کشف مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان

کشف مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان
محققان از کشف مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان خبر داده‌اند، درختی به ارتفاع ۹۴.۱ متر در برونئی که رکورد‌دار سابق ارتفاع را از دور رقابت خارج کرده‌است.
براساس گزارش دیسکاوری، علاوه بر کشف این درخت، محققان 49 درخت مرتفع دیگر را نیز در مناطق گرمسیری کشف کرده‌اند که تمامی آنها ارتفاعی بیش از 90 متر دارند.

به گفته محققان موسسه کارنگی در دانشگاه استنفورد، مرتفع‌ترین درخت گرمسیری در جهان ارتفاعی برابر ارتفاع 6 نهنگ 16 متری دارد که به صورت عمودی روی یکدیگر قرار گرفته‌باشند. به گفته محققان این درخت در کنار 49 درخت دیگر نمودی خارق‌العاده از قدرت طبیعت به شمار می‌روند.


گریگوری اسنر محقق دانشگاه استنفورد به همراه همکارانش از اسکنر لیزری برای یافتن درختان مرتفع در منطقه‌ای به نام دره دونام استفاده کردند و با استفاده از هواپیمایی به نام رصدگر هوایی کارنگی که به سیستمی لیزری به نام LiDAR برای بررسی سه‌بعدی مناظر طبیعی برخوردار بود، قد درخت را محاسبه کردند.

این سیستم در ثانیه 500 هزار پرتو لیزری شلیک می‌کند تا بتواند نقشه‌ای سه‌بعدی و بسیار دقیق از محیط را ثبت کند و در نهایت همین نقشه برای شناسایی مرتفع‌ترین درخت در منطقه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

با در دست داشتن داده‌های LiDAR محققان برای مشاهده نزدیک درخت به منطقه بازگشتند و توانستند ارتفاع درخت را تایید کرده و خانواده آن را مشخص سازند. به گفته محققان این درخت از خانواده‌ای به نام Shorea است که خود شامل بیش از 200 نوع گونه درخت گرمسیری است. درختانی که می‌توانند صدها سال زندگی کنند.

با این همه،‌این درخت تنها در میان درختان گرمسیری عنوان مرتفع‌ترین را به دست آورده‌است، زیرا درحال حاضر عنوان مرتفع‌ترین درخت جهان در اختیار درخت سکویایی در کالیفرنیا است که ارتفاعی برابر 115.5 متر دارد.

۲۵ آبان ۱۳۹۵ ۱۳:۵۱
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۸۲۴
کد خبر : ۴,۱۸۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.