از «مهران» به راحتی نگذرید

از «مهران» به راحتی نگذرید
می خواهیم شما را دعوت کنیم به دیدن «مهران» و اطرافش.
این روزها برخی از هموطنان ما برای زیارت امام حسین (ع) در اربعین حسینی، به هر طریقی رهسپار کربلا می شوند. همه کسانی که به طور زمینی به این سفر می پردازند، آخرین شهری که قبل ورود به خاک کشور عراق در ایران می بینند، مهران است؛ شهری در استان ایلام که 157 کیلومتر تا بغداد و 290 کیلومتر تا کربلا فاصله دارد. مرز مهران البته در تمام ایام سال از فعال ترین مرزهای رسمی ایران به شمار می رود و نزدیکی آن به شهرهای مذهبی عراق این مرز را به عنوان یکی از مهم ترین کانون های تردد زوار و صدور کالا به این کشور عراق مطرح کرده است. بنا به همین دلایل، مهران چه در این روزها و چه در دیگر ایام سال بیش از آنکه شهری باشد که نگاه ها را به برخی میراث طبیعی و تاریخی اش جذب کند، به عنوان محلی برای گذر کردن شناخته می شود.

اگر در این روزها بار زیارت کربلا بسته اید، پیش از زیارت امام حسین (ع) می توانید در جاده ایلام - مهران و 45 کیلومتری این شهر، امامزاده علی صالح را زیارت کنید و به امامزاده سید حسن ابن موسی کاظم برادر امام رضا در 5 کیلومتری شهر مهران سری بزنید. آتشکده کوشک قینفر نیز از آثار تاریخی و باستانی این دیار است که در روستای گنبد پیر محمد واقع شده؛ بنایی که مربوط به دوره ساسانیان است. جالب است بدانید این آتشکده چهار در ورودی دارد و در کنار باغی زیبا با درختان زیتون و یک چشمه واقع است. با این همه متاسفانه این ساختمان آسیب های زیادی دیده است.

علاوه بر این آتشکده، قلعه کنجانچم در 15 کیلومتری شمال مهران و در جاده ایلام - مهران در مسیر راه کربلا قرار دارد. این قلعه قدمتش کمتر است و در سال 1326 هجری قمری به دستور آخرین والی ایلام، به عنوان قلعه زمستانی ساخته شده است.

از حیات وحش و طبیعت این منطقه نیز نباید غافل شد. منطقه شکار ممنوع کولک با 76 هزار هکتار مساحت، با نزدیکی به منطقه نمونه گردشگری زینگان و شهر زیارتی صالح آباد و همچنین قرار گرفتن در نوار مرزی با کشور عراق، موقعیتی ممتاز دارد. این منطقه همچنین موقعیت مناسبی برای تکثیر گونه های جانوری با ارزش و در معرض انقراض نیز دارد.

از سوی دیگر، دیدن فرهنگ مردم کرد این منطقه نیز خالی از لطف نیست؛ مهران از گذشته های دور محل سکونت طایفه هایی با نام های بهین و بهروزان و صیفی زرگوش بوده است. وقتی از کربلا بر می گردید، در مهران دوباره توقف کنید تا سوغات این دیار را که بامیه است با خود به همراه بیاورید. تن مهران، هنوز از جنگ 8 ساله با عراق زخمی است و رونق گردشگری در این شهر می تواند بخشی از زخم ها را نظیر بیکاری جوانان آن، التیام بخشد. حالا از این پس اگر برای زیارت عتبات، مرز مهران را انتخاب می کنید به خود این شهر هم سری بزنید.

 

 http://www.donyayesafar.com/n/8741

۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۵۷
تعداد بازدید : ۲,۸۷۳
کد خبر : ۴,۲۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.