چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟

چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
جالب است بدانید که پیدا کردن یک سنگ چخماق در طبیعت کار چندان سختی نیست تنها باید یک سری نکات اولیه در مورد مکان سنگ‌های چخماق بدانید.
اگر زیاد به کمپ می‌روید پس مطمئنا تا کنون نیاز وجود وسیله‌ای برای روشن کردن آتش را حس کرده‌اید. یکی از ابزار مفیدی که در روشن کردن آتش شما را یاری خواهد کرد سنگ چخماق است. این مقاله را به نقل از کجارو بخوانید تا روش‌های مختلف شناسایی سنگ چخماق را بررسی کنیم.
 

سنگ چخماق، نوعی سنگ رسوبی است که فایده‌های بسیاری دارد. زمانی از این سنگ برای شکل دادن به ابزارهای اولیه و ساخت ابزاری همانند چاقو و نیزه استفاده می‌شد. از سنگ چخماق برای تولید جرقه و روشن کردن آتش نیز استفاده می‌شود. این سنگ هنگامی که با یک فلز سخت‌تر از خود برخورد می‌کند، جرقه تولید می‌کند.

دانستن اینکه چگونه یک سنگ چخماق پیدا کنید، می‌تواند در کمپ‌های گردشگری بسیار به کمک شما بیاید. جالب است بدانید که پیدا کردن یک سنگ چخماق در طبیعت کار چندان سختی نیست تنها باید یک سری نکات اولیه در مورد مکان سنگ‌های چخماق بدانید.
 
پیدا کردن سنگ چخماق

 

برای یافتن سنگ چخماق در ابتدا باید اطلاعاتی را از مکانی که در آن حضور دارید در اختیار داشته باشید. سپس باید اطلاعات اولیه در مورد مکان‌های که می‌توان در آن چخماق پیدا کرد را نیز بدانید. اگر این موارد با یکدیگر همخوانی داشتند، احتمال اینکه بتوانید در مکانی که حضور دارید یک سنگ چخماق پیدا کنید بسیار بالاست.

مناطق نزدیک دریا را جست و جو کنید

 

اگر در نقطه‌ای حضور دارید که نزدیکی دریا است، احتما اینکه بتوانید یک چخماق پیدا کنید بسیار زیاد است. سنگ چخماق در زمره سنگ‌های رسوبی سخت قرار می‌گیرد که مقاومتشان در برابر آب بسیار بالاست. در نتیجه این سنگ برخلاف بسیاری از سنگ‌ها در نتیجه مجاور آب بودن به‌راحتی حل نمی‌شود. در بعضی از مناطق نزدیک آب، سنگ‌های چخماق به وفور در نزدیکی آب مشاهده می‌شوند.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
- شما می‌توانید برای یافتن سنگ چخماق، لبه سواحل یا کنار رودخانه‌ها را بگردید. معمولا سنگ‌های چخماق، سنگ‌هایی هستند که در نزدیکی آب میان سنگ‌هایی هستند که در حال حل شدن و رسوب کردن هستند ولی خودشان به‌دلیل مقاومت در برابر آب و ترکیبات شیمیایی دیگر سالم هستند.
- مناطقی را جست و جو کنید که در آن تنوع سنگ‌ها بسیار زیاد است. جالب است بدانید که سنگ‌های چخماق را حتی می‌توانید در بعضی از مناطقی که در آنجا ساخت و ساز انجام می‌شود یا حتی کنار جاده‌ها بیابید چراکه هنگام استخراج سنگ‌های مختلف، احتمال اینکه سنگ چخماق هم به خشکی آورده شود بسیار است.

تاریخچه منطقه‌ای که در آن حضور دارید را بدانید

 

اگر در منطقه‌ای حضور دارید که زمانی محل زندگی قبایل محلی بسیار قدیمی بوده است، شانس پیدا کردن چخماق در آنجا بسیار بالاست.

- سنگ چخماق یک وسیله بسیار ایده‌آل برای ساخت ابزار و سلاح بوده است. چخماق سنگی است که در گذشته نوک آن را تیز می‌کرده‌اند و با آن سلاح‌هایی را شکل می‌دادند که شاید از سلاح‌های فلزی هم تیزتر بوده‌اند. اگر در یک مکان قدیمی سنگی با گوشه بسیار تیز یافتید، به احتمال بسیار زیاد این سنگ یک چخماق است.

سنگ‌های بزرگتر را هم بررسی کنید

 

بعضی اوقات سنگ‌های چخماق در قطعه بزرگی از سنگ‌های گچ یا آهک نیز یافت می‌شوند. در نتیجه هنگامی که در مکانی به دنبال تکه‌های کوچک سنگ چخماق می‌گردید، حتما سنگ‌های بزرگتر را هم بررسی کنید.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
- به دنبال تغییر رنگ در سنگ‌های بزرگتر بگردید. سنگ‌های چخماق معمولا رنگ تیره‌تری نسبت به سنگ‌های گچ و آهک دارند. اگر چنین موردی را مشاهده کردید حتما سنگ بزرگتر را با یک چکش خرد کنید. اگر در حین خرد کردن سنگ جرقه‌ای را مشاهده کردید، احتمال اینکه در قطعه سنگ‌های خرد شده چخماق پیدا کنید بسیار بالاست.

ویژگی‌های اصلی چخماق را بشناسید

 

هنگامی که به‌وسیله روش‌های بالا سنگی را یافتید و مشکوک شدید که آیا این سنگ چخماق است یا خیر، با استفاده از روش‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم می‌توانید شک خود را به یقین تبدیل کنید.

رنگ سنگ را بررسی کنید

 

سنگ چخماق معمولا مشکی یا خاکستری تیره است. اگر سنگ چخماقی که پیدا کرده‌اید توسط سنگ‌های دیگری محاصره شده باشد، ممکن است تا لایه رسوبی از سنگ‌های مجاور بر روی چخماق نشسته باشد و به درستی نتوانید رنگ آن را تشخیص دهید. پس حتما این نکته را قبل از بررسی رنگ مد نظر قرار دهید.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
به یک سنگ اکتفا نکنید

 

سعی کنید هنگامی که به دنبال چخماق هستید، تنها به یک سنگ اکتفا نکنید و چند سنگ مختلف با اشکال مختلف را انتخاب کنید. سنگ‌های چخماق در بسیاری از مواقع با رسوبات یا سنگ‌های دیگر ترکیب می‌شوند و به همین دلیل تمام مشخصه‌هایی که مطرح می‌شوند را در خود ندارند. به همین دلیل همیشه چند سنگ مختلف با شکل‌های متفاوت را گزینش کنید و سپس از بین آن‌ها مشخصات اصلی چخماق را بررسی کنید.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
بر روی سنگ به دنبال سطوح براق بگردید

 

سنگ چخماق در بعضی اوقات یک سطح براق و شیشه‌ای را از خود نشان می‌دهد. اگر سنگ شکسته باشد، مشاهده سطح براق سخت‌تر می‌شود اما در هر صورت در ابتدا سنگ را کاملا تمیز کنید و سپس به دنبال سطوح براق بر روی آن بگردید.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
سختی سنگ را بسنجید

 

اگر یک بطری شیشه‌ای در اختیار دارید، سعی کنید تا با یکی از زاویه‌های تیز سنگ بر روی بطری خراش ایجاد کنید. اگر سنگ تا حدی سخت بود که بتواند بر روی شیشه خراش ایجاد کند، سنگی که یافته‌اید به اندازه چخماق سخت است.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
- هنگام خراش ایجاد کردن بر روی شیشه نهایت احتیاط را به خرج دهید و سعی کنید از دستکش استفاده کنید.

با استفاده از چاقویی که جنسش از فولاد کربن است، بر روی سنگ خراش ایجاد کنید

 

چاقویی از جنش فولاد کربن را محکم و سریع بر روی سنگ بکشید. اگر پس از اینکه چند بار این کار را تکرار کردید جرقه مشاهده کردید، پس به احتمال بسیار زیاد شما یک سنگ چخماق در اختیار دارید.
 
چگونه در کمپ سنگ چخماق پیدا کنیم؟
 
- سعی کنید چاقو را بر روی یکی از سطوح تیز سنگ بکشید.

 

- مطمئن باشید که سنگی که یافته‌اید کاملا خشک است. اگر سنگ تر باشد، کشیدن چاقو بر روی آن هیچوقت جرقه تولید نمی‌کند.
- این نکته را هم مد نظر داشته باشید که سنگ‌های دیگری از جمله کوارتز هم هنگام مقابله با چاقوی فولادی جرقه تولید می‌کنند. پس اگر صرفا به دنبال سنگی می‌گردید که بتواند جرقه تولید کند یا اینکه با استفاده از آن آتش روشن کنید، چند سنگ دیگر هم قادرند تا این کار را برای شما انجام دهند.
۱۱ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۳۳
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۱۰,۶۰۸
کد خبر : ۴,۸۰۸

نظرات بینندگان

سلمان
۱۳۹۶/۱۱/۲۹
5
6
28

مفید بود ممنون.حیفم اومد مطلب به این مفیدی رو بخونم و امتیاز ندهم.

مهدی
۱۳۹۶/۱۲/۰۶
5
6
18

عالی بود ، ممنونم ازتون


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.