زعفران
زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می‌روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایم به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه (تابستان) بارندگی یا آبیاری برای آن مضر است بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست.
اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است. با این وجود در برخی از روستاهای بیرجند و قائن در زیر سایه بوته‌های زرشک و درختان بادام که در تابستان کمتر آبیاری می‌شوند کاشته می‌شود. حداکثر دمای این گیاه بین 40 تا 35 درجه سانتیگراد و در ارتفاع بین 1300 تا 2300 متر از سطح دریا عملکرد خوبی را نشان داده است.
پیاز زعفران  را شما میتوانید در گلدان ، باغچه و پشت بام نیز گشت نماید

 

وسایل لازم جهت کاشت پیاز در گلدان :

 

1-  گلدان سفال گرد یا مستطیل به عمق 25 تا 30 سانتی متر
2- خاک (برای تهیه خاک مرغوب میتوانید از مخلوط 40%خاک رس+40% ماسه +20% کود حیوانی پوسیده شده گاوی یا کود ورمی کومپست استفاده کنید)
3- پیاز زعفران به مقدار نیاز (برای هر 20 سانتیمتر مربع به تعداد 6 تا 7 عدد) مثلا برای یک گلدان به دهانه 20 تا 25 سانتیمتری 6 تا 7 عدد پیاز میتوانید بکارید ، برای گلدانهای مستطیل مثلا یک متری5 قسمت که هر قسمت 7 عدد ، جمعا 35 عدد پیاز لازم دارید
به طور متوسط هر کیلو پیاز زعفران 130 – 150 عدد می باشد.
واسه هر متر مربع  بطور متوسط 800گرم تا 1000 گرم پیاز کاشت میشود
4- مقداری سنگ ریزه

 

روش کاشــت :

 

ابتدا کف گلدان را چند سوراخ کرده تا زهکش خوبی داشته باشیم و بعد 2 سانتی متر سنگ ریزه کف گلدان ریخته و بعد خاکی که تهیه و آماده کرده ایم کمی میریزیم و بعد پیازها را رو به بالا کنار هم چیده و رویش را با خاک می پوشانیم دقت نمایید روی پیازها باید 15 تا 20 سانتیمتر خاک بریزید و گلدان را به محیط خنک و کم نور منتقل کنید ، دقت کنید در این زمان آبیاری به هیچ وجه نبایدصورت گیرد چون باعث خراب شدن پیاز می شود . دراواسط  مهر ماه گلدان را آب داده و آنقدر آب بریزید تا از کف گلدان خارج شود  و گلدان را نیز به محل پر نور منتقل می کنید ، میتوانید گلدان را در تراس یا باغچه قرار دهید و بعداز دو روز پس از اولین آبیاری با یک چنگال خاک روی گلدان را ناخنک بزنید تا لایه سفت شده روی گلدان را از بین ببرید (سله شکنی) .
در اوایل آبان ماه شاهد سبز شدن پیازها و ظهور گلها خواهید بود توجه کنید هر 10 روز یک بار تا پایان اردیبهشت به گلدان آب دهید و بعد تا مهر سال بعد به  گلدان آب ندهید و گلدان را به محل کم نور و خنک منتقل کنید. فصل کاشت زعفران از اوایل خرداد تا اواسط مهرماه می باشد.
در برابر سرما مقاومت دارد و در مناطق معتدل مثل تهران نیز می‌شود پیاز آن راکاشت. پنج تا شش سال احتیاج به جابه جایی ندارد. پیاز زعفران گل‌هایش در اوایل آبانماه قبل ازمحصول دهی و اوایل آذرماه پایان محصول دهی می‌روید.
خانواده‌ها در مناطق نیمه گرمسیر می‌توانند در شهر‌ها و روستا در باغچه یا درگلدان‌های سفالی در اطراف حیاط و یا در

گلدان‌های سفالی در سطح پشت بام و تراس یا بالکن روباز به طریقه ذکر شده نسبت به کاشت اقدام نمایند. این ایده یا بهتر بگویم تجربه، می‌توان گفت از نظر کارآفرینی می‌تواند مفید واقع شودو درآمدزا باشد و مورد مصرف خانواده نیز قرار بگیرد.

آبیاری:

 

به آب زیاد احتیاج ندارد، در فاصله دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید بعداز پایان عمر برگ‌هایش، آبیاری
را قطع کنید.

 

خاک:

 

خاکبرگ، ماسه و خاک باغچه را با هم مخلوط کنید، دراین ترکیب بهتر است از ماسه بیشتری
استفاده شود.

 

کود:

 

موقعی که عمر گل‌هایش به پایان رسید هر هفته با کودهای تقویتی آن را تقویت کنید، زمانی که
برگ‌هایش خشک شد دیگر به آن کود ندهید.

 

تکثیر:

 

هرچند سال یک بار پیاز‌ها را از خاک خارج نموده و با جدا نمودن و کاشت مجدد پیازچه‌ها تکثیرش
کنید.

 

مراقبتهای لازم:

 

نور: آفتابدوست است و دوستدار نور کامل می‌باشد.
گرما: دوستدارگرمای متوسط است، گرما به باز شدن شکوفه‌هایش کمک می‌کند.

 منابع:
http://www.shabkhiz.org/Article.aspx?id=1000027
http://green-group-ghohestan.persianblog.ir/post/4/

۷ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۰۴
تعداد بازدید : ۹۵۵
کد خبر : ۴,۷۸۲

نظرات بینندگان

محمدعلی خاجی
۱۳۹۷/۰۲/۲۰
4
0
0

سلام،درکیلان دماوند زندگی میکنم وسه سال است پیاز زعفران کاشته ام ویکبارهم زعفران داده ،لطف کنید نوع کودی که لازم است داده شودرااعلام فرمایید.متشکرم


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید