چرا هنگام فرود نور کابین هواپیما را کم می­‌کنند؟

چرا هنگام فرود نور کابین هواپیما را کم می­‌کنند؟
این فرایند تمهیدی برای ایمنی است که به مسافران اجازه می­‌دهد چشمانشان سریع­‌تر به تاریکی عادت کنند. این موضوع به خصوص در زمان بروز مشکل در فرود یا برای تخلیه‌ی اضطراری می‌تواند مهم باشد.
رسم کم کردن نور در هنگام فرود موضوعی برای ایمنی است که گاهی بعضی از مسافران را به اشتباه می­ اندازد. برخی گمان می­‌کنند که شاید کم کردن نور برای این است تا مسافران کتاب و یا موبایلشان را کنار بگذارند و حواسشان را جمع کنند، یا این نورپردازی تمحیدی از سوی شرکت هواپیمایی برای تدارک پایانی دراماتیک در هنگام رسیدن به مقصد است. در ادامه این مطلب را به نقل از سفرمی بخوانید.
 

به هر حال یک خلبان در نهایت پرده از راز کم کردن نور در هنگام فرود برداشت. اهمیت این موضوع بیش از چیزی است که در نگاه اول به نظر می­ رسد.

خلبان کریس کوک که با شرکت­‌های هوایی بزرگ بریتانیایی پرواز کرده است می‌گوید، این فرایند تمهیدی برای ایمنی است که به مسافران اجازه می­‌دهد چشمانشان سریع­‌تر به تاریکی عادت کنند. این موضوع به خصوص در زمان بروز مشکل در فرود یا برای تخلیه‌ی اضطراری می‌تواند مهم باشد. او توضیح می­‌دهد، «تصور کنید در یک اتاق ناآشنا و روشن هستید و در آنجا اشیاء مختلفی وجود دارد. کسی چراغ را به یک‌باره خاموش کند و از شما بخواهد که به سرعت آنجا را ترک کنید.» در این حالت دیگر نیازی نیست بیشتر صبر کنید تا چشمانتان به تاریکی و یا روشنایی عادت کنند و این چند ثانیه زمان برای نجات جان شما می‌تواند بسیار حیاتی باشد.

علاوه بر این‌ها، حین حادثه اگر چراغ‌های کابین هواپیما خاموش نشوند، نور کم باعث می‌شود علامت خروج را به آسانی پیدا کنید.

او اضافه می­‌کند، «به همین دلیل از مسافرین می‌خواهند تا پرده‌ی پنجره را باز کنند. در صورتی که برق به طور ناگهانی قطع شود، پنجره‌ی هواپیما می­ تواند باعث ورود نور طبیعی به داخل شود و به امنیت مسافران کمک کند.
۲۱ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۳۳
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۲,۶۳۷
کد خبر : ۴,۵۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.