مشکلات تغذیه ای در دوره سالمندی و راه حل های آن

مشکلات تغذیه ای در دوره سالمندی و راه حل های آن
یکی از مشکلات موجود در دوران سالمندی، مشکلات تغذیه ای است؛ امری که در صورت قدری توجه، به خوبی قابل حل شدن خواهد بود.

 به گزارش روابط عمومی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، با افزایش سن و همزمان با به وجود آمدن برخی تغییرات در بدن ، رابطه ی ما با غذا به عنوان بخش مهمی از فعالیت روزانه که نیاز بدن مارا به مواد مغذی تامین می کنند، دستخوش تغییراتی می شود . ممکن است در جوانی شما بتوانید انرژی لازم برای فعالیت روزانه را از یک غذای آماده تهیه کنید اما در سالمندی توجه به آنچه برای خوردن انتخاب می کنیم ضروری است.


 در واقع، تغذیه سالمندی کلید حفظ فعالیت های ذهنی و جسمی مناسب است. غذای مناسب می تواند توانایی ما را برای داشتن یک سیستم ایمنی خوب و در نتیجه توانمند شدن برای مبارزه با بیماری ها فراهم کند. به علاوه غذا با تامین انرژی مورد نیار باعث می شود تا ناتوانی های حاصل از افزایش سن در افراد کمتر شود.

 در این راستا، دکتر هلن نوعی، مدیر اداره سلامت سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در خصوص مشکلات موجود  بر سر راه تغذیه مناسب و سالم افراد سالمند تصریح می کند: این مشکلات در سه دسته اصلی طبقه بندی می شوند؛ مشکلات روحی و روانی ،مشکلات مربوط به شرایط زندگی و مشکلات جسمی.

  دکتر نوعی از کاهش سوخت و ساز بدن به عنوان یکی از مشکلات سالمندان یاد می کند و می گوید: همرمان با تغییرات ناشی از افزایش سن به ازای هر سال بعد از 40 سالگی سوخت و ساز بدن کم می شود .به همین دلیل اگر همچنان به خوردن غذا به مقداری که قبل از آن و در دوران جوانی عادت داشته اید ادامه دهید اضافه وزن پیدا خواهید کرد . کم شدن تحرک بدنی این اضافه وزن را تشدید می کند .

 وی همچنین به تغییر ذائقه و اشتها در سنین سالمندی اشاره می کند و می گوید: با بالا رفتن سن حس های بویایی و چشایی ضعیف می شوند . ممکن است شما متوجه سوختن غذا نشوید . ممکن است بوی ماندگی غذا را تشخیص ندهید و در معرض مسمومیت غذایی قرار بگیرید . به علاوه ممکن است به همین علت بیشتر از مقدار مورد نیاز ادویه به غذا اضافه کنید در حالی که نیاز شما به مصرف مثلا نمک در دوران سالمندی بسیار کم شده است.

 دکتر نوعی در خصوص دلایل کم اشتهایی می گوید: کم شدن اشتها در دوران سالمندی علت های مختلفی دارد . احساس تنهایی و افسردگی باعث بی میلی نسبت به غذا می شود . عوارض جانبی بعضی از دارو ها که برای بیماری های خود استفاده می کنید می تواند علت دیگری برای کاهش اشتهای شما باشد . ممکن است شما طعم غذای رژیمی را که باید استفاده کنید دوست نداشته باشید .به همین دلیل رغبتی برای مصرف آن نداشته باشید .

 مشکل در هضم غذا نیز از دیگر مشکلات در این دورام است که مدیر اداره سلامت سازمان بازنشستگی در توضیح آن می گوید: به دلیل تغییرات دستگاه گوارش معمولا ترشح اسید معده کاهش پیدا می کند . کاهش اسید معده هضم و جذب بعضی از ویتامین ها و املاح مهم را با مشکل روبرو می کند و ممکن است شما به کمبود آنها مبتلا شوید . ویتامین هایی مثل ویتامین B6 و B12 و اسید فولیک از این گروه هستند . این ویتامین ها در تامین انرژی و حفظ هوشیاری ذهنی ، تامین سلامت سیستم گردش خون و تقویت حافظه نقش اساسی دارند.

 وی همچنین به عوامل روانی اشاره کرده و می گوید: عوامل روحی و روانی مثل تنهایی و افسردگی بر تغذیه شما اثر می گذارند . در بعضی از افراد این مشکلات باعث نخوردن غذا و در بعضی باعث پر خوری می شود . اگر فشارروحی از این بابت احساس می کنید با یک متخصص مشورت کنید.

 

 http://bazneshastegi.tehran.ir/default.aspx?tabid=115&ArticleId=3837


۵ فروردین ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶
تعداد بازدید : ۱,۵۴۵
کد خبر : ۴,۳۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.