استاد غلامحسین امیر خانی

استاد غلامحسین امیر خانی
مروری کوتاه بر زندگی‌نامه استاد غلامحسین امیرخانی

 
«وقتی که در راه فرهنگ و هنر قدم برمی‌داریم، توفیقی بسیار ارجمند است؛ البته توفیق اصلی در این راه آن است که در هر قدمی که باشی در مسیر سلوک قرار گیری و گام برداری.»

این سخن از مرد بزرگ فرهنگ و هنر کشور استاد بزرگ خوشنویسی، غلامحسین امیرخانی است؛ مردی که سال 1318 و شهر طالقان، افتخار همراهی نامش را در خاطراتشان به یادگار ثبت و ضبط کرده‌اند.
از کودکی عاشق نوشتن بود. چهار سال بیشتر نداشت که خواندن و نوشتن را به خوبی می‌دانست و هر وقت که قلم و کاغذی برای نوشتن پیدا نمی‌کرد، روی تخته و دیوار و با گچ و امثال آن خود را سرگرم می‌کرد.

پدرش رستم امیرخانی، معلم بود. زمانی که غلامحسین پنج‌ساله بود، خانواده امیرخانی به تهران آمدند و پس از اقامت یک‌ساله در تهران، به یکی از روستاهای اطراف قزوین و سپس به طالقان عزیمت کردند. غلامحسین، کلاس اول دبستان را در زادگاهش گذراند و سال‌های بعد دوره ابتدایی را در خیابان ظهیرالاسلام تهران، مدرسه مسعودسعد به پایان رساند. بعد از آن به صورت شبانه ادامه تحصیل داد.

در سال 1344 زمانی که انجمن خوشنویسان ایران تأسیس شد، از اعضای هیئت موسس آن بود و از همان دوران به عنوان مدرس در این انجمن به تعلیم خوشنویسی مشغول شد. در مدت‌زمانی کمتر از یک دهه در سال 1353 موفق به دریافت درجه استادی خوشنویسی از انجمن خوشنویسان ایران شد. 1358 به درجه «استاد ارشد» نائل شد. در همین سال ریاست شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران را نیز برعهده گرفت.

از سن 20سالگی، خوشنویسی را به طور جدی در محضر استاد «سیدحسین میرخانی» پی گرفت و نام خود را در کتیبه هنر خوشنویسی، جاودانه کرد. امیرخانی درباره آن دوران این‌گونه می‌گوید:
«در سال 1338 به صورت حرفه‌ای به سمت خوشنویسی گرایش پیدا کردم و با انجمن خوشنویسان ایران و مرحوم «استاد سیدحسین میرخانی» آشنا شدم. مکتب هنری، اخلاقی و شخصیت پر جاذبه ایشان یکی از آن نقاط عطف دیگری بود که در زندگی من پیدا شد. «سیدحسین میرخانی» در قدم‌گذاشتن من به این راه تاثیر زیادی داشت. شخصیت ایشان به لحاظ اخلاقی مرا جذب کرد.»

امیرخانی تاکنون کتاب‌های زیادی را با خط منحصر‌به‌فرد خود زیبنده بوده است که از آن جمله می‌توان به گلستان سعدی، دیوان حافظ، رباعیات خیام، دیوان خواجوی کرمانی، فرازهایی از شاهنامه و سرو سایه‌فکن (درباره شاهنامه فردوسی) اشاره داشت. 
وی مقالاتی نیز در زمینه‌های مختلف خوشنویسی تدوین کرده است که از آن میان می‌توان از یادنامه کلهر نام برد.

استاد تمام‌عیار هنر خوشنویسی ایران، در سال 1378 نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر را از سیدمحمد خاتمی، دریافت کرد و در سال 1381 به عنوان چهره برگزیده همایش «چهره‌های ماندگار» برگزیده شد. همچنین در سال 1388 برای دومین بار، نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر از طرف رئیس‌جمهور وقت (محمود احمدی‌نژاد) به وی اعطا شد.

 

 خط استاد امیرخانی زیبنده اشعار و کتاب‌های فراوانی بوده است که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 

رسم‌الخط امیرخانی

آداب‌الخط امیرخانی

گلستان سعدی

رباعیات خیام

دیوان خواجوی کرمانی

صحیفه هستی

فرازهایی از شاهنامه

دوازده بند محتشم کاشانی

دیوان حافظ

منتخبی از غزلیات سعدی

سرو سایه‌فکن

 

 برگ‌هایی از افتخارات

 

 منتخب فرهنگستان هنر در بزرگداشت نام‌آوران علم، ادب و هنر (1378)

چهره ماندگار عرصه خوشنویسی (1381)

منتخب فرهنگستان هنر در بزرگداشت نام‌آوران علم، ادب و هنر (1388)

اولین نشان درجه‌یک هنری موسسه فرهنگی اکو ترکیه (1390)

 

منبع:http://amirkhani.honar.ac.ir/

 

۲۹ آذر ۱۳۹۵ ۱۰:۱۴
تعداد بازدید : ۵۴۷
کد خبر : ۴,۶۴۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید