عذرخواهی در برابر دوربین

عذرخواهی در برابر دوربین
بخش کوتاهی از یک فیلم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که تماشای آن به‌تنهایی، بار ده‌ها یادداشت و مقاله تربیتی را به دوش می‌کشد.
مرد تنهایی کنار خیابان منتظر تاکسی ایستاده است. یک جیب‌بر با پیراهن سفیدرنگ به او نزدیک شده و متوجه می‌شود کیف پول او از گوشه جیبش بیرون زده است. کمی این پا و آن پا می‌کند و در یک کمین فرز و چابک، کیف پول را می‌دزدد اما تا می‌خواهد دور شود، در کمال تعجب می‌بیند روی دیوار پشت سر، یک دوربین مداربسته در حال تصویربرداری از اوست (همان دوربینی که ما داریم فیلمش را می‌بینیم)، دوباره با ترس بر می‌گردد و دور آن مرد مالباخته می‌چرخد و جوری که او متوجه نشود، کیف پول را پیش پایش انداخته و عقب می‌رود. مرد کیف را می‌بیند و از زمین برداشته و از تصویر خارج می‌شود. جذاب‌ترین سکانس اینجاست: جیب‌بر روبه‌روی دوربین مداربسته می‌ایستد و چشم در چشم دوربین، با عجز تعظیم کرده و به خواهش، دستی به‌صورتش می‌کشد و از صحنه بیرون می‌رود.

آدمیزاد، ممکن الخطاست. هر لحظه امکان این را دارد که در جدال عقل و شیطان، قافیه را باخته و انتخاب‌هایش رنگ و بوی وسوسه بگیرد. کشمکش‌های عقل و جهل، گاه آنچنان سخت و طاقت‌فرسا می‌شود که بدون آمادگی قبلی و البته عنایت خدا، امکان برون‌رفت مناسب از آن وجود ندارد. نمونه‌های بسیاری از این صحنه‌های نبرد را در زندگی تک‌تک آدم‌ها سراغ داریم؛ مقاومت در برابر لقمه حرام، آنگاه که انسان در فقر اقتصادی دست و پا می‌زند؛ تقلب در امتحان، موقعی که انسان درسش را نخوانده است؛ بی‌احترامی به دیگران، موقعی که انسان از مسئله‌ای ناراحت است؛ قدرناشناسی نسبت به همسر موقعی که انسان عصبانی است و هزاران هزار صحنه بزرگ و کوچک دیگر. زندگی عرصه انتخاب‌های مداوم است؛ میدانی پر از مین که با قدری خطا انسان را به هوا می‌فرستد. انسان باید تضمین‌های موثقی برای خود بیابد تا بتواند با بالاترین ضریب امنیت، انتخاب‌های خود را بیمه کند.

یکی از بهترین تضمین‌ها آن است که انسان در همه حالت‌ها خود را در منظر نگاه دیگران بداند؛ درست مانند آن مرد خطاکار در برابر دوربین مداربسته! قوی‌ترین دوربین عالم، نگاه خداست و بهترین تضمین خوب بودن، آن است که همیشه خود را در برابر خدا حاضر بدانیم.

 

 سیدمهدی سیدی

۱۴ آذر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۰
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۲۰۴
کد خبر : ۴,۴۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.