سبزترین تاکسی جهان!

سبزترین تاکسی جهان!
صدای بوق ممتد خودروها خیابان‌ را پر کرده‌ است. خطی‌های میدان پونک هر کدام مقصدشان را فریاد می‌‌زنند...
در بین دود و دم خیابان و همهمه‌ای که هر لحظه بیشتر می‌شود چشممان به چهارچرخه‌ای روشن می‌شود که ظاهرش سرشار از آرامش است و انتخاب اول هر مسافری برای سوار شدن. تاکسی سبز پر است از گل و گیاهانی که فصل‌های خنک سال طبیعی‌ هستند و روزهای گرم جایشان را گل‌وگیاه مصنوعی پر می‌کند. از داشبورد تا سقف خودرو و از کفپوش‌ها همگی سبز‌اند. یک روز همراه با تاکسی گردشی سبز رنگ «ناصر خاکی» در منطقه چرخی زدیم و با او درباره ایده تاکسی سبز به گفت‌وگو نشستیم.

چرا تاکسی سبز؟

 

در میان انواع خودروهای رنگ و وارنگ در خیابان، تاکسی سبز و پر از گیاه‌های مصنوعی ناصر خاکی متفاوت و کمی عجیب به نظر می‌رسد. در این تاکسی آنقدر گیاه وجود دارد که ناخودآگاه ذهن را به سمت گلخانه‌ می‌برد. راننده این تاکسی عجیب می‌گوید: «خانه و باغچه‌مان پر است از گیاه و درخت. علاقه به گیاهان باعث شد تا چند روز برای تغییر روحیه و از بین رفتن خستگی‌ام درختچه کوچکی در قالب بن‌سای را کنار داشبورد بگذارم. هر مسافری که سوار تاکسی می‌شد اظهارنظری می‌کرد و از این درختچه انرژی مثبت و آرامش می‌گرفت. اعتماد به ‌نفس من هم در کار بیشتر شده بود و هر روز درباره شرایط نگهداری گل ‌و گیاه با مسافرانم صحبت می‌کردم و این شروع داستان تاکسی سبز شد.»
راننده خوش‌ذوق تاکسی گردشی منطقه ادامه می‌دهد: «اوایل همکارانم معتقد بودند، همه جای دنیا، داشبورد و قسمت جلویی خودرو مشکی است و اگر قرار باشد خودرو متمایز از بقیه باشد حتماً مردم مسخره می‌کنند. اما من از واکنش مردم نمی‌ترسیدم. با خودم می‌گفتم اگر همه دنیا هم مشکی باشد من تصمیم گرفته‌ام داشبورد تاکسی‌ام یک ‌پارچه سبز شود. خدا را شکر واکنش مسافران هم بسیار انرژی‌بخش بود و هر مسافری که سوار تاکسی می‌شد، با تعجب می‌خندید و می‌گفت: «آقا ای‌ ول! چه تاکسی با حالی دارید! ‌» بسیاری از مسافران ناراحت و عصبی به محض سوار شدن به تاکسی‌ام، ناراحتی‌شان فراموش‌ می‌شود و خیلی‌ها پیاده شدن در مقصد مورد نظرشان را از یاد می‌برند و یا می‌گویند: «حیف! چه زود رسیدیم.»
 او ادامه می‌دهد: «ماه‌های اول تهیه‌کننده‌ای مسافر تاکسی سبز شد. از ایده و طرح خوشش آمد و قرار شد مصاحبه‌ای در تلویزیون از تاکسی پخش کند. مصاحبه بعد از خبر سراسری ساعت14 پخش شد. از فردای آن روز تا الان هر کسی در کوچه و خیابان من را می‌بیند. با انگشت نشانم می‌دهد و می‌گوید: ما شما را در تلویزیون دیده‌ایم!»

شاگرد جلال آل‌احمد بودم

 

مسافران برای تاکسی‌اش هزار و یک اسم گذاشته‌اند. ناصر خاکی را سفیر امید و زندگی یا سفیر محیط‌زیست خطاب می‌کنند و تاکسی جنگلی‌اش سبز‌ترین و مشهورترین تاکسی جهان است. به گفته او هر مسافری که سوار تاکسی می‌شود می‌گوید: «شما بیشتر از آنچه که راننده تاکسی باشید اهل دل هستید.»
 او هم سر صحبت را باز می‌کند و از روزگار جوانی‌اش می‌گوید: «من نویسنده بودم و شاگرد جلال آل‌احمد. 3مجموعه داستان دارم و در دوران جوانی‌‌ام با مجلات قدیم همکاری داشتم.» خاکی هنوز هم اهل قلم است و از خودش و تاکسی‌اش در صفحات مجازی می‌نویسد.

سفیر محیط‌زیستی

 

این‌روزها اما حال تاکسی سبز رنگ خیلی خوب نیست و خاکی از مسئولان می‌خواهد تا به تاکسی سبز رنگش نظر لطفی داشته‌ باشند.
او می‌گوید: «اگر می‌توانستم در روزهای گرم سال برای گیاهان و البته مسافران کولر روشن کنم در فصل تابستان هم گل و گیاهان طبیعی داخل خودرو نگهداری می‌کردم.»
 او ادامه می‌دهد: «بیشتر از هزاران تقدیر و تحسین‌نامه از استادان، علما و اقشار مختلف مردم دارم که در ارتباط با خلاقیت و ویژگی‌های منحصربه‌فرد تاکسی‌ام برایم مطلب نوشته‌اند اما متأسفانه هیچ‌کس از مشهورترین تاکسی جهان حمایت نکرده‌است. تاکسی در حال فرسوده شدن است و نیاز به تعویض و نوسازی دارد و من توانایی پرداخت هزینه‌های تعویض آن را ندارم و بر همین اساس از مسئولان می‌خواهم با حمایت از این سفیر محیط‌زیستی من را در ادامه راهم در مسیر ترویج فرهنگ محیط‌زیست کمک کنند. زیرا در طی این سال‌ها با ایجاد جنگلی کوچک در داخل تاکسی بارها بامسافرانم در خصوص فواید محیط‌زیست و لزوم حفظ آن صحبت کرده‌ام.»

اینترنت رایگان با صدای باد و دریا!

 

خیابان سردارجنگل را دور می‌زنیم که پسر جوانی سرش را از شیشه پنجره بیرون آورده و می‌گوید: «آقا دمت گرم چه باحاله! ‌» و خاکی گل از گلش می‌شکفد و می‌گوید: «بازخورد مردم در طول این سال‌ها باعث شده تا هر روز مصمم‌تر شوم و بیشتر به تاکسی سبز پر و بال دهم.»
او ادامه می‌دهد: «انرژی که از مسافران می‌گیرم علاوه‌بر افزایش اعتماد‌به نفسم کار سخت هر روز را برایم آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این ترغیب می‌شوم که هر روز چیز جدیدی به تاکسی سبز اضافه ‌کنم. امروز بعد از سال‌ها تاکسی سبز علاوه بر گل و گیاه، آبنمایی کوچک دارد و مسافران به صدای طبیعت گوش می‌دهند. صدای دریا و صدای باد از ضبط تاکسی پخش می‌شود و علاوه بر آن تاکسی برای مسافران اینترنت رایگان دارد.»
او می‌گوید: «مسافران با تاکسی سبز عکس می‌گیرند و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند و همین موضوع باعث شده است تا تصمیم بگیرم برای تاکسی صفحه‌ای در اینستاگرام راه‌ بیندازم. روزانه بیشتر از 50 عکس از تاکسی‌ خودم به دستم می‌رسد و این اتفاق خوشایندترین اتفاق این روزهای من است.»
 او ادامه می‌دهد: «اغلب مسافران باورشان نمی‌شود من 73 سال دارم. همه آنها موقع پیاده شدن لبخند به لب دارند و قدردان آرامشی هستند که در طول راه گرفته‌اند. همین خدا خیرت بدهد برای من کافی است. همین که به مردم آرامش بدهم و دعای خیر پشت سرم باشد برایم یک دنیا می‌ارزد.»  خاکی معتقد است تاکسی‌اش نوعی جاذبه گردشگری است و به مسئولان پیشنهاد می‌دهد تا تعداد تاکسی‌های مثل او را افزایش دهند تا هم به محیط‌زیست کمک شود و هم برای حفاظت از گل و گیاهان فرهنگسازی شود. او می‌گوید: «خیلی از مسافران تاکسی، سبز رنگ مهمانان خارجی بوده‌اند که با دیدن تاکسی شگفت‌زده‌ می‌شوند.»

 

 

741008.jpg 

 

 

 عکس:امیر رستمی

نویسنده:نگین پذیرا

 

741010.jpg 

 

 

 

 

 http://mahaleh.hamshahrilinks.org/

۶ آذر ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱
تعداد بازدید : ۱,۱۴۱
کد خبر : ۴,۳۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید