان بسیاری از افراد کهنسال را مشاهده می کنیم که برای دیدن بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری با فراهم بودن شرایط مناسب مالی که در زمان بازنشستگی دارند، مبادرت به سفر و کسب تجربه های جدید می کنند.

 

حال آنکه در اسلام بعنوان یک دین کامل و نمونه جایگاه افراد بازنشسته بسیار والا و بلند مرتبه است و افراد بازنشسته و ریش سفید بعنوان یک فرد که دارای منزلت بسیار والایی است و در آیات و روایات متعدد بر تکریم و احترام آنها تاکید موکد شده است.

 

اما این روزها آنچه در واقعیت دنیای موجود کشور خودمان شاهد هستیم بی مهری ها و جفاهایی است که در حق افراد کهنسال و بازنشسته می شود زیرا این افراد بدلیل نداشتن جایگاه مناسب در خانواده و جامعه در بسیاری مواقع طرد شده و فراموش می شوند.

 

یکی از افراد بازنشسته در استان ایلام معتقد است: بازنشستگی پایان راه نیست و او سه سال است که به صورت پاره وقت دوباره به فعالیت کاریش ادامه می دهد.
نادر احمدی نیا اظهار کرد: حقوق بازنشستگی جوابگوی نیازهای اقتصادی خانواده را نمی داد به همین دلیل مجبورم که به صورت موقت همچنان بعنوان راننده فعالیت کنم.
وی نبود جایگاه مناسب برای حضور بازنشستگان در سطح جامعه، کمی حقوق و دستمزد افراد بازنشسته، عدم پوشش بیمه ای کامل هزینه های درمانی، نداشتن منزلت و جایگاه در جامعه بعنوان فرد که 30 سال در خدمت نظام فعالیت داشته را از جمله مشکلات این قشر برشمرد.

 

احمدی نیا افزود: این در حالیست که در خانواده نیز دیگر به فرد بازنشسته بعنوان همان نان آور فعال همیشگی برخورد نمی شود و فرد جایگاه و منزلت واقعی را در برخی خانواده ها از دست می دهد.

 

یکی دیگر از افراد بازنشسته گفت: اکنون هزینه های سرسام آور خانواده نظیر تحصیل فرزندان، ازدواج و مسکن آنان، هزینه های درمانی نگرانی در بین افراد بازشنسته را بیشتر می کند.

 

محمد بهادری اظهار کرد: 2 ماه است که بازنشسته شده و در بدر بدنبال کار می گردد زیرا حقوقش توان تامین هزینه های زندگی اش را ندارد.
وی افزود: در این مدت، از نظر روحی و روانی بسیار آشفته و کمی تند خو شده به گونه ای که مرتب اطرافیانم این مساله را به من گوشزد می کنند.
وی توضیح داد: از اینکه بعنوان فردی بیکار در جامعه زندگی کنم سر خورده و نگرانم زیرا 30 سال هر روز صبح اول وقت سر کار می رفتم و بعنوان فردی صاحب شغل در جامعه دارای شخصیت و موقعیت اجتماعی بودم اما آن جایگاه را اکنون در بازنشستگی از دست داده ام.

 

بهادری گفت: بسیار نگرانم که ادامه همین روند مرا دچار افسردگی کند و این مساله مرا رنج می دهد.
یک کارشناس مسائل اجتماعی و خانواده در این خصوص گفت: افراد بازنشسته بعنوان افرادی که دارای تجربه، مهارت و تخصص هستند همواره هم از نظر سنی و هم توان تجربی باید دارای شان و منزلت ویژه ای باشند.

 

مریم رضایی منش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دوران بازنشستگی در کشور ما مقارن با دوران سن ازدواج بچه ها و افزایش هزینه های زندگی است و همین مساله با توجه به میزان حقوق و دستمزد یک فرد بازنشسته موجب مشکلات مالی عدیده ای برای این افراد می شود.
وی افزود: سن شروع تحصیلات دانشگاهی، ازدواج، تامین هزینه های زندگی فرزندان، افزایش هزینه های خود بازنشسته با توجه به مشکلات جسمی و ناراحتی هایی که ممکن است دچار شود موجب افزایش سرسام آور هزینه ها به خانواده و فرد می شود.
وی توضیح داد: بسیاری از افراد بازنشسته را در اطراف خود می شناسیم که بدنبال ایجاد کسب و کار و یافتن شغلی برای تامین هزینه های زندگی خانواده پس از فراغت از کار و بازنشستگی هستند و به اصطلاح بازنشستگی آنان فرصتی برای جستجو یک شغل جدید محسوب می شود.
رضایی منش گفت: آسان ترین شغل برای این افراد فعالیت در آژانس ها، رانندگی، راه اندازی کسب و کار خرد و حضور در بازار و صنوف حتی بدون جواز است که در بسیاری مواقع نظم اقتصادی بازار و کسبه را بر هم می زند.

 

وی اظهار کرد: به هر حال یک فرد بازنشسته با توجه به هزینه هایی که دارد ناچار است که همچنان به فعالیت خود ادامه دهد، زیرا نمی تواند شاهد مشکلات متعدد خانواده و فرزندان خود باشد.

راهکار ارتقای منزلت بازنشستگان

 

این کارشناس مسائل خانواده افزود: برخی از خانواده ها آنچنان که باید و شاید شان و منزلت افراد بازنشسته را تکریم نمی کنند و با آنها بعنوان یک فرد ناتوان و بیکار که دیگر قادر به انجام هیچ کاری نیست برخورد می کنند و همین مسائل موجب کاهش منزلت این افراد در خانواده ها می شود.
رضایی منش گفت: باید دست اندر کاران مسائل اجتماعی برای افزایش منزلت بازنشستگان بدنبال راهکاها و برنامه های ویژه و متناسب با سن و نیاز این افراد باشند.

** راه اندازی مکان های ویژه بازنشستگان

 

وی راه اندازی پارک ها، بوستان ها، خانه های امید، فراهم کردن تسهیلات مناسب برای استفاده از مکان های ورزشی، فرهنگی را از نیازهای اساسی افراد بازنشسته در جامعه برشمرد و تاکید کرد: باید این مکان ها با در نظر گرفتن شرایط جسمی و توانایی افراد فراهم شود.
رضایی منش یادآور شد: افراد بازنشسته وقتی دیگر همسالان خود و سایر بازنشستگان را ببینند و از شرایط و مسکلات آنان آگاهی داشته باشند به نوعی کمتر دچار سرخوردگی می شوند زیرا شرایط همدیگر را مشابه می بینند و همین مساله نوعی امید در آنها زنده می کنند که تنها خود فرد دارای آن شرایط خاص نیست.
وی اظهار کرد: با توجه به مشکلات جسمی که معمولا افراد سالمند با آن مواجه می شوند باید شرایطی از نظر درمانی فراهم شود تا این افراد بتوانند متحمل هزینه های زیاد نشوند.
وی فراهم شدن تسهیلات رفاهی و بهره مندی از تسهیلات قرض الحسنه برای تامین هزینه های جانبی سالمندان نیز یکی دیگر از راهکارهای کاهش مشکلات این قشر در جامعه اعلام کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که دست اندرکاران شرایطی را فراهم کنند تا افراد بازنشسته و کهنسال با توجه به در پیش بودن موجی بازنشستگی در سال های آتی بدلیل هرم جمعیتی کشور، این افراد با امید بیشتر به زندگی و برخورداری از شرایط مناسب نگران آینده خود نباشند.

 

مسئول کانون بازنشستگان ایلام نیز گفت: اکنون حدود 970 نفر بازنشسته عضو این کانون هستند و همه ساله با همکاری استانداری و دستگاه های اجرایی از بازنشستگان در روز ششم مهر که روز بازنشستگان و تکریم آنان است، تقدیر می شود.

 

علی نوروزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بدنبال راه اندازی خانه امید برای بازنشستگان در این استان هستیم تا بتوانیم زمینه ای برای حضور آنان در کنار هم در طول روز فراهم کنیم تا از امکانات فرهنگی، هنری، ورزشی بهره مند شوند.

 

وی عمده ترین مشکلات بازنشستگان را برخوردار نبودن از جایگاه واقعی بعنوان یک فرد صاحب تجربه و مهارت در جامعه اعلام کرد.
نوروزی کمی دستمزد بازنشستگان، افزایش هزینه های درمانی، عدم برخورداری از تسهیلات رفاهی و قرض الحسنه را از جمله مشکلات بازنشستگان دانست.
وی ابراز امیدواری کرد که شان و منزلت بازنشستگان در جامعه و خانواده ارتقا یابد و این افراد بعنوان افرادی که روزی دارای توان و موقعیت اجتماعی بوده اند، همچنان از کرامت و منزلت برخوردار باشند..

 

خبرنگار: ناهید ابراهیمی**انتشار دهنده: مجید سلیمانی
http://www8.irna.ir/fa/News/82245643/

۱۳ دی ۱۳۹۵ ۱۳:۱۱
تعداد بازدید : ۴۰۴
کد خبر : ۴,۸۶۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.